Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

İslam Birliği BM'nin güvenlik konseyinde yer almalıdır


 

Mustafa Yürekli, İslam milletinin iki asırdır Doğu'nun ve Batı'nın mezalimi ve yağmasıyla perişan olduğunu hatırlatarak, yeni dünya düzeninin kurulduğu günümüzde, acilen İslam Birliği'nin sağlanıp BM'nin güvenlik konseyinde yer almasının gereğini anlatıyor..

İslam, nasıl tek milletse, küfür de tek millettir.. İslam milleti ile küfür milleti arasındaki olumsuz ilişki, ne kadar acıdır ki uzun bir süredir ümmetin aleyhine işlemektedir..

Hıristiyanı, Yahudisi; Hindusu ve Budistiyle küfür milleti yeryüzünün bütün köşelerinde Müslüman kanı akıtmaktadır.. Fas'tan Filipinlere kadar büyük bir coğrafyada Müslümanlar mezalime maruz kalmaktadır.

Kendini koruyamaz hale düşürülmüş İslam dünyası, bölünüp güç kaybettiğinden, maddi ve manevi yağmaya da maruz kalmaktadır.. İki asırdır İslam coğrafyası, Doğu'nun ve Batı'nın mezalimi ve yağmasıyla perişan haldedir.

İslam Birliği'nin gerekliliği ve aciliyeti her İslam ülkesinin lideri tarafından birçok kez vurgulanmıştır.

İslam Birliği, her şeyden önce bugün İslam coğrafyası adı verdiğimiz yeryüzünün bu büyük kuşağında istikrar sağlayacaktır. Bu istikrar, Batı'nın da, Doğu'nun da ümmetle, Müslüman devletlerle, dahası kendi aralarında bile, daha dengeli ilişki kurmasına yol açacaktır.

İslam dünyası, sahip olduğu yer altı zenginlikleri, büyük genç nüfusu ve coğrafyasının stratejik önemiyle, bugün oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla kurulacak olan İslam Birliği, hem bu sahip olduğu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi, hem dünya güvenliği ve barışı, hem de tüm dünya güçleriyle adaletli bir şekilde ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi açıdan farklı özellikleri olan Doğu, Batı ve İslam ülkeleri arasında gerek siyasi, gerekse ekonomik açıdan kurulacak köprü, etkileşim, barış içinde yönetişim ancak İslam Birliği ile mümkün olacaktır.

Dolayısıyla İslam Birliği'nin en önemli sonucu ise, Doğu ile Batı arasında bir dengeyi sağlayacak olmasıdır. Bu yüzden İslam Birliği'nin ABD ve AB ülkelerinde uyandıracağı olumlu etkiyi öngörmek için kahin olmaya gerek yoktur.

İslam Birliği, dünya denklemine denge getirecektir. Bu yüzden en kısa sürede BM'nin (Birleşmiş Milletler'in) Güvenlik Konseyi'ne İslam Birliği dahil olmalıdır..

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.