Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

İslam Halifeliği'nin Osmanlı'ya Geçişinin 500. Yıldönümü

2017 yılının bir özelliği de, İslam Halifeliği’nin İstanbul’a taşınmasının 500. Yıl dönümü olmasıdır. Kutsal Emanetler, Osmanlı Devleti’ne 1517 yılında teslim edildi.

Yavuz Sultan Selim Mısır’ı Osmanlı topraklarına katarak Memluk Devleti’ne son vermişti. Memluk Devleti’ne bağlı olan Mekke Emiri Şerif II.Berekat, büyük oğlu Muhammed Ebu Numeyy’i Kahire’ye Yavuz Sultan Selim’e gönderdi. Ebu Numeyy; Mekke, Medine, Kabe, Ravza-i Mutahhara anahtarlarını ve Şeriflerin elinde bulunan Kutsal Emanetleri 6 Temmuz 1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim’e teslim etti ve bağlılıklarını bildirdi.

Bu kutsal emanetler arasında en önemlileri Sancak-ı Şerif ve Hırka-i Saadet’tir. Hz. Osman ve Hz. Ali’nin el yazıları ile yazmış oldukları Kur’an-ı Kerim de dahil Mukaddes Emanetler Topkapı Sarayı’nda Hırka-i Saadet dairesine konmaktadır.

O gün bu gündür İstanbul İslam ülkesinin başkentidir ve bir başka devlet bu sorumluluğu üstlenerek kutsal emanetleri istememiştir. 

Rumeli'de ve Anadolu’da yaşayan bir Müslüman olarak İslam Halifeliği’nin İstanbul’a taşınmasının 500. yıl dönümünü idrak etmenin sevincini ve onurunu yaşıyoruz. Ama buruk olarak.. Çünkü Kur’an Devleti kapandı, Birinci Dünya Savaşı sonunda, 1918’de tarih sahnesinden çekildi. Fas’tan Çin’e kadar büyük bir coğrafyada 2 milyara yaklaşan nüfusuyla İslam milleti kendi topraklarında büyük bir baskı ve sömürü altında..

Dolayısıyla Anadolu ve Rumeli Müslümanları sosyolojik olarak İslam milletine mensup ama politik olarak BM’de temsil edilen küresel yönetimin yerel denetleme yapılanmaları olan krallık, cumhuriyet ve demokrasilerde tutuklu bulunmaktadır

İslam Halifeliği’nin Osmanlı'ya geçişinin, dolayısıyla İstanbul’a taşınmasının 500. yıl dönümünü, İslam devletinden yoksun ve halifesiz kutluyoruz. 2017 yılında durup baktığımda İslam Halifeliği’nin Osmanlı'ya geçişinin 500. yıldönümünde teselli olabildiğim tek olay var: Milletimizin Boğaz'da yaptığı üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adını vermiş olmasıdır.

Bu koşullarda halifeliğin İstanbul’a naklinin 500. yıldönümü oldukça kederli ve boynu bükük kutlanabilir ancak.

Son bir asırda İslam milleti düşürüldüğü bu zilletten sadece İslam birliğini sağlayarak kurtulabilecek. En azından bu düşünce ve duyguyla halifeliğin İstanbul’a naklinin 500. yıldönümünü kutlamak bile ciddi bir mesafe..

Allah küfür milleti karşısında İslam milletine birlik, beraberlik ve üstünlük lütfetsin..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.