İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

MHP’li Varlı ile MHP-AKP ittifakını konuştuk,

adanapost haber portalı olarak gündemin nabzını tuttuğumuz  'adanapost editör masası'un bu haftaki konuğu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MKYK Üyesi ve Adana Milletvekili Sayın Muharrem Varlı idi.

'adanapost editör masası' olarak Milletvekili Varlı’ya Cumhurbaşkanlığı seçimi, AKP ile ittifak görüşmeleri ve Adana ile ilgiler sorular yönelttik.

MHP milletvekili Muharrem Varlı ile Konuştuk - Mahmut Eraslan

MHP’li Varlı ile MHP-AKP ittifakını konuştuk, - İbrahim Halil Sipahi

Son Kale - Selami Kaytancı

 

Öncelikle üç dönemdir parlamentoda olan Sayın Varlı’nın, bir milletvekili edası yerine, geldiği unutmayan, âlicenap arkadaş edasında, sıcak ve samimi davranış sergilemesi, kendisine sorulan sorulara da aynı üslupla cevap vermesinden duyduğum memnuniyeti dile getirme isterim.

 

Muharrem Varlı’ya ilk sorumuz gündemin en sıcak maddesi olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki yıl süre varken MHP’nin Cumhurbaşkanlığına aday göstermeyip, Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini böylece MHP’nin bir anlamda Cumhurbaşkanı adayının Erdoğan olduğunu, bunun nedeni nedir?

 

Muharrem Varlı,15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türkiye’nin bir beka sorunu yaşadığını, FETÖ ve PKK terör örgütleri ile mücadele edilirken, sınırlarımızda terör devleti kurulmaya çalışılıyor. Bunun için iktidar ile birlikte hareket ediyoruz. Hükümetin yanındayız. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini gündeme taşıyan genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli 16 Nisan ve sonrasında desteğinin arkasında durmuştur. Devletin bekası için koltuk, makam, seçilme kaygısı düşünmeden siyaset bir kenara bırakılmıştır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasından, 17 Ağustos Yenikapı mitingi ile doğan milli mutabakat ruhu 16 Nisan birlikteliği Devletin ve milletin bütünlüğü için MHP’nin siyasi birlikteliğinin amacı işte budur.

Genel başkanımız açıkça ifade ettiği gibi bu sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan bir ittifak bir birliktelik değildir. Seçim sonrası süreç içinde devletin bekası için desteğimiz kayıtsız şartsız devam edecektir.”

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi için AKP ile ittifak söz konusu, bu ittifakın milletvekilliği seçimi ve Adana Büyükşehir belediye başkanlığı içinde ortak aday söz konusu olabilir mi?

 

-Muharrem Varlı: “Türkiye zor bir dönemden geçiyor Türkiye’nin birlik ve beka sorunu var. Bu milli bir mutabakattır, Türkiye’nin geleceği için  ittifak yapıyoruz, şimdilik böyle bir şey söz konusu değil, gerektiğinde belediye başkanlığı içinde ittifak yapılabilir.”

 

Adana’nın 2002 öncesi gelişmişlik bakımından Türkiye’nin 5. şehri olduğu, ancak aradan geçen 15 yıllık süreçte çok daha gerilerde olan komşu iller gelişerek Adana’yı geride bırakmış, bugün 14. sıraya gerilemiştir, bu konudaki görüşünüz nedir?

 

-Muharrem Varlı: “Maalesef bu doğrudur. Son yıllarda Adana’ya yeterli teşvik verilmemiştir. Mevcut sanayi zayıf kalmış, Adana’nın en önemli tarım ürünü Pamuk girdilerin (mazot ve gübre) artması sebebiyle neredeyse ekilmemektedir. Burada bir bakıma komşu illerin iktidar milletvekilleri ve buradan çıkan bakanların gayretlerine karşılık iktidarın Adana milletvekilleri ve bakanının yeterli gayret göstermediği sonucunu çıkmaktadır.” 

 

Enerji başkenti Adana’nın 2023 Hedefi nedir? Yakın zamanda Ceyhan’da “Enerji İhtisas Kongresi” yapıldı, bu konuda görüşünüz nedir?

 

-Muharrem Varlı: “Enerji ülkelerin vazgeçilmezidir, hatta savaşlar dahi enerji için petrol ve yer altı kaynakları için çıkmakta. Bu bakımdan enerjiye sahip olmak ve onu yerinde kullanmak önem taşımaktadır. Benim de üzerinde hassasiyetle durduğum konuların başında “Enerji İhtisas Kongresi” Adana için büyük önem taşıyan kongredir. Bakü-Ceyhan boru hattı, K.Irak petrolünün buluştuğu nokta. Bugün Roterdam’da bulunan “Dünya Enerji Borsası”’ gelecekte neden Ceyhan’da veya Adana’da olmasın?”

 

Türkiye’de işsizlikte birinci sırada olan Adana 2002 yılında Türkiye’nin gelişmişlik sıralamasında 5. Büyük şehri iken geçen 15 yıllık süreçte 14. Sıraya gerilemesin tarihi ve kültürel değerlerin geri planda kalması hakkında neleri söyleyeceksiniz?

 

-Muharrem Varlı: “Maalesef bu doğrudur. Son yıllarda Adana’ya yeterli teşvik verilmemiştir. Mevcut sanayi zayıf kalmış, Adana’nın en önemli tarım ürünü Pamuk girdilerin (mazot ve gübre) artması sebebiyle neredeyse ekilmemektedir. Burada bir bakıma komşu illerin iktidar milletvekilleri ve buradan çıkan bakanların gayretlerine karşılık iktidarın Adana milletvekilleri ve bakanının yeterli gayret göstermediği sonucunu çıkmaktadır.”, “Çok eski bir tarihe sahip ipek yolunun geçiş güzergâhı olan Adana’nın kültürel değerleri mutlaka ortaya çıkarılmalı, korunmalı ve turizme açılmalıdır. Bu konuda Sayın Vali gerçekten samimi olarak çaba göstermektedir. Türkiye’nin yıllık 3,5 milyon ton kütlü pamuğa ihtiyacı vardır. Bunun 1,850 milyon tonunu Adana havzası karşılayacak kapasiteye sahiptir. Çukurova’da pamuk ekimine öncelik tanınmalıdır.”

 

Adana’nın diğer yerel sorunları olan trafik, toplu taşıma, kentsel dönüşüm ve kültürel faaliyetler hakkında MHP’li Büyükşehir belediye başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’ye bazı konuları da TBMM’ne taşıması üzerine aktardığımız soru ve önerilere de samimiyetle yaklaşan Muharrem Varlı ile sohbetimizin, Adana’mız adına faydalı geçtiği kanaatindeyim.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

17.01.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.