İyi ki varsınız? ‘Keşke’ler ve ‘İyi ki’ler…

Geçmişin keşkeleri. Geleceğin endişeleri ile oyalanma. Ders al. Yoluna devam et. Dün dün ile beraber gitti cancağızım. Ne kadar söz varsa düne ait.

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım, der Hz.Mevlana.

 Sevgili dostlarım bu yüzden hayatınızda karşınıza çıkan olayları “ Keşke ” ler ile değil “ İyi ki ” ler ile karşılayın. Çünkü “Keşke”cilerin hayatı yaşanmamışlıkları ile dolu iken” iyi ki” cilerin hayatı huzur ve gurur ile doludur. Keşke tamamlanmamış eksik kalan bir cümledir yüreğimizin bir köşesinde. O yüzden hep eksik hep yarımdır, öyleyse çoğaltalım “iyi ki”leri. Gecikmeyelim daha fazla “keşke” dememek için şimdiden başlayalım  “iyi ki” lere.

Dün 2000 üzerinde öğrencisi olan bir okulumuzda öğrencilere ve öğrenci velilerine yönelik iki seminer verdim. Katılım beklediğimden daha fazlaydı. Seminerde vurguladığım en önemli cümle hayatınızda “keşke”leri azaltın “iyi ki”leriçoğaltın mesajı oldu.

Seminer sonrası açılan kitap standında  kitaplarımı imzalarken aynı zamanda kitap imzalatanlarla sohbet ediyordum.O sırada imza için kitabı uzatan hanımefendinin kucağındaki çocuk dikkatimi çekti. Kaç aylık olduğunu sorduğumda iki aylık dedi. Çocuğu kimseye bırakamadığını bu nedenle çocuğu ile seminere katıldığından bahsetti. Hocam  dedi;“İyi ki “ buradasınızİyi ki” buradayım geldiğime değdi çok teşekkür ederim. Bundan sonraki hayatımda seminerde aldığım bu iki cümleyi hiç unutmadan sürdüreceğim. Bugünden itibaren hayatımdan “keşke”leri çıkarıyorum “iyi ki” leri çoğaltıyorum. Çok sağ olun hocam dedi.

Bu söz yaptığım işin verdiğim emeğin yerine ulaşması açısından tüm yorgunluğumu alıp götürdü. Hayatta “ Keşke ” ler azalıp “ İyi ki ” ler çoğalınca sizde anlayacaksınız…

Geçmişe dönüp şöyle bir hayatımızı gözden geçirelim şu ana kadar ki hayatımızda hayatın her alanında iş,aile v.b “keşke”ler mi; yoksa “iyi ki” ler mi daha ağır basıyor acaba?

Şimdi düşünme zamanı.

'İyi ki'lerinizi toplayın bugün ve 'keşke'lerinizden çıkartın.” İyi ki” ler fazlaysa kardasınız demektir.

İyi ki varsınız değerli dostlarım.

Kalın sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psk Danışman &Aile Eğitimi Uzmanı

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.