Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

İslamcılığın Kırılma Noktaları Olarak Toplum, Vatan ve Devlet Tahayyülleri

“Toplum denilince nasıl “ümmet”i anlamıyorsak, devlet denilince de İslam devletini anlamıyoruz.. Devletimizin seküler olması kimseyi rahatsız etmiyor. Oysa devlet, milletin hukuki ve siyasi yapısıdır; ümmet varsa, devleti de olur.. Hz.Peygamber’in (s.a.v.) devleti hokus pokus ortadan kaldırılabilir mi?

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, çeşitli üniversitelerden öğrenciler ile iki öğretim görevlisinin ziyaretinde, medeniyet perspektifinin önemini anlattı. Perspektif bozuk olunca, bazı kırılmaların yaşanmasının kaçınılmaz olacağını söyledi..

İslamcılığın kırılma noktaları olarak toplum, vatan ve devlet tahayyüllerini tek tek ele alan Mustafa Yürekli,

“toplum” denilince “akla hemen inanç toplumu, ümmet, İslam toplumu, İslam milleti gelmeli. Kandaşlık üzerine yükselen, dünyevi çıkar hesapları üzerine yükselen, vahiy dışı bir esas üzerine yükselen sosyal yapıların ilmi geçerliliği olamaz ve bunların insanlığı haksızlıklara maruz bırakacağı bilinmelidir. Bu bağlamda modern toplum, kapitalist ya da sosyalist toplum diye kavramlaştırılan yapılar gerçekte toplum değildir, doğru, sağlıklı sosyal yapılar değildir bunlar..” dedi.

Mustafa Yürekli, “Bilinçli, özgür ve gönüllü birliktelik olan İslam toplumu, fıtrattır, sağlıklı yapıdır; dışındaki bütün sosyal yapılar sağlıksızdır. Çağdaş sosyal bilimler de bunu doğrular; suç oranları, cinayet, hırsızlık, zina, alkol tüketimi şiddet ve boşanmalar gibi sağlıksızlık belirtisi veriler çağdaş toplumların sağlıksız olduklarını gösteriyor..İslam toplumunda, ümmet, vatan, medeniyet ve devlet asaletin gereği olarak asıl görülür. İktidarlar, hükümet sistemleri, rejimler, hükümet programları ise değişir. Bu sistem bin yıl ayakta kalacak derseniz, belli bir kadroyu ki bu azınlıktır, toplumun, vatanın ve devletin üzerine koymuş olursunuz, zorbalık olur.”  dedi.

Üçüncü, dördüncü kuşak İslamcılarda toplum tahayyülünün bozulmasının kırılmalara yol açtığını söyleyen Yürekli; toplumun temeli olan Kur’an-ı Kerim devre dışı bırakılınca da “vatan” ve “devlet” tahayyüllerinin de bozulduğunu örneklerle açıkladı: “Toplum denilince nasıl “ümmet”i anlamıyorsak, devlet denilince de İslam devletini anlamıyoruz.. Devletimizin seküler olması kimseyi rahatsız etmiyor. Oysa devlet, milletin hukuki ve siyasi yapısıdır; ümmet varsa, devleti de olur.. Hz.Peygamber’in (s.a.v.) devleti hokus pokus ortadan kaldırılabilir mi? Biz, İslam milletiyiz, devletimiz Hz.Peygamber’in (s.a.v.) Medine’de kurduğu İslam devletidir, ordumuz da peygamber ocağıdır. Dolayısıyla vatan denilince Darül İslam’ı düşünmek zorundayız.. Bu ülkede insanlar, bu vatan, bu devlet için ölmeye şehadet diyor, çünkü vatanımız Darü’l İslam ve devletimiz İslam devleti..”

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, ziyaretine gelen üniversite öğrencilerine, İslam toplumunun, insanlığın hakikati merkeze almış ana toplumu (ümmet) olduğunu söyledi ve yeryüzünün dört bir köşesinden pek çok ırktan insanlardan müteşekkil olduğunu da hatırlattı.. 

Mehmet Öztürk

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.