Kâbe’de diz çöküp kız istenir mi?

TRT muhabiri Kâbe’de sevgilisine sürpriz evlilik teklifi etmiş, kız diz çöküp teklif yapmasını istemiş, erkek utanıyorum falan dese de kızın istediği olmuş. Sosyal medyada ise küfürler, hakaretler, binlerce yorum hala devam ediyor.

Kâbe’de değil Moskova’da da olsa bir Müslüman erkek veya kız, bir diğerinin karşısında diz çökmez. Bizim dinîmizde ve kültürümüzde ailenin büyükleri öne çıkar ve ön sözleri onlar söyler, geri kalanı gelin ve damat adayı doldurur.

Kâbe’de gelin adayının ısrarı ve erkek kardeşimizin diz çöküp evlilik teklif etmesi, batıl/ batılıları taklit etmesi ve daha istenmemiş bir kız ile erkeğin burada bu şekilde bir araya gelmeleri bile hoş karşılanacak bir durum değil.

Dindar insanların TV kanallarında örtülü kızlara çöpçatanlık yaptırılan programlarının reyting kırdığı bir ortamda bu ve benzer olumsuzluklar kaçınılmaz -ki daha birçok sorun karşımıza çıkacak.-

Bu ve bu tür programlar devam ederse batılılara birçok konuda örnek olacağız ve onların sapıklıklarına bizimkiler öncülük edecek!

Haremlik selamlık denilen güzel bir geleneğimiz vardı.

Doğru bilgi ile hayata geçildiği takdirde edep, hayâ, hak-hukuk işletiliyordu. İnsanlar nerede, nasıl duracağını, nasıl bir ilişki, nasıl bir süreç işletileceğini, bu bilinç doğrultusunda; değil iki kişi tüm aile ve toplum mutlu oluyordu lakin en sağlam ve güçlü kurumlarımızdan birisi olan ailemizin bilinçli ve programlı bir şekilde altı oyulmaya devam ediyor.

Bu önemli kurumu güçlendirme adına mı yoksa yara alan yerlerimizi tedavi adına mıdır bilemiyorum ama  “aile ve sosyal politikalar” adında bir bakanlıkta kuruldu ama nafile…

Ne bu bakanlıktan ne diyanetten ne de âlimlerden ses çıkmıyor, çıksa bile çok kısık duyulmuyor!

Kâbe’de diz çökerek kız istemeyi yanlış buluyoruz da onları eleştirenler doğru mu yapıyorlar?

Hayır, eleştirdikleri kişilerden daha fazla vebal içerisindeler çünkü paylaşımı yapanlar gelen tepkilerden dolayı videoyu kaldırmışlar ama siz hala küfür, hakaret, aşağılama ile doldurduğunuz video ve resimler paylaşmaya devam ediyorsunuz. Siz karşı mı çıkıyorsunuz yoksa bu yanlışı yaygınlaştırıyor musunuz? Yaptığınızın farkında mısınız?

Bu paylaşımların bilinçaltı oluşturmuyor mu?

Bir çift yanlış bir adım atmış ve bunu sosyal medya da paylaşmış gelen tepkilerin ardından paylaşım silinmiş ama resmi kopyalayan altını dolduruyor, paylaşıyor güya bir yanlışa dikkat çekiliyor.

Ben tam tersi olduğu kanaatindeyim. Bir yanlışı binlerce tepki paylaşımı ile destekler hale getiriliyor, daha acı olanı bilinçaltı oluşuyor endişesini taşıyorum.

Paylaşımlarda kullanılan dil tam bir felaket, bir yanlışa tepki farkı şekillerde binlerle sürdürülüyor. Tepki doğru, tercih edilen dil ve yöntem bana yanlış geliyor. Ancak bu kardeşlerimiz umre ibadetinin anlamını, derinliğini ve değerini bilmiş olsalardı, bu bilinç aşılanmış olsaydı, bu ham hareketi inanıyorum ki yapmazlardı.

 

Kur’an-ı Kerim’de geçen “Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun” ayetini bu çağa uyarlamada, uygulamada sorun yaşadığımızı, bu ayeti yeniden daha derinden incelenmesi, hayata geçirilmesi gerektiğini ve sürekli gündemimizde tutulması gerektiğini düşünüyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum