Karagül: 15 Temmuz başarılı olsaydı Türkiye İran'la savaşa sokulacaktı

Karagül: 15 Temmuz başarılı olsaydı Türkiye İran'la savaşa sokulacaktı

İbrahim Karagül, "15 Temmuz başarılı olsaydı, Türkiye İran'la savaşa sokulacaktı. 15 Temmuz başarılı olsaydı, belki Rusya ile uçak düşürme krizleri devam edecekti ve Suriye üzerinden Rusya ile büyük bir kapışmaya girecektik. Senaryo bunun üzerine yapıldı.

TVNET'teki 'Büyük Oyun' programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, "15 Temmuz başarılı olsaydı, Türkiye İran'la savaşa sokulacaktı. 15 Temmuz başarılı olsaydı, belki Rusya ile uçak düşürme krizleri devam edecekti ve Suriye üzerinden Rusya ile büyük bir kapışmaya girecektik. Senaryo bunun üzerine yapılmıştı. Avrupa ve Rusya kavgası, Türkiye üzerinden sıcak cepheye dönüştürülecekti. Büyükelçi Karlov suikastı de benzer bir provokatif olaydır" dedi.

Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, TVNET'te Nedret Ersanel'in sunduğu "Büyük Oyun" programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karagül'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye ile Rusya'nın tehdit algıları benzeşmeye başladı. İki ülkeye yönelik tehdidin kaynağı, tehdidin uygulama biçimi ve bu ülkelerin tehditlere karşı aldığı pozisyonlar, kullandıkları siyasal dil ve dünyanın geleceğine bakışları inanılmaz biçimde benzemeye başladı.

"Avrupa-Rusya kavgasında Türkiye'yi cepheye süreceklerdi"

Rus savaş uçağının düşürülmesinde gördük ki, bu 15 Temmuz bağlantılı bir operasyonmuş. Bu operasyonda Türkiye ile Rusya yakınlığının önünü almak istenmiş. Daha da ötesi, Türkiye'yi Rusya'ya karşı savaşa sürmek istenmiş. Eğer o süreç devam etseydi, Avrupa-Rusya kavgasında Türkiye cepheye sürülmüş olacaktı.

15 Temmuz saldırısı 1950'den bu yana Atlantik İttifakı'nın içerisinde olan Türkiye'ye karşı NATO üyelerinin yaptığı açık ve en ağır saldırıdır. Türkiye'nin ulusal bütünlüğüne, özgürlüğüne, sembollerine, millete, vatana yapılmış en ağır saldırıdır. Ben bunu 'Birinci Dünya Savaşı' saldırısına benzetiyorum. Bence 15 Temmuz'un mahiyetini henüz kavrayamadık neden? Çünkü hala darbe tartışıyoruz. Suriye'nin kuzeyinde nasıl terörü tartışmıyorsak, 15 Temmuz'la ilgili de darbeyi tartışmayacağız.

"Türkiye'yi savaşa sokacaklardı"

15 Temmuz başarılı olsaydı, Türkiye İran'la savaşa sokulacaktı. 15 Temmuz başarılı olsaydı, belki Rusya ile uçak düşürme krizleri devam edecekti. Suriye üzerinden Rusya ile büyük bir kapışmaya girecektik. Senaryo bunun üzerine yapılmıştı. Avrupa ve Rusya kavgası, Türkiye üzerinden sıcak cepheye dönüştürülecekti. Büyükelçi Karlov suikastı de benzer bir provokatif olaydır.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler