İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Kalplerden söküp atabilecekmisiniz?

Din istismarı, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı üzerinden siyaset yürüten, ancak Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetin her türlü nimetinden ziyadesiyle istifade eden AKP. Önce Atatürk’ün veciz sözü, “Ne Mutlu Türk’üm diyene” tabelaları kaldırıldı. Sonra “Andımız’a yasak getirildi.” ,“T.C.” ifadesi devlet kurumlarından çıkarıldı.

Atatürk adı taşıyan Müze, Kültür merkezi, Stadyum vb. yerlerden çeştli düzenlemeler ile Atatürk adını kaldırıldı. Atatürk’ün mirası, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) nin bir kısmına kendilerine saray yaptırıken, yakın zamanda hatırı sayılır miktarda bir araziyide, ABD büyük elçiliğine, elçilik binası yapılması için sattılar. Yakında daha önce Atatürk adını kaldırmak istedikleri AOÇ’den eser kalamayacak, dolayısıyla Atatürk adı oradan da silinmiş olacak.

AKP’de Atatürk hazımsızlığı sınır tanımıyor;

AKP’nin “Milli Eğitim” ile ilgili gerçekleştirdiği he yılki yap-boz uygulamaları devam ediyor. 2017-2018 Eğitim – Öğretim dönemine girerken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “En bilimsel, en çağdaş müfredatı yaptık” dediği ders kitaplarından Atatürk ile ilgili bölümler ya kaldırılıyor, yada azaltılıyor.

Neredeyse her yıl alt-üst edilen müfredatlar dolasıyla ders kitapları da yeniden basılıyor. Bu yıl da Cumhuriyet ve Atatürk hazımsızlığının ön plana çıktığı müfredatta, 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları” bölümleri çıkarıldı. Yalnız başkentin neden Ankara olması gerektiği konusu açıklanırken, Atatürk’le ilgili metne yer verildi.

 “Milli Görüş” çizgisinin geleneği olan Atatürk ve Cumhuriyet hazımsızlığı, “Milli Görüş” gömleğini çıkardıklardıklarını iddia eden ancak ruhlarından çıkaramayan sözde “Erdemliler HareketiYenilikçi’ler” olarak kurulan AKP’nin, 15 yıllık iktidarı döneminde hat safhaya çıktı. Gün geçmesin ki Atatürk, Cumhuriyet ve Türk’lük için aykırı sözler kullanmasınlar. Saymaya kalksak sanırım kitap olur. Ancak son olarak AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner’in Kurban Bayramı nedeniyle Muğla'da katıldığı bayramlaşma etkinliğinde söylediği, "Bu millet bünyesinden öyle Atatürkler çıkartır ki, öyle Erdoğanlar çıkartır ki bir Atatürk gider bin Atatürk gelir" sözleri meczupluğun geldiği noktayı göstermeye yeter sanırım.

Atatürk’ü Dünya kabul ediyor, saygı ve sevgi gösteriyor;

2008 Yılında ABD’de Atatürk’ü anma etkinliğinde Amerikalı tarihçi ve psikiyatrist Prof. Arnold Ludwig, “Sıfırdan ülke yaratmak, toprakları genişletmek, iktidarda kalınan süre, askeri başarı, sosyal tasarım gücü, ekonomik başarı, devlet adamlığı, ideoloji ortaya koyma, ahlaken örnek olma, siyasi miras ve ülkenin nüfusu”  olmak üzere 11 ölçeğe göre Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu  “Mustafa Kemal Atatürk'ü, 20'nci yüzyılın en büyük lideri” olarak nitelendirmişti.

Atamızın "Yurtta Barış, Dünyada Barış" sözü sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında yer alıyor. 

Bugün Asyadan-Avrupaya, Amerikadan-Afrikaya, Avusralya’ya kadar dünyanın dört bir yanında, 27 ülkede 35 yerde, Atatürk anıtı, Atatürk Caddesi, Atatürk Parkı adı altında Atatürk’ün adını taşıyan eserler yerini alıyor.

Bu ülkede doğan her çocuk, henüz üç beş yaşına geldiğinde hiç görmediği Atatürk sevgisi ile büyüyor. (AKP’liler ve cemaatciler dışında). Buna en güzel örnek;

Dört yaşındaki çocuk gittiği kreşte 10 kasım anma töreninde Atatürk’ün öldüğünü öğreniyor, eve geldiğinde annesi;

Bugün ne yaptınız kızım kreşte” dediğinde

Anne biliyormusun? Atatürk ölmüş” diyerek hüngür hüngür ağlıyor.

Bu ülkede henüz 3-5 yaşında çocuklarınöğrendiği ilk marş “Atam ölmedi yüreğimde yaşıyor” diye başlayan marşı ezberliyor ve söylüyor.

Kitaplardan çıkarıp, tabelalardan Atatürk adını silebilirsiniz, onuda o kadar kolay yapamazsınız da. Peki bu milletin yüreğinden Atatürk sevgisini sökebilirmisiniz?

 

İbrahim Halil SİPAHİ

09.09.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.