İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Kolay Dönem Şairleri

Kolay Dönem Şairleri

Kimin, hangi grubun Televizyonu bilmiyorum. Büyük şair diye bir isim çıktı. “Bizim şiirleri vermediler, doksanların dergileri. Biz de dokuz- on arkadaş dergimizi çıkardık” dedi.

“Bizim kuşak ellilerin şairleri gibi imge sunmaz. Yetmişlerin Şairleri gibi bildiri neşretmez. Seksenlerin şairleri gibi savunma yapmaz. Rahat insanlardır. Şiiri de rahat yazarlar” diye ilave etti.”istiare sunup, benzetme yönü aratmaz. Müstear söyleyeceğime direkt söyler. Kimseyi Fikir Yorgun’u yapmaz” dedi. “Kolay hayat döneminin kolay şairleriyiz” dedi.

Gerçekten şairler mi bilmem. Belliki vakfı var. Derneği var ve onların şairi.

Talep üzerine iki şiirini okudu. Dini muhtevalı kültürel

bir makaleyi al. Sonra ortada ikişer kelime kalacak tarzda kes. Sonra alt alta diz. Önünüze bol imgeli bir şiir çıkar. Altına adını yaz, derginde yayınla.Bu usulü sürdür, sonra büyük şair çıkar. Çıkar mı çıkar. Teknik böyle olmasa da görüntü bu. Para problemi yok. Destekli vakıfları sağolsun. En kısa şiirini okudu. Uzun bir hikaye gibi geldi bana. Sunucu kız hikaye mi dedi. Şair, yok şiir dedi. Kolay şiir. Hece sayısı yok. Kafiye endişesi yok. Okuyanı ağlatmaz, güldürmez, düşündürmez. Eğlendirirmiş, olabilir. Sanki uzun bir makaleden imgelemiş. Büyük şair mi evet. Çünkü Büyük şair diyenler var. Proğramı sunan kız gibi.

En hoşuma giden tarafı da şairin ben bu şiiri yirmi dakikada yazdım demesi. Benim şiirlerim beni günlerce uğraştırıyor. Şu kelime şundan uygun bu terim bundan uygun, bu benzetme zayıf diye şiirimi kemale erdirmeye çalışıyorum. Bazen uyanık sabahlayorum. Çünkü ben zor dönemden kalmayım.

Niye yazdım, dinledim, esinlendim. Özür dilerim.

Şunu da ifade edeyim. Belediyeler, devlet kurumları bu vakıfları besliyorsa vay halimize. Bu dönemde yüz elli kadar şair var, dedi. Ne diyeyim, belki içlerinde şairler de vardır. Bizim arkadaşlara bir notum var. Gömülü Çoban arkadaşımızın şiirlerini kitaplaştırmadık bile. Başka arkadaşlar da dergi sayfalarında kaldı. Onlar zorun şairleri idiler. Devirleri geçti galiba. Şimdi kolayın şairleri imiş. Rahatın şairleri imişler. Böyle söyledi.

Daha ustruplu yazılabilirdi. Büyük şair gibi söyliyeyim. Yarım saatte yazdın. Silecektim, silmedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi