Mahkemeden Çelikcan'ın itirazına ret?

Mahkemeden Çelikcan'ın itirazına ret?

 Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan'ın, 2. İdare Mahkemesi'nin başkanvekilliği için verdiği 'yürütmeyi durdurma' kararına...

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan'ın, 2. İdare Mahkemesi'nin başkanvekilliği için verdiği 'yürütmeyi durdurma' kararına yaptığı itiraz ret edildi.

Adana Barosu avukatlarından Yusuf Akıncı'nın başvurusu ile verilen yürütmeyi durdurma kararına Çelikcan, bir üst mahkeme olan Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etmişti.

Davayı açan Akıncı, Bölge İdaresi Mahkemesi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu söyledi. Hukuksuzluğun mutlaka yargı makamlarından döneceğine dair düşüncelerini aktaran Akıncı, "Hukuka aykırı bulduğumuz bir konuda dava açmıştık. Sonuç itibariyle idari yargı bu talebimizin doğru olduğuna karar verdi. Mahkeme Mahmut Çelikcan'ın başkan vekilliğine seçilişinin yasaya aykırı olduğunu ifade etti. İdare Mahkemesi bu hususta 'yürütmeyi durdurmaya' hükmetmişti. Çelikcan, bu karara itiraz etmişti. İtirazı ret edilmiştir."dedi.

Çelikcan'ın başkan vekilliği koltuğunda oturmada biraz geciktiğini savunan Akıncı, "İdare Mahkemesi'nin kararının kendisine tebliğinden bu saate kadar yaptığı tüm işlemler hukuka aykırıdır. Yapması gereken böylesine deneyimli bir devlet adamının derhal o makamı terk etmesi gerekiyor." görüşünü savundu.

Bir vatandaş olarak Adana halkı olarak yola çıktığını bildiren Yusuf Akıncı, şunları söyledi: "Dilekçemde avukat kimliğim yok, sadece ismim var. Bir vatandaş olarak davayı açmıştım. Mahkeme böyle takdir etmiştir. Karara saygı duymaktan başka yapılacak bir şey yoktur. Belediye Meclisi yeniden toplanıp bir başkan vekili seçmesi gerekir. Çelikcan'ın görevi bırakması için 30 günlük bir süreden bahsedilir. İdari davalarla ilgili böyle bir süre var; ama bu konuyla ilgili değil. Bize göre Çelikcan'ın derhal görevi bırakması gerekir. Aksi halde doğuracağı sonuçlar çok ağır olur. Kararın Çelikcan'a tebliği için bir dilekçe verdim. Kararın 'kapıdan kapıya tebliği' için gerekli masrafları yatırdım. Er geç yarın sabah karar Mahmut Çelikcan'ın elinde olacaktır." Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler