İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Kurtulmuş’tan gaf mı? İtiraf mı?

7 Haziran 2015 milletvekili seçimi öncesinde Gaziantep’te bir açılışta konuşan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan  “400 milletvekilini verin bu iş çözülsün” demiş, Seçimde istediğini alamayıp artan terör olayları nihayetinde, Dağlıca saldırısı ardından. Terör olaylarını değerlendirdiği konuşmasında da konuyu aynı yere bağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bu seferde işi yine anayasayı değiştirecek başkanlık sistemini getirecek 400 milletvekiline getirerek “Eğer 400 milletvekilini alacak ve anayasayı değiştirecek bir sayıyı bir parti almış olsaydı, bugün bunlar olmazdı” demişti.

 

Benzer bir şekilde Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu’da 7 Haziran seçimlerinden sonra artan terör olayları hakkında Bursa ve Edirne’de yaptığı konuşmalarda ”Bugün yaşanan kaosların sebebi bu ülkede başkanlık sistemi olmadığı içindir.” Diyerek terörün önlenememesini/önlememelerini başkanlık sistemine bağlamıştı.

 

Bu söylemler muhalefet tarafından ve kamuoyunda, iktidarın terör eylemlerine yeterince tedbir almadığı, hatta teröre neredeyse göz yumduğu düşüncesine varmasına neden olmuştu.

Şimdi benzeri ve itiraf derecesinde bir açıklama, başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan geldi.

 

Gündeme ait konuları değerlendiren Kurtulmuş suikastların ve canlı bomba eylemlerinin devam edebileceğini belirttiği konuşmasında “ Allah’ın izniyle referandumdan büyük oranda “evet” çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelir” diyor.

 

Kurtulmuş, bu sözleri ile ne anlatmak istiyor?

Öyle ki, Kurtulmuş’un bu sözlerinin altından o kadar derin ve tehlikeli anlamlar çıkıyor ki;

Elimiz Terör örgütlerinin boğazında gevşettiğimizde olaylar olur, istediğimiz zaman sıkar soluğunu keseriz mi diyor?

Bunun için anayasanın değişmesi Reisin başkan olması gerekir mi? Demek istiyor.

 

AKP’ye ısrarla 400 milletvekili istemelerine, aba altından sopa göstermelerine rağmen 7 Haziran seçimlerinde bunun gerçekleşmemesi. Terör örgütünün siyasi uzantıları ile oturdukları çözüm sürecinin seçimlerinden sonra buzdolabına konulması, terör olaylarının artması da göz önüne alınırsa Kurtulmuş’un sözleri hem manidar hem de bir itiraf niteliği taşıyor.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

25.01.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum