İşte Gülen'in referandum yorumu?

İşte Gülen'in referandum yorumu?

Fethullah Gülen, Anayasa değişiklik paketi hakkındaki düşünceerini açıklayarak önemli bir çağrıda bulundu.12 Eylül'de halkın onayına sunulacak reform...

Fethullah Gülen, Anayasa değişiklik paketi hakkındaki düşünceerini açıklayarak önemli bir çağrıda bulundu.

12 Eylül'de halkın onayına sunulacak reform paketinin milletin istikbalini ilgilendiren birçok maddeyi içinde barındırdığını vurgulayan Fethullah Gülen, bu yönüyle pakete 'evet' oyu verilmesi gerektiğini söyledi. Hocaefendi, siyasi hesapların bir kenara bırakılmasını istedi...

Fethullah Gülen Hocaefendi, 12 Eylül'de yapılacak referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Paketin milletin istikbali adına çok önemli düzenlemeler içerdiğini söyleyen Gülen, siyasi hesapların bir kenara bırakılmasını istedi.

'Demokrasi adına çok önemli bir adım' diyen Gülen Hocaefendi, "Değil sadece kadını erkeğiyle, dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkan olsa mezardakileri bile kaldırarak 'evet' oyu kullandırmak lazım" ifadelerini kullandı. Referandum ile ilgili 'herkul.org' sitesinde sorulara cevap veren Fethullah Gülen, neden evet' denilmesi gerektiğini anlattı.

DARBELER SİNDİRME HAREKETİYDİ

12 Eylül, 12 Mart ve 27 Mayıs darbesini 'bir çeşit sindirme ve herkese haddini bildirme hareketleri' olarak nitelendiren Gülen Hocaefendi, "Bazı kimseler, gemilerini yüzdürmek için kan seylaplarına ihtiyaç duymuş; bu milletin evladını sağcı ve solcu olarak cephelere ayırmış ve vuruşturmuş; nihayet akıttıkları kan, irin ve gözyaşından istifade ederek kendi otağlarını kurmuşlardı. Ne acıdır ki, 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül gibi darbe dönemlerinde ülkemizde hak, mantık ve muhakeme, kuvvetin çılgınlığı karşısında yenilgiye uğramış ve âdeta bir esaret yaşamıştır" dedi.

BELLİ KESİMİN İŞİ DEĞİL

Kuvvetin taşkınlığı ve çılgınlığıyla insanları ezip sindirmenin sadece belli bir kesimin işi olmadığını söyleyen Gülen, "Bazen siyasî iktidarı güçlenenler de artık kimseyi kâle almamaya ve dediğim dedik düşüncesiyle hareket ederler" dedi. Gülen şu ifadeleri kullandı:

"Kuvvetin genetiğindeki bozukluk, hemen hemen bütün kuvvet temsilcilerine başka insanların tepelerine binme, onları ezme, sindirme ve seslerini kesme hislerini pompalar. Dahası, idarecilerin etrafı danışmanlar, özel kalemler, yakın çevrelerce kuşatılır ve halkın sesinin asıl merciye ulaşmasının önü kesilir. Böylece daha dün herkesin elini öpen kimseler, biraz güçlenince gayrı kimseyi dinlemez olur, bildikleri gibi davranır ve her iyi işin de kendilerine mâl edilmesini isterler."

DEĞİŞİKLİK ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu, Avrupa Birliği'ne namzet olan ve Ortadoğu'da yeni açılımlar gerçekleştiren bir Anayasa değişikliğinin yapılamadığını söyleyen Gülen Hocaefendi, "Maalesef desek de bir kısım cellatlıkların ve farklı vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki maddenin değişikliği bile çok önemlidir. Değil sadece kadını erkeğiyle, çoluğu çocuğuyla ve dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkân olsa mezardakileri bile kaldırarak o referandumda 'evet' oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın. Ben zannediyorum kalkarlar da... Ben zannediyorum ruhları koşar da. Çünkü demokrasi adına çok önemli bir adımdır" şeklinde konuştu.

MÜMİN İNTİKAM PEŞİNDE OLMAZ


Bazı siyasîlerin referandumu kendi hesaplarına değerlendirmeyi düşünüyor olabileceğini ifade eden Gülen şunları söyledi: "Fakat ben o meselenin millete yararlı olup olmamasına bakarım. Bu açıdan, referandumu siyasî olarak görmemek ve ona millete kazandıracakları zaviyesinden yaklaşmak lazımdır. Referandumun sadece 12 Eylül'ün kirlerini temizlemeye ve darbecilerle hesaplaşmaya vesile gibi gösterilmesi de doğru değildir.

Bu sayede darbecilerden intikam alınacağını düşünmek yanlıştır; mü'minler intikam peşinde olamazlar. O paketin içinde milletimizin istikbali için çok önemli maddeler var; bu itibarla da değişiklik paketi bu yönüyle desteklenmeli ve 'evet' oyları böyle bir niyetle verilmelidir."

HER PARTİYE EŞİT MESAFEDEYİZ

Her partiye eşit mesafede durduklarını vurgulayan Fethullah Gülen, "Hiç kimseye falan pariye girin, mitinglerinde boy gösterin, çarşıda pazarda alkışçısı olun demedik. Mesafeli durmak, milletimizin kaderi adına isabetli bulduğumuz bir kısım meselelerde bazı kimselere oy vermemize mani değildir" dedi. Güzel şeyler sergileyen ve iyi işler yapan kim olursa olsun milletin desteklediğini söyleyen Gülen, desteklenenin şahıs ya da parti değil, icraat olduğuna dikkat çekti. "Güzellik, hayır ve iyilik adına, ister harekete, ister size, isten Müslümanlığa ve isterse de ülkemizin istikbal ve ikbaline hizmet etmiş herkesi (kim olursa olsun) takdir eder ve hayırla anarım" diyen Gülen şunları söyledi:

İYİLİKLERİ GÖRMEZDEN GELEMEM

"Merhum Turgut Özal'ın iyiliklerini görmezlikten gelemem. Bülent Ecevit Bey'e 'Makamı cennet olsun' diyorum; sözden anlayanlar bunun ne demek olduğunu bilirler. 12 Eylül bir kötülüktür fakat o darbeyi gerçekleştiren ve kötülük yapan bir insanın da iyi yanları olabilir; ben güzel bulduğum bir davranışı takdir ettim. Kenan Evren mekteplerde seçmeli olan din ve ahlak derslerini mecburi hale getirdiğinden dolayı, eğer bunu gönlünden gelerek samimiyetle yaptıysa, Allah bu yüzden onu affeder dedim. Bugün de şu ya da bu partiden birileri yine ülkemizin istikbali ve ikbali adına olumlu şeyler söyler ve yaparlarsa, onlar için de Firdevsî gibi bir destan yazarım. Bu, Hakk'ın hatırınadır; Hakk'ın hatırı ise âlidir."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler