Kurdukları güneş enerjisi sistemiyle elektriksiz köyleri aydınlatıyor.

Kurdukları güneş enerjisi sistemiyle elektriksiz köyleri aydınlatıyor.

Adanalı Özen Özer ve eşi Tahir Özer, kurdukları güneş enerjisi sistemiyle elektriksiz köyleri aydınlatıyor. Özer çiftinin hedefi 10 bin liraya mal olan...

Adanalı Özen Özer ve eşi Tahir Özer, kurdukları güneş enerjisi sistemiyle elektriksiz köyleri aydınlatıyor. Özer çiftinin hedefi 10 bin liraya mal olan sistemi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de ihraç etmek.

Adanalı eski ev kadını, yeni girişimci Özen Özer, avukat eşi Yusuf Özer'le birlikte güneş enerjisi sistemleri üreten Korona adında bir şirket kurdu. Amacını elektriği olmayan köylerdeki evlere güneş enerjisi ile elektrik götürmek olarak belirleyen Özen Hanım, bugüne kadar 20 köy evini bu şekilde elektriğe kavuşturdu. Özer'in yeni hedefi ise gezici elektrik santralı.

Özen Özer, bu işe 2 yıl önce karar verdiklerini belirtiyor. Özer'in ifadesiyle hikâye, Tahir Özer'in Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olmasıyla başlıyor. Yusuf Özer, seçim propagandası olarak mahrumiyet bölgeleri için güneş enerjisinden elektrik üretmek gibi bir proje geliştiriyor. Ancak, aday olamayan Özer, Korona enerji şirketini kurarak elektriği olmayan tüm mekânlar için çözümler üretmeye başlıyor. Bu sayede sulama sistemleri, bekçi kulübeleri ve evlere 2 yıl içinde 30'dan fazla uygulama yapan firma, 15-20 yıl ömrü olan sistemler üretiyor.

10 bin TL'ye mal oluyor

Özen Özer, yaklaşık 20 evi bu şekilde elektriğe kavuşturduklarını belirtiyor ve ağırlıklı olarak 1-1.5 kW gücünde bir güneş santralı kurduklarını söylüyor. Özer, bu sisteme eklenen akülerle birlikte bir evin gece gündüz buzdolabı, TV, çamaşır makinesi, aydınlatma gibi ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini kaydediyor. Yaklaşık 10 bin TL'ye mal olan sisteme dair en önemli ayrıntı ise kullanılan cihazların gücü. Yani TV tercihen küçük ekranlı, buzdolabı ve çamaşır makinesi A sınıfı olmalı. Bir de elektrik ampulleri tasarruflu olursa, yaklaşık 5 kişilik bir ailenin ihtiyacını tam olarak karşılanabileceği belirtiliyor.

Özen Özer, 1-1.5 kW arası bir sistem için 120-180 W arası üretilmiş güneş panelleri kullandıklarını kaydediyor. Yaklaşık 10 adede denk gelen güneş panellerinin çatıya ya da güneşin gölgelenmeyeceği bölümlere yerleştirildiğini anlatan Özen Özer, Türkiye'de halen elektriği olmayan pek çok köy ve yaylaya bu hizmetin kolayca götürülebileceğini ifade ediyor.

Özen Özer, Korona Enerji olarak son projelerinin ise gezici güneş enerjisi santralı olduğunu söylüyor: "Sistemimizi traktörün arkasına bağlayacağız. Gündüz mesela su pompası çalıştırılacak. Sonra köylü, bunu yine traktörünün arkasına takıp evine gidecek. İhtiyaçlarını orada karşılamaya devam edecek."

Özer, imalathanedeki üretim hazırlıklarının son aşamada olduğunu belirterek, sistemin tutması halinde asıl hedeflerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ihraç olduğunu vurguluyor. Bu sistemin öncülüğünü şirket aracına uyguladıklarını da kaydeden Özer, "Aracımızda buzdolabı, TV var. Çayımızı da araçta yapıyoruz. Hatta matkap çalıştırmak için güneş panellerinden faydalanıyoruz" diyor.

Türkiye'de durum çarpık

Özen Özer, Türkiye'de güneş enerjisi kullanımı konusunda ciddi bir çarpıklık olduğunu da düşünüyor. "Avrupa, ABD, Çin, Kore gibi ülkeleri gezdim. Orada gördüm ki güneş enerjisini toplumun zengin ve eğitimli kesimleri kullanıyor" diyen Özer, Türkiye'de ise trajikomik biçimde durumun tam tersi olduğundan yakınıyor ve "Bilinçten değil, Türkiye'de insanlar ihtiyaçtan güneş enerjisine yöneliyor. Bu durum garibime gidiyor" diye konuşuyor.

Adana'nın Kozan ilçesinde bile elektriği olmayan yerler var" diyen Özen Özer, Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı'nda güneş enerjisine de yer verilmesini talep ediyor. Özen, "Memleketimiz güneş zengini. Yerin yüzlerce metre altında feci olaylar oluyor. Güneş olsa buna gerek kalmaz" diyor.

Ürettikleri santralların, elektrik şebekesi olan yerlerde ekonomik olmadığını vurgulayan Özer, dünyadaki gibi teşvik edildiği takdirde kentlerde de kolayca bu sistemi kurabileceklerini söylüyor. Son olarak elektriği olmayan Şanlıurfa Viranşehir'e bağlı Doğantepe Köyü'nde bir enerji istasyonu kuran Özen Özer, "Arazileri Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü sınırları içinde. 2010 Türkiyesi'nde hâlâ gaz lambalarıyla oturuyorlardı. Kerpiçten yapılmış evlerden ilk etapta birkaçını aydınlattık. Tüm köy halkı talep etmeye başladı" diyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler