Mesleki bilginizi girişimcilik ruhuyla birleştirin

Mesleki bilginizi girişimcilik ruhuyla birleştirin

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, iş dünyasının en önemli sorunlarından birinin kalifiye eleman temini olduğuna işaret...


Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, iş dünyasının en önemli sorunlarından birinin kalifiye eleman temini olduğuna işaret ederek, ?Meslek Liseleri, bu anlamda önemli bir misyon üstlenmiş ve sorunun çözümüne kısmen de olsa katkı sunmuştur. Ancak önemli olan bu mesleki bilgiyi girişimcilik ruhuyla bir araya getirip, katma değere dönüştürmektir? diye konuştu.

Adana Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından düzenlenen ?Meslek Liseliler İş Dünyası ile buluşuyor? adlıetkinlik, öğrencilerle iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdi.

Seyhan Kaymakamı Ahmet Okur ile Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar?ın yanı sıra Milli Eğitim Müdür Vekili Muharrem Gelen, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Musa Yıldızhan?ın da katıldığı etkinlikte, Manisa ili Soma İlçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle müzik ve eğlence bölümleri iptal edildi. Törenin açılışında konuşan Adana Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Vekili CebrailŞahin, amaçlarının; iş dünyası ile bu kesime kalifiye eleman kazandırmayı amaçlayan okulun tüm unsurlarının bir araya getirilmesi olduğunu dile getirerek, ?İlkini düzenlediğimiz bu organizasyonu geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bugün ortaya çıkan bu tablo, amacımıza ulaşacağımız yönünde önemli bir gösterge olmuştur. Ekonominin temel unsurları olan meslek liseleri ile sanayicilerin sık sık bir araya gelmesi hem istihdam, hem de katma değer yaratacaktır? dedi.

Öğrenciler tarafından hazırlanan ürünlerin yanısıra kara kalem resimlerin sergilendiği, geçmiş dönem mezunlarının başarılıhikayelerinin anlatıldığı etkinliğin en önemli bölümünü konuşmacı olarak Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesiİsa Tuzcu ve KOSGEB Adana Hizmet Müdürü Hamit Sucu?nun konuşmacı olarak katıldıkları, ?Mesleki Eğitim, İstihdam ve Girişimcilik? adlı panel oluşturdu.

Panelde konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, işpiyasasında olmanın tek yolunun bir işyerinde çalışmak olmadığını ifade ederek,?Hatta daha iyisi kendi işinin sahibi olabilmektir. Siz gençler bu hayali kurmaktan sakın kaçınmayın. Bizim halkımızın girişimcilik potansiyeli batılı ülkelere kıyasla oldukça yüksektir. Batı toplumlarında kendi işini kurmak, kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin oranı yaklaşık yüzde 10 iken, ülkemizde bu oran yüzde 50? dir. Yani her iki kişiden biri kendi işini kurmayı istemektedir. Bu çok büyük bir girişimcilik potansiyeline sahip olduğumuzu göstermektedir? diye konuştu.

Günümüz Türkiye ekonomisindeki en önemli sorunun istihdam olduğunu belirten ve bu konuda bir yarışın söz konusu olduğunu anlatan Menevşe konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

?İş bulmak için bu denli artan bir talep varken iş arayanların kendilerinin ayırt edilmelerini sağlayacak şekilde donanım sahibi olmaları gerekmektedir. İş aramaya başlamadan önce kendi farklılıklarınıkeşfetmek, bunları geliştirmek rekabet ortamında bugün için bir zorunluluktur. Bu bakımdan genç arkadaşlarım, mesleklerinin yanında, yeni teknolojileri kullanma, iletişim, pazarlama araçlarını tanıma gibi destekleyici alanlarla kendilerini farklılaştırmalıdırlar. Adana Ticaret Odası sizlerin iş hayatına atılmanızda her zaman destek olacaktır.?

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tuzcu da, Sanayide çalışacak elemanların öncelikle teknik resim bilgisi, iyi resim okuyabilmesi, ölçü ve toleransları iyi değerlendirmesi, ölçü aletlerini iyi kullanmayı bilmesi gerektiğini belirterek, ?Eğitimde en önemli faktörlerden biri de öğretmendir. Okullardaki mesleki eğitim süreleri ve atölye çalışmalarısüreleri yeterli olmayabilir. Ancak meslek dersleri ve atölye öğretmenleri okulun imkânlarını iyi bilmeli ve kullanmalıdır. Buna ilave olarak çevresindeki sanayinin olanaklarını iyi tanımalı ve staj olanaklarından öğrencilerini nasıl yararlandıracağını araştırmalıdır. Sanayicilerimizin de okulları görüp tanımasıgerekir ancak sanayicinin yoğun iş yükü ve problemleri nedeniyle bunu yapma olanakları kısıtlıdır. Artık ileri teknolojiler ile çalışmak durumundayız. Bilgisayar teknolojileri her alanda kullanılması gereken bir unsur olmuştur. Dolayısıyla okullarımızdaki eğitimlerde de bu teknolojilerin öğretilmesi ve öğrencilerin yararlanması gerekir? dedi.

KOSGEB Adana Hizmet Müdürü Hamit Sucu da, kurumun küçük ve orta boy sanayi işletmeleri ve girişimcilere yönelik desteklerini anlattı. Sucu, ?KOSGEB kendi işini kuranlara 30 bin TL. geri ödemesiz hibe vermektedir. Bir yıl sonra da 70 bin TL. bir yıl geri ödemesiz 4 yıl faizsiz işletme kredisi vermektedir. Ya da iyi bir iş fikriniz var ve bu fikrinize bir işadamı finans sağlarsa devlet bunu vergiden düşmektedir. Girişimcilerden başlangıç döneminde vergi alınmamaktadır. Açacağınız işletmelerin makine, ekipman, techizat, personel giderleri çeşitli bakanlıklarca veya özelşirketlerce farklı fonlarla desteklenmektedir. Bu fırsatları değerlendirmeniz hem sizin hem de ülkemizin refahı için çok önemlidir. Bu nedenle girişimciliği daima aklınızın bir yerinde tutunuz. İyi, farklı ve karlı bir iş fikriniz varsa bunu hayata geçirmek için çaba sarf ediniz? görüşlerini dile getirdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.