Mescidi Aksa Ve Deve Sidiği! 

Bir TV kanalında Sayın Sifil ve Taslaman’nın Hadis tartışmaları, Mescidi Aksa’ya yapılan saldırılar, Arapların suskunluğu ve ülkemizde Filistin’e destek eylemlerini içeren birkaç konu hakkında sosyal medyada paylaştığım değerlendirmeler bazıları tarafından beğenilirken bazıları tarafından eleştirildi. Dahası eleştiri yapanlarla özelde tartışmaya başladık. 

Tartışmalarımızı sulandırmak adına veya kendi üzerlerine alınarak kişiselleştirenlere, ‘konuyu biraz daha açar mısın’ diyenlere konuyu kamuoyunun gündemine düşürme adına özetliyorum: 

TV ekranlarında iki kişi tartışıyor. Amaç; halkı bilinçlendirmek! Taraflar hazırlıklı gelmişler; masada deve sidiği, fare zehri, hurma, dosyalar… 

Taraflar konuşuyor,  taraftarlar anında sosyal medyada paylaşım yapıyorlar ve gooool… 

Birçok kanal;  kültürel, sosyal ve güncel konulardan ziyade izleyicilerini ayartacak, ümmeti biraz daha uyutacak programlara devam ediyor. 

Mescidi Aksa’da namaz kılması engellenen Filistinli Müslümanların direnişi, basınımızın pek ilgisini çekmiyor ta ki İsrail askerleri daha çok cana kıymaya başlayıncaya kadar. 

Türkiye Müslümanları kutsallarına karşı en duyarlı ülke ve beklendiği gibi sessiz kalmıyor.  Cami önlerinde basın açıklamaları ve dualarla Filistinli kardeşlerine destek veriyorlar.  

Ümmet adına ortak canlı yayınlar, basın açıklamaları düzenlenirken aradan sıyrılarak yine öne çıkmaya çalışan, bu davanın en baba savunucusu benim havasında kardeşlerimiz de var. Bu da ayrı bir tartışma konusu. 

Dönelim tekrar Hadis tartışması yapılan programa. Bildiğim kadarıyla vahiy bile ihtiyaca göre ve gündem konuları üzerine inmişken, şimdi ülkem Müslümanlarından kaç kişinin gündeminde deve sidiği ve faydaları var? Tabi ki her konu konuşulabilir,  tartışılabilir. Ama zamanında ve yerinde olan yararlı değil mi? 

Keşke diyorum Mescidi Aksa ile Kubbetüs Sahrayı bile birbirinde ayıramayacak kadar bilinç yoksunu Müslüman kardeşlerimize Kudüs İntifada’ yı, şehadeti anlatsalardı da seyirciler bilinçlenmiş olsaydı.

Daha sonraki günlerde de Sayın Sifil ve Taslaman deve sidiğinin fayda veya zararlarını değil;  konuyu güncellemek suretiyle asitli içecekleri, fast-food türü yiyecekleri yanlarına bir hekim de alarak tartışsalar.  Böylesinin ümmet adına daha yararlı olacağını düşünüyorum. 

ABD  Irak’ı işgal ettiği zaman(2003) erkeklere işkence, kadınlara tecavüz edilirken susan, sessizce seyreden İran,  Suriye’ de sessiz kalmadı ve zalim Esed’e destek verdi. İran ve Esed askerleri Suriyeli Müslümanlara karşı birlikte savaştılar. 

Irak ve Suriye’de Müslüman kanı döken İran ve Lübnan mücahitleri(!) İsrail’in zulmü karşısında her zamanki gibi üç maymunu oynuyor. 

İran gerçekten samimiyse Irak ve Suriye’de Müslümanlara karşı savaşan askerlerini çeksin İsrail’e karşı savaşmak için cihada göndersin.  Aksi takdirde içi boş, kuru sıkı sözlere milletimizin karnı tok. 

Müslüman Katar'a yaptırım uygulayan Müslüman liderlerin eğer azıcık cesaretleri varsa, kafir İsrail’e de yaptırım uygulasınlar da müminler nasıl kardeşmiş bir görelim. 

Her defasında bir kez daha görüyoruz ki ümmetin umut bağladığı tek ülke Türkiye.  Biz Türkiyeli Müslümanlar, böyle bir misyonu henüz hem hak etmiyor,  hem hazır olmasak da ülkemize ve bize biçilen misyon bu. O halde bizim biran önce suni gündemlerden kurtulmamız ve gündemimizi kendimiz oluşturmamız gerekiyor. 

İhtilaflı ve fayda vermeyecek konuları kamuoyunun gündemine getirmemeli, daha ciddi ve faydalı konuları, kavramları tartışmalıyız. 

Birlikte iş yaparken bizim hoca, bizim cemaat kaygılarından kurtulmalıyız. Lider veya hocaların teşkilat sorumlularına, sevenlerine bu konuda açık bir talimat vermeleri de gerekir. Öne çıkma çabalarımızı liyakat ölçeğine vurmalı, riyakarlığa kaçan davranışlardan uzak durabilmeliyiz. Lider ve hocalar yeri geldiğinde kendi haklarından feragat etmesini de bilmelidir. 

Mescidi Aksa’ya destek için masa etrafında bir araya gelen ve bildiri yayınlayan büyüklerimize bu birlikteliği ileriye taşımak, kendi tabanlarına ulaştırmak için çok daha fazla gayret ve sorumluluk düşüyor vesselam. 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.