İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Kendim ettim, kendim buldum!

Türkiye, Suriye’de Esad rejimi ile muhalifler arasında yaşanan sıkıntılarda hem inanç birliği hem de sınır komşu olma vasfı ile arabuluculuk yapmak yerine.   Suriye’de muhalif ayaklanmanın başlangıcından itibaren ABD ve işbirlikçilerinin gazına gelmiş. Esad rejimine karşı Muhaliflerin (Özgür Suriye Ordusu)’nun yanında yer alarak Suriye’de başlayan iç savaş, göç ve zulmün artmasına vesile olmuş. Dahası PKK’nın uzantısı PYD-YPG’nin iç savaştan istifade ederek K.Suriye’de ABD ve Rusya’nın da desteğini alarak palazlanmasına davetiye çıkarmıştır.

Esad’ı üç günde indirip Emevi Camiinde namaz kılacaklardı!

O gün Esad’ın üç günde koltuğundan indirileceğini ve Şam Emevi Camii’nde Cuma namazı kılacaklarını söyleyenler henüz bu dileklerini gerçekleştiremediler ama bugün Türkiye’ de şehitlerimizin cenaze namazı kılınıyor.

K.Suriye’de Kürt Devleti için uyarmıştık.

Üç yıl önce Suriye’de etnik ve dinsel bölünmüşlüklerin yaşandığını ve her birinin kendi müstakil devletlerini kurma gayreti içerisine girdiklerine dikkat çekmeye çalıştığım, 22.10.2014 Tarihli “Kuzey Suriye’de adım adım Kürt devletine doğru.” Başlıklı yazımda;

Orta doğuda yeniden sınır çizme gayreti içerisinde olan emperyalistlerin planlarını icra ederken. Suriye’de devam eden iç savaş dolayısıyla, Suriye içerisinde bulunan etnik ve dinsel gruplar emperyalistlerin bu projelerinden kendilerine pay çıkarmaya çalıştıklarını. Suriye topraklarında kendi yönetimlerini/devletlerini kurma çabası içerisinde olduklarını anlatmıştım.

Türkiye K.Suriye’de yalnız kaldı.

NATO müttefiki olduğumuz ABD Suriye’de ısrarla PYD-YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini vurgunlarken PYD-YPG’nin Suriye’deki müttefiki ve kara gücü olduğunu ifade ederek her türlü askeri eğitim ve silah yardımını aralıksız sürdürüyor.

Suriye’de ikili oynayan Rusya’da PYD’ye açık desteğini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin K.Suriye’de yaptığı hava harekâtlarını kabullenemeyen ABD ve Rusya burada YPG’yi korumak adına kendi güçlerinin olduğunu ileri sürerek uçuşa yasak bölge oluşturuyor.

Türkiye Suriye’de hem Esad’a karşı mücadelede hem de K.Suriye’de Kürt Devleti oluşumuna karşı yalnız kalmış durumda.

Türkiye Suriye’nin bölünmesini öngören” Mistura Planı”’na destek vermişti;

AKP iktidarı şimdi de Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Elçisi Staffan Mistura’nın Suriye için hazırladığı “DONDURULMUŞ BÖLGELER” planına destek vermek sureti ile emperyalistlerin Suriye’yi bölme oyununa yeşil ışık yakmıştı.

20 Aralık 2014 tarihinde Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın Suriye için önerdiği dondurulmuş bölge planına ilişkin “İyi niyetle yapılmış bir teklif, ama uygulanmasının güvence altına alınması gerekiyor” diyerek “DONDURULMUŞ BÖLGELER” planına destek vereceklerini açıklamıştı. Bugün “Sınırımızda K.Suriye’de bir takım kendini bilmezler devlet kurmaya kalkışıyor, buna asla müsaade etmeyiz” diyenler Türkiye o gün Suriye’nin toprak bütünlüğünün bölünmesine ve Suriye topraklarında bir Kürt Devletinin kurulmasına onay vermişlerdi.

Güne göre dış politika izleyen AKP iktidar aradan geçen iki buçuk yıllık süreçte bunu unutmuşlardır sanırım.

Türkiye tarihi misyonunu getirmek yerine, emperyalistlerle işbirliği yaparak Suriye’de yaşanacak kaos, iç savaş, etnik ve terör hareketlerinin yaşanacağını,  bunun sıkıntılarının en derinden Türkiye’ye yansıyacağını hesaba katmamıştır.

Bir zamanlar Körfez savaşı döneminde Turgut Özal’ın emperyalistlerle işbirliği yaparak “bir koyup, üç alacağız” derken “Ellerim böyle boş, boş mu kalacaktı?” şarkısını söylediği gibi. Bugün de AKP iktidarı “üç gün içinde Esad gider Şam Emevi Camiinde namaz kılarız”  sözü tatlı bir anı olarak kalırken K.Suriye’de ABD ve Rusya’nın desteği ile PYD-YPG terör örgütünün Kürt Devleti kurmasını seyrederken “Kendim ettim, kendim buldum” şarkısını söylememesini umut ediyoruz.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

30.04.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.