Köye internet geldi, ev hanımları Google ve Facebook ile tanıştı..

Köye internet geldi, ev hanımları Google ve Facebook ile tanıştı..

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) yerel koordinatörlüğünde, Devlet Planlama Teşkilatı (DTP), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Intel işbirliğinde...

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) yerel koordinatörlüğünde, Devlet Planlama Teşkilatı (DTP), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Intel işbirliğinde yürütülen "Teknoloji Köyleri: Kırsalın Güçlendirilmesi Projesi" başarıyla tamamlandı.

Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Çotlu ve Mersin'in Hacıahmetli köylerinde gerçekleştirilen proje kapsamında köylüler internetle tanıştı. Sadece öğrenciler değil, ev hanımları da arama motoru google ve sosyal paylaşım sistesi facebook'a giriyor.

Çotlu İlköğretim Okulu'nda düzenlenen proje sonuçlarının değerlendirme toplantısında konuşan ÇKA Genel Sekreteri Veysel Parlak, paydaş kurumlarla bir ilke imza attıklarını söyledi.

Çotlu ve Hacıahmet köylerinde insanların artık bilgiye daha kolay ulaştığını ve teknolojiyi daha etkin bir şekilde kullanmaya başladığını vurgulayan Parlak, "Proje ile bilgisayar okuryazarlığının artırılmasına yönelik 'Kamu İnternet Erişim Merkezi' kurulmuş ve Çotlu İlköğretim Okulu'nda 60 adet bilgisayar öğrenciler ile halkın hizmetine sunulmuştur. Böylece köylülerin e-devlet uygulamalarına, ticaret, bilgi, eğlence ve eğitim servislerine kolayca ulaşmaları sağlanmıştır."dedi. Türkiye'deki kırsal kullanıcıların projeden yararlanmamaları için www.koydehayatvar.com portalının kurulduğunu hatırlatan Parlak, Mut'un Hacıahmetli köyünde ise daha çok kökboyama bilgi birikiminin geliştirilmesi için gelecek kuşaklara aktarılmasına dönük eğitimlerin verildiğini ifade etti. Parlak, projenin işbirliğine dayalı başarı bir uygulama olduğunu sözlerine ekledi.

DTP Bilgi Toplumu Dairesi Başkan Vekili Emin Sadık Aydın ise Çotlu köyünde küçük gibi görünün ama kırsaldaki vatandaşların hızla değişin dünyanın bir parçası olmasını sağlayacak yeni bir yaklaşımın hayata geçirildiğini belirtti. Aydın, şunları söyledi:"Bu proje bilgi ve iletişim teknolojilerinin kırsal kalkınma ve tabi ki uzun vadede ülke ekonomisine katkıda bulunma amacıyla kullanımını ele almayı hedefliyor. Proje bizim için çok önemli. Çünkü artık dünyada gelişim çok hızlı oluyor. Bilgi dünyanın her tarafından şimdi hızlı bir biçimde üretiliyor ve kullanılıyor. Ancak bu süreçte önümüze bir engel çıkıyor: Sayısal uçurum. Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullananlar ile kullanmayanlar arasında büyük bir fark çıkıyor. Bu bağlamda öncelikle sayısal uçurumun daha da aza indirmek istiyoruz."

İnternet kullanımının 2005'ten sonra hızla arttığını ve bu oranın 2009 yılında yüzde 34'e ulaştığını hatırlatan Emin Sadık Aydın, tek başına internet kullanımının yeterli olmadığının altını çizdi. Aydın,"Çotlu köyündeki bu projede kırsal kesime BİT desteği ile sunulacak hizmetler olarak eğitim ve tarım seçilmiştir. Son yıllarda BİT altyapısının geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Okullarımızda 30 bine yakın BİT laboratuarı kurulmuştur. Bunlardan biri de Çotlu İlköğretim Okulu'ndadır. Ülkede ortaöğretim öğrencilerinin hepsi, ilköğretim öğrencilerinin ise yüzde 974'ü okullarda geniş bant internet erişimine sahiptir." şeklinde konuştu.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Aydın ise tarımın Türkiye'nin bir gerçeği olan tarımda bilgi teknolojilerinin daha çok kullanılması gerektiğine değindi. Aydın, projenin iki pilot bölgeyle sınırlı kalmayarak Türkiye geneline yayılmasını temenni etti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Temsilci Yardımcısı Ulrika Richardson Golinski ise dünyanın hızlı bir küreselleşmeden geçtiğini vurguladı. Bu dönemde bilgi ve teknolojilerinin büyük önem kazandığını ifade eden Golinski, iş dünyası ve kamunun bilgiye erişiminin kolaylaştığını dile getirdi. Golinski, "Bu proje ile bilgi ve teknolojiyi kırsal köylere yaymaya çalışıyoruz. Dijital dünya bilgi toplumunu oluşturmak için kullanılan unsurlardır. Bilginin kalkınmaya yönelik doğru bir şekilde değerlendirilmeli. Aksi takdirde bilgi sadece Ankara, İstanbul, Adana merkezinde kalmayacak, Çotlu Köyü gibi yerleşim merkezlerindeki insanlara da ulaşmış olacaktır."diye konuştu.

Vali Yardımcısı Fikret Deniz de Çotlu köyündeki modelin ülke genelinde uygulanması halinde kalkınmanın daha da hızlanacağını söyledi. Toplumların 21. Yüzyıldan itibaren "yönetenler ve yönetilenler" şeklinde ayrıştığına dikkat çeken Deniz, "ÇKA'nın birçok projesi var. Ancak bu çalışma beni çok heyecanlandırdı. Gelin bu projeyi toplumun her kesimine yayalım."dedi. Organizasyon kapsamında dereceye giren öğrencilere ödülleri verdi. Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve diğer ilgililerin de katıldığı programda bilgisayar odaları gezildi.

Köydeki ev hanımlarından Medine Aşıklı, projenin köyde uygulanmasından çok memnun kaldıklarını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler