Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

"İslam bir "ses"ti. Medeniyetini kuran bir ses..

Şair, Yazar, Belgeselci Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı, Mustafa Yürekli, Sosyal Medyadan Yaptığı Açıklamada,

"Hakikat, ideal alemine ait bir kavramdır. Kimi zaman realite yerine de kullanılmaktadır. Çünkü; birbirine ilk bakışta zıt gibi görünen realite alemi ile ideal alem, gerçekte sürekli olarak birbirine dönüşen, birbiriyle içten ilişkili iki yaratış bölümüdür İlahi İrade'nin. Hakikatler reel olmakta, realite de bağrından ülkü filizleri fışkırtmaktadır sürekli olarak.

Bu yüzdendir ki, hakikatten kopuk bir realite alemi, realiteden ilgisini kesmiş bir hakikat dünyası düşünülemez. Böyle olursa, hakikatsiz realite, kısa zamanda darlaşır, kısırlaşır, solup gider. Onu besleyen kan, hakikattir. Realitenin ana damarlarında, onu canlı tutan, besleyen, zenginleştiren, hakikatin, hakikat ülkü ve hayallerinin kanı dolaşır. Hakikatsiz realite, ruhsuz bir kadavra halini alır zamanla."

Sezai Karakoç (Çağ ve İlham II'den)

"İslam bir "ses"ti. Medeniyetini kuran bir ses. Aksiyonunu tarihin içine ve dışına silinmez bir çizgiyle çeken hakikatin çağrı sesiydi.

Fakat, ne zaman ki, o sesi taşıyanlar, o sesi seslenmez, o çağrıyı gereğince insanlığa yöneltemez, o aksiyonu taşıyamaz, o erdemi gösteremez oldular, işte o vakit, pusuda bekleyen ses kılıklı kurnazlık ve öfke sistemi çıkageldi ve onu tutsak etti." Sezai Karakoç (Çağ ve İlham II'den)

"Şehirler ruhlarımızı yansıtırlar. Yunan sitesinde estetik, Roma sitesinde egemenlik, İslam sitesinde erdem somutlaşmıştı..


Şimdi İstanbul'u yıkıyor, çerçöp haline getiriyor, sorumsuzca koca çınarlarını ve çamlarını deviriyor ve onu bir yandan koca bir beton yığını, öte yandan yılan gibi uzayan bir işporta çarşısı haline getiriyorsak, farkında olarak olmayarak, ya da farkında olunmasına bile değer vermeyerek, ruhumuzu ifşa ediyoruz. Diyoruz ki: ruhumuz, büyük siteye layık değil. O ancak çerçöpten bir yuvada barınacak çaptadır." Sezai Karakoç (Çağ ve İlham II'den)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.