Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

- Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de çeşitli programlar düzenlendi

kadina-yonelik-siddet-1.jpg

ADANA (AA) - Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Adana'da, Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Seyhan ilçesinde Çaputçu, Köylüoğlu ve Mürseloğlu mahallelerindeki mevsimlik tarım işçisi kadınları çadırlarında ziyaret etti.

Sosyologların yanı sıra sağlık görevlileri ve avukatların da yer aldığı ziyaretlerde, şiddete maruz kalındığı anda kadınların ne yapmaları ve nerelere başvurmaları gerektiği hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında görevli hemşirelerin sağlık taraması yaptığı etkinlikte, avukatlar da kadınlara hukuki hakları konusunda bilgi vererek, gereksinim halinde bu konuda destek vereceklerini belirtti.
Şiddetin önlenmesine yönelik broşürlerin verildiği etkinlikte kadınlara hijyen kiti dağıtıldı.

AK Parti Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı üyeleri, kadına yönelik şiddete tepki amacıyla ellerinde dövizlerle il başkanlığı binasında buluştu.
Partinin Kadın Kolları İl Başkanı Sevil Can, burada yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olduğuna dikkati çekti.

Parti olarak kuruldukları ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attıklarını ifade eden Can, kadına karşı şiddetle topyekun mücadele kararlılıklarının artarak devam ettiğini belirtti.
Can, şunları söyledi:

"Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi 'kadına şiddet, insanlığa ihanettir'. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. "

Can, bu konuda var olan çözüm önerilerine yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.
Açıklamaya, partinin gençlik kolları üyeleri de destek verdi.

HAK-İŞ Konfederasyonu Adana İl Başkanlığı üyeleri Uğur Mumcu Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Kadına şiddet konusunda duyarlılığın artması gerektiğini ifade eden HİZMET-İŞ Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Rüveyda Keçebaş, toplumsal ve kültürel değerleri içselleştirmiş aile yapısının şiddete karşı en önemli silah olduğunu söyledi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Adana Temsilcisi Reşan Arlıer de dernek olarak böylesi bir günde “Sevgi ile şiddet yan yana gelmez, şiddetin bahanesi olmaz, kendini kandırma” sloganıyla mesaj verdiklerini bildirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler