Merhaba Sade (Minimalizm) Hayat

Minimalizm Kıyafetlerimizden düşüncelerimize, çalıştığımız projelerden günlük düzenimize kadar birçok alanda sadecilik kavramını ifade etmektedir. Türkçede sadelik kavramı olarak geçiyor. Temel felsefesi : “HAYATIMIZDA OLAN HER ŞEYİN BİR AMACI OLMALI”.

Bu yüzden fazlalıklardan kurtulacağız. Az ama “öz” olacak hayatımızdaki her şey. Yediklerimizden giydiklerimize,  zamanı kullanmaktan,  sözlerimize kadar…

Günümüzde teknolojik, bilimsel sosyal ve siyasi yeniliklere her an yenisini ekleyen modern zamanların insanı, kendini özgürleştirdiğini zannettikçe daha beter bir esarete gömüldü. 

Ne giyeceğinden tutunda ne yeyip içeceğine, nereleri gezeceğinden nasıl tatil yapacağına, kadar kendisi belirleyemeyip kendine dikte edilen şablonlara ve bilinçaltına verilen mesajlara göre hareket etmeye başladı.

Ama artık yavaş yavaş gerçekten özgür ve sade yaşamak isteyen insanlar seslerini yükseltmeye başladı. Tüm bu kendini etkileyen sağlıksız ortamlardan uzaklaşıp sade hayatı tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artış göstermeye başladı.

Sade yaşamaktan anlaşılması gereken; hep çalış çok para kazan sürekli tüket kısır döngüsünü kırabilmektir. Dünyayı sadece para kazanmaktan ibaret bir yer olarak görüp sevdiklerini nerede ise unutan veya onlara hiç zaman ayıramayan hayat anlayışına bir tepkidir sade hayat.

Peki, sade hayat yaşamak için ne yapmalı:

Fazlalıklardan Kurtul ;En son giysi dolabınızı ne zaman açıp baktınız? Çekmecelerinizi? Ayakkabı dolabınızı? Şimdi tam sırası. Kullanmadıkların güzelse, başkasına ver. Değilse at. Kullanmıyorsan tutma, kullanmayacaksan alma! Ayakkabılar, giysiler, çekmecedeki fazla kalemler…

Hepsinden kurtuluyoruz. Bir şeyi elde tutarken veya alırken tekrar sor: GERÇEKTEN İHTİYACIN VAR MI? Eğer cevabın olumsuz ise, alma ya da KURTUL! Belki de ölünceye kadar kullansan sırası gelmeyecek giysi ve ayakkabılara sahip olabilirsiniz. Kendinize bir iyilik yapın ve çevrenizde ihtiyacı olan birilerine kullanmadığınız hamallığını yaptığınız bu eşyaları ulaştırın. Paylaşmanın vermiş olduğu o mutllulugu yakalayın.

Sade bir hayat dileğimle kalın sağlıcakla……

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar