İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

KHK’ler, Anayasayı ve TBMM’ni yok saymaktır…

15 yıldır tek başına iş başında olan AKP 2011’den buyana ülkeyi Anayasayı ve TBMM’ni yok sayarak  “Kanun Hükmünde Kararname” (KHK)’ler çıkarıyor. AKP iktidarı 2011- Temmuz 2016 arasında 36 adet,  21 Temmuz 2016’dan buyana geçen 17 aylık sürede ise, 29 adet olmak üzere, toplam 65 KHK çıkardı. 15 Temmuz vakası ve Olağanüstü Hal (OHAL)’i dayanak yapan AKP iktidarı TBMM’ni devre dışı bırakarak ülkeyi KHK’ler ile yönetiyor.

1924 ve 1961 Anayasasının esasında olmayan “Kanun Hükmünde Kararname” 1971 yılında 1488 sayılı kanunla yapılan değişiklikle Hukuk sistemine dâhil olmuştur.

Kanun hükmündeki kararnameler 1982 Anayasasının 91. Maddesinde düzenlenmiştir. Anavatan Partisi dönemi, Turgut Özal’ın sıkça başvurması ile hafızalarda yer eden KHK’ler, AKP döneminde de sıklıkla başvurulur hale geldi.

Zorunluluk, zaman gibi şartlar altında geçici olarak çıkarılması öngörülen KHK’ler;

KHK aslında hukuk bakımından incelenirse biraz zorlama bir yoldur.

Aynı sıkıyönetim, olağanüstü hal gibi kararname yolunu tercih etmek de aslında hukuk bakımından incelenirse biraz zorlama bir yoldur bu bakımdan demokrasiye çok uygun bir yol değildir.

Çünkü KHK ile işi yürütmek TBMM bir bakıma by-pas etmektir. Esas itibari ile de KHK çıktığı anda TBMM’ye gitmek durumundadır.(Anayasa madde:91/bend.7) KHK TBMM gündemine alır, görüşür ve kanun ya kanun haline getirilir, yâda reddedilir, reddettiği takdirde de KHK artık bir hüküm ifade etmez. Çünkü KHK bir idari metindir. Yani yürütme organının çıkardığı bir metindir. Hükmü kanun gibi olsa da bu özelliği değişmez.” (Prof.Dr. Ergun Özbudun- Anayasa Hukuku)

KHK’ler Osmanlının son dönemlerinde de yer almıştır.1876 Kanun-u Esasi’nin 36. Maddesine göre; Meclis-i Umumi toplanık olmadığı zamanda. Devleti bir tehlikeden veya genel güvenliği bozulmadan korumak için bir zorunluluk belirdiği. Ve bu konuda çıkarılmasına lüzum görülecek kanunun görüşülmesi için Meclisin toplantıya çağrılmasına süre elverişli olmadığı takdirde. Kanun-u Esasi hükümlerine aykırı olmamak şartıyla, Bakanlar Kurulu Padişah’ın onayıyla, Heyet-i Mebusanın toplanıp vereceği karara kadar geçerli olmak üzere, kanun hüküm ve kuvvetinde kararnameler çıkarılabilirdi.

Görüleceği üzere Kanun-u Esasi’de KHK’lerin hangi şartlar, zaman ve zorunluluk halinin vukuu olması halinde Kanun-u Esasi hükümlerine aykırı olmamak ve belirli bir zaman süreci gibi koşullar ortaya konuluyor.

Asıl itibari ile Anayasanın 91. Maddesi de yaklaşık aynı hükümleri taşımasına karşılık,  iktidarlar “ben yaptım oldu” mantığı ile TBMM’den geçiremeyecekleri, tepkiler ve tartışmalara neden olacak uygulamaları kanun halinde çıkaramayacakları için, KHK olarak çıkarıyor ve uygulamaya sokuyorlar. Özelliklede 15 Temmuz vakası sonrası AKP iktidarı Olağanüstü Hal’i de dayanak yaparak “isteseniz de istemezseniz de bu olacak” diyerek yürütmeyi, anayasayı hiçe sayarak, KHK’leri arka arkaya sıralıyorlar.

KHK ile ülkeyi yönetmek TBMM'yi ve Anayasayı yok saymaktır.

KHK’ler bir kararnamedir. Bakanlar Kurulu kararnamesi gibidir. Farkı kanun tesirinde olmasıdır. Ama KHK ile iki konu kesinlikle düzenlenemez, bu konularda mutlaka kanun çıkarılma mecburiyeti vardır: Birisi cezalar, diğeri de vergiler. Bu iki konu KHK ile düzenlenemez. Anayasa’da kesin hüküm vardır

AKP iktidarı bu hükme rağmen şimdi KHK ile 15-16 Temmuz 2016’da diremişe katılan sivillere cezai muafiyet getiriyor.

KHK ile Anayasa'nın temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile siyasi haklar, ödevler kısımları da düzenlenemez. Ancak KHK ile hak mahrumiyetine dokunuluyor.

Türkiye Anayasaya göre değil KHK’lere göre yönetilen ülke oldu.

Anavatan Partisi iktidarında Turgut Özal’ın sıklıkla başvurup ülkeyi KHK’le yönettiği gibi bugün AKP iktidar’da aynı yolu izlemektedir. Anayasal hukuk devleti KHK’lerle yönetilemez.

KHK’ler ile ülkeyi yönetmek anayasa’yı ve milletin iradesi olan TBMM’ni yok saymaktır.

İktidar Anayasanın ve TBMM’nin üzerinde değildir.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

26.12.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum