Millet Partisi’nden Anayasa Mahkemesine Başvuru

Millet Partisi’nden Anayasa Mahkemesine Başvuru

Anayasa Mahkemesi’ne, Altılı Masa tarafından hukuka aykırı şekilde, ‘Millet’ ismimizin ittifak adı olarak kullanılmasının tedbiren durdurulması ve bu ismi kullanamayacaklarına dair esastan karar verilmesi istemiyle dava açıldı.

Partimiz Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Rafet Kaya Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması özetle şöyle:

“KANUNLARIMIZDA ‘SİYASİ PARTİ SİCİLİNE KAYITLI BULUNAN SİYASİ PARTİLERİN İSİMLERİ, AMBLEMLERİ, RUMUZLARI, ROZETLERİ VE BENZERİ İŞARETLERİ AYNEN VEYA İLTİBASA MAHAL VERECEK ŞEKİLDE BAŞKA BİR SİYASİ PARTİ TARAFINDAN KULLANILAMAYACAĞI’ HÜKMÜ AÇIKÇA ZİKREDİLMİŞTİR”

“Değerli Basın Temsilcileri;

Bugün burada bulunuşumuzun sebebi; önemli bir haksızlığa, hukuksuzluğa “dur” demek içindir.

Anayasamızda ve Siyasi Partiler Kanununda siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul edilmiş; bunun gereği olarak da her siyasi partinin tüzel kişilik hakları yasalarımız tarafından teminat altına alınmıştır. Nitekim kanunlarımızda “siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimleri, amblemleri, rumuzları, rozetleri ve benzeri işaretleri aynen veya iltibasa mahal verecek şekilde başka bir siyasi parti tarafından kullanılamayacağı” hükmü açıkça zikredilmiştir.”

‘ANA MUHALEFET PARTİSİ GRUP BAŞKAN VEKİLİNİN; ‘MİLLET PARTİSİ’NİN ÖNCELİKLE PATENT ALMASI SONRA DA YARGI YOLUNA BAŞVURMASI GEREKTİĞİ’ ŞEKLİNDEKİ MESNETSİZ VE HUKUKSUZ CEVABI KENDİSİNE YAKIŞMAMIŞTIR’

“Buna rağmen Türkiye’nin en köklü partilerinden ve Türk siyasetinin temel taşlarından olan Millet Partisi’nin ismi, başka siyasi partiler grubu tarafından kullanılmaktadır. Öyle ki Altılı Masayı oluşturan siyasi partilerimiz, Millet Partisi yetkililerince muhtelif zamanlarda nezaketle ve defatle yapılan ikazları dikkate almamışlardır. Ancak hem siyasi etiğe ve mevzuatımıza aykırı olarak ittifak bileşeni partiler hukuk dışı tutumlarını sürdürmüşler; bazen de mesnetsiz açıklamalarda bulunmuşlardır.

Mesela konuya ilişkin 28.04.2022 tarihinde bir basın mensubunun Ana Muhalefet Partisi Grup Başkan Vekiline yönelttiği soruya; “MİLLET PARTİSİ’nin öncelikle patent alması sonra da yargı yoluna başvurması gerektiği” şeklinde herhangi bir bilgiye dayanmayan mesnetsiz ve hukukla ilintisiz bir cevabı vermiş olması kendisine yakışmamıştır. Zira sayın parti temsilcisi iyi biliyor olmalıdır ki siyasi parti ismi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Siyasi Partiler siciline kaydedildiği andan itibaren siyasi parti için tescil ve patent oluşmuş demektir. Kaldı ki siyasi partiler bir ticari şirket de değildir.

‘MİLLET PARTİSİ KENDİ HAKLARININ GASP EDİLMESİNE ASLA MÜSADE ETMEYECEKTİR’

Siyasi Partiler mevzuatı gereğince partimizin adı “MİLLET PARTİSİ” şeklinde tescilli olup tüzel kişilik adımız olan “MİLLET” sözcüğünü başka parti ve partilerce bir ittifakın adı olarak kullanmaları huki değildir. Bu sebeple bir tüzel kişilik hakkımız olan ismimizin başka partilerin ısrarla kullanılıyor olması karşısında en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’ne başvurma zarureti hasıl olmuştur.

Dürüst, ilkeli siyasetin temsilcisi, Türk siyasetinin yüz akı Millet Partisi tüm siyasi partilerimize örnek teşkil edecek şekilde, üslup ve usul olarak asla haksızlık yapmamış, her daim siyasi rakiplerinin hak ve hukuklarına azami saygı ve özeni göstermiştir. Bununla birlikte kendi haklarının gasp edilmesine de asla müsade etmeyecektir!

Bu düşüncelerden hareketle partimize ait olan tescilli ismimizi hukuksal olarak koruma altına almak amacıyla, Anayasa Mahkemesi nezdinde dava açmak üzere buraya gelmiş bulunuyoruz.

Davalı Altılı Masa olarak da bilinen karşı taraf partilerince hukuka aykırı şekilde, “Millet” ismimizi oluşturdukları ittifakın adı olarak kullanmalarının tedbiren durdurulması ve bu ismi kullanamayacaklarına dair esastan karar verilmesi istemiyle dava açıyoruz.

Bütün meşru, demokratik ve hukuki platformlarda haklarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Rafet KAYA

Hukuk İşlerinden Sorumlu Gnl. Bşk. Yrd.”

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler