İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Leş Kargalarından Horoz dövüşü,

İki leş kargası ABD ve Rusya, Esad üzerinden Suriye meydana çıkmış bir birlerine gövde gösterisi yapmaya çalışıyor, birbirlerini Suriye terazisinde tartıyor,  egolarını tatmin etmeye çalışıyorlar.

Bunu da kendi çöplüklerinde değil de Ortadoğu’da İslam coğrafyasında yapıyorlar. Böylece kendi halklarına bir şey olmazken mazlum Müslüman insanların kanının dökülmesine sebep oluyorlar. Aslına bakarsanız bir sebep olmada yok ortada bile isteye Müslüman kanı dökmek için bunu yapıyorlar dersek yerinde olur.

Çılgın çocuk Trump, Putin’e “Hazır ol akıllı füzelerimi gönderiyorum” diye hava basıyor. Putin ağır ağabey “vururuz” diye kısa ve net karşılık veriyor. Sonrasında “Vurabilirimde vurmayabilirin de” diyen haylaz çocuk Trump, nihayetinde Cumartesi günü sabah 04.00 sularında aveneleri May ve maceraperest Macron’un askeri gücü ile Esad’ın kimyasal tesislerini Tomahawk füzeleri ile vuruyor.

Trump’un füze tehdidine daha önce “vururuz” diyen Putin karşılık vermiyor. Trump kadar Suriye üzerinden bir savaş çıkaracak kadar çılgın olmayan Putin saldırıyı hukuksuz olduğunu ve karşılığının olacağını söylemekle yetiniyor.

Suriye’de Esad halka karşı kimyasal silah kullanıyormuş, kadın çocuk sivil halk ölüyormuş, Esad’ın bu yaptığı hayvanlıkmış, bunlar bu emperyalist leş kargaları için sadece bir bahaneden ibaret. Onlar için Suriye’de ölen insanların hiçbir önemi yok. ABD ki, üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen hala verdiği tahribatın gün gibi ortada olduğu Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombası ile yüz binden fazla, Vietnam savaşında on binlerce, Irak’ta iki milyon’a yakın Fransa sadece Cezayir’de 1,5 milyon İngiltere ve Rusya’nın öldürdüğü masum insanların sayısını bu satırlara sığdıramayız.

Her birinin bir çıkar peşinde olduğu Ortadoğu ve İslam coğrafyasında; Irak, Afganistan, Pakistan, Mısır, Libya, Yemen ve diğerleri derken Suriye’yi hedef alan emperyalist leş kargaları.

Önce Esad halkına zulüm yapıyor diye Suriye’de Esad’a muhalif olanları silahlandırıp Esad’ın üzerine salarak Suriye’de yedi yıldır devam eden iç savaşa davetiye çıkardılar.

Esad sivilleri öldürüyor dediler Suriye’yi terör örgütlerinin parsellemesine göz yumarak terör örgütlerinin Suriyelileri öldürmesi ve ülkelerini terk etmelerine neden oldular.

Şimdide Esad kimyasal silah kullanıyor, bu hayvanlıktır hesabı sorulmalıdır diyerek Suriye’ye saldırmak için meşru zemin hazırladılar.

Evet, Esad, daha önce kimyasal silah kullanma bakımından sabıkalı. Kimyasal silah kullanımı da elbette göz ardı edilemez.

Şimdilik Kimyasal silah üretim ve depolarını hedef alan saldırı düzenlediler. Yarın bu bahane ile saldırıların şekli sayısının artacağı kuşkusuz. Lakin bu Suriye’de emperyalistlerin birbirleri ile savaşacağı anlamına gelmemeli.

ABD’nin Şam’a yönelik saldırı öncesi Trump’un pervasız çıkışlarına karşı rest çektiği gibi ABD ve avenelerinin birlikte Şam’daki hedeflere karşı yaptığı saldırı sonrası bunun bedelinin olacağı konusunda ABD’ye yönelik sert mesaj veren Rusya böyle bir savaşa girmeyecek kadar en azından Trump kadar çılgın değil.

Aslında Trump’un da bu kadar çılgın ve agresif davranmasının altında Rusya ve yanındakilerle savaşmak gibi bir niyeti yok. ABD’nin Suriye’de öncelikli hedefi prestijini ve dünya kamuoyunda güç kaybettiği imajını kurtarmak. Suriye’de yeniden söz sahibi olmak kurulacak barış (pastadan pay) masasında yerini almak.

Suriye’nin toprak bütünlüğü ve Suriye halkının geleceğini Türkiye’den başka düşünen hiçbir ülke yok. İran’ın Esad’ın yanında yer almasının Rusya ile işbirliği yapmasının tek nedeni var. O da, Rusya gibi, Suriye üzerinden Akdeniz’e inmek.

Artık Suriye’de, Suriyelilerin taraf olduğu, Suriye halkının ve vatanının geleceğiyle çerçevelenebilecek bir mücadele de yok.

Suriye’de savaş tamtamları çalmak, hele de Suriye üzerinden üçüncü dünya savaşı senaryoları kurgulamak yanıltıcı olacaktır. Zira bundan sonraki süreç Esad’lı veya Esad’sız Suriye’de çözüm (paylaşım) odaklı olacaktır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

15.04.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum