Muhalefetin referandum farkı?.

Muhalefetin referandum farkı?.

Başbakan Erdoğan, aralarında gazetemizin Ankara temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın da bulunduğu gazetecilere açıklamalar yaptı.Srebrenitsa Katliamı'nın 15....

A+A-

Başbakan Erdoğan, aralarında gazetemizin Ankara temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın da bulunduğu gazetecilere açıklamalar yaptı.

Srebrenitsa Katliamı'nın 15. yıl anma törenlerine katıldıktan sonra Belgrad'a geçen Başbakan Erdoğan, beraberindeki Türk gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın referanduma yönelik değerlendirmeleri özetle şöyle:

KİTAPÇIK HAZIRLIYORUZ

"Şu anda 26 maddelik metnin içinde ne varsa onları kapsayan, biraz da açan kitapçık hazırlatıyoruz. 40 maddelik kitapçığı teşkilat mensuplarına medyaya dağıtacağız. Bu referandumla ne yapmak istediğimizi çok açık söyleyelim istiyoruz. Somut hale getirdik, hatta geçmişteki bazı gazete haberleriyle de zenginleştirdik. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmaları şunu gösteriyor; milletimiz referanduma inşallah evet diyecek... Anayasa Mahkemesinden beklentileri farklıydı, fakat aklı selim galip geldi. AYM'den onların değil milletin istediği karar çıktı. Millet 'bana getirin, kararı ben vereyim' diyordu. Ve şimdi millete gideceğiz, ben merak ediyorum millete hangi yüzle gidecekler. Millet ne diyor? 'Benim, bana getir' diyor."

MHP'DE ÇÖKÜŞ VAR

MHP tavanı ile tabanı arasında korkunç bir kopma var. Bunu nereden anlıyoruz, son yapılan kamuoyu araştırmalarından. Daha araziye çıkmadık. Ama MHP'de ciddi bir düşüş var. Oy oranındaki düşüş onu gösteriyor. Ben inanıyorum ki MHP tabanı tabanı bu tepkisini referandum da çok açık net ortaya koyacaktır. Diğer üçüncü partiye bakıyorsunuz. Onlar sandıkları boykot kararı aldı. Demokrasi anlayışı veya demokratik parlamenter sistem anlayışı bu partinin de işi değil... Bir diğerine bakıyorsunuz, iktidar partisini, terörün sorumlusu olarak göstermeye kalkıyor. Bu iki parti terörden besleniyor arkadaşlar bu kadar açık söylüyorum.."

Erken seçim yapılmayacak

** Hayırda hayır sloganını nasıl buluyorsunuz? 

- Bu slogan diyorsunuz rahmetli Özal'a aitti. Biz slogandan çok içeriği vereceğiz. Anlatacaklanmızın hangisine hayır diyecek? Zaten Mechs'te hayır diyemedi. MHP şimdi darbe anayasasına hayır mı diyecek? Onlar istediği kadar AK Parti ve Tayyip'e vursun Bu referandum Türkiye'nin aydınlık geleceğinin çok ciddi bir kırılma noktasıdır Demkoratik parlamenter sistemde şu referandum Türkiye'nin en önemli güç ka-zanımıdır. Bu fırsatı halkım asla tepmeye-cektir. Bununla biz gerçek sıçrama I arı yakalama fırsatı bulacağız. n (jüncteminizde erken seçim var mı? Haşa... Halkım benim artık bu ülkede gelişmiş ülkelerde nasıl gününde seçim yapılıyorsa, biz de bundan önceki seçimde nasıl yakaladıysak, yine gününde seçim olacak. Şu anda planımız 17 Temmuz."

TALEP GELİNCE KARAR VERİRİZ 

** Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasının ardından yorumlar yapıldı. Ufukta bir kara harekatı var mı?

Bununla ilgili var veya yok gibi ifadeyi kullanmamız uygun olmaz. Olması gereken zamanda, biz bu konuda hemen bir talep olduğu zaman değerlendirmemizi yaparız, Bizim açımızdan manisi olmaz. O bölgeye gidip ziyaret yaptık diye, güvenlik boyutuna ağırlık verdik diye kimse diyemez. Bu kadar okullar açıyoruz, hastaneler yapıyoruz. Bu kadar yatırımı niye yaptık? Yolu, suyu, elektriği olmayan köylere ulaştık.

Kaset failleri tokalaşmıyor

- CHP gülüşmesinden ümidiniz var mısorusuna "Peşinen söylersem yakışmaz, yanlış olur. Şimdi, beklemiyorum dersem niye gidiyoruz" yanıtını veren Erdoğan, "Sayın Kılıçdaroğlu, size 'Baykal'a komployu kimin kurduğunu tespit ettiniz mi? Soruşturmadan ne çıkacak' diye soracağını açıkladı" hatırlatmasının üzerine ise şunları söyledi: "Böyle bir soruyu bana yönelttiği zaman benim kendisine ilk söyleyeceğim, 'Buyrun Ankara Başsavcılığı'na mü ra ca at edin. Bu işle rin so rum lu ları bellidir. Gideceği yere gitmiştir' olur. Bize soranlar, faillerine sorsunlar, bize niye soruyorlar?" "Faillerini tanıdıklarını mı düşünüyorsunuz" sorusuna ise Erdoğan, "Hayır... Failler birbirleriyle tokalaşmıyor da onun için söylüyorum" yanıtını verdi.

Obama da hak veriyor

Başbakan Erdoğan'ın gündeminde İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı baskında 9 kişinin öldürülmesi ve ardından yaşanan siyasi gelişmeler de vardı. Birleşmiş Milletler (BM) kararını hatırlatan Erdoğan şöyle kouştu: "Süreç başladı ve sürecin takipçisiyiz. İsrail'in, deniz hukuku ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne karşı yaptığı kabul edilebilir bir şey değil. Obama'ya da söyledim. Bu 9 şehidin 1 tanesi Türk orjinli ABD vatandaşıdır. Furkan Doğan, Türk orjinli olduğu için mi sahip gkmıyorsunuz? O konuda bizim düşüncelenmra paylaştğını bu konuda adeta oradaki şeycte hakh olduğumuza dair beyanları var Obama'nn. Netenyahu ile görüşmesinde paylaşacağını söylemişti. Basına yansıyanların işin gerçeği olduğunu sanmıyorum. Biz uluslararası hukuk camiası içerisinde işin sonuna kadar takipçisi olacağız."

KILIÇDAROĞLU'NA KATKIN NE DİYECEĞİM

Başbakan Erdoğan, randevu talep ettiği siyasi parti liderleriyle yapacağı görüşmelere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Ziyaretlerinin ana gündem maddesinin terör olacağını vurgulayan Erdoğan, özellikle ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na "Katkın ne olacak" diye soracağını belirterek şunları söyledi: "Önerilerimiz var, nedir biz şunları şunları iktidardan bekliyoruz. Eyvallah. Ama biz de bugüne kadar neler yaptık terörle ilgili A'dan Z'ye göstereceğiz. Hepsinin tablosu var. Ben şunu istiyorum. Gelin arkadaşlar, olayı samimi olarak ortaya koyalım. Biz terörü hiçbir zaman siyaset malzemesi yapmadık, yapamayız. Ama bunu rakam olarak getirirsen, biz de sizin önünüze koyarız. Terörist başının yakalandığı ve kendilerine teslim edildiği dönemde bir tabi düşüş söz konusu olmuştur. Kalkıp sıfırlanmıştır diye yutturma gayretine girmeye gerek yok....

İDDİALI LAFLAR ETMEM

'Sıfırlamak tamamen kökünü kazımak' bu tür iddialı ifadeler içinde başbakan olmadım. Çünkü bu 2 kere 2 dört değil. Bu sosyolojik bir vaka. Biz teröre rağmen bölgede varız. Yaptığımız yatırımlar 15 katrilyonun üzerinde. Yaptıklarımızı anlatacağız. Biz hiçbir şeye kapalı değiliz, yeterki bu işi başaralım. Yani CHP'den teklif gelmiş yapmayalım, haşa. Gerekli olanı seve seve yaparız. Biz zaten emanetçiyiz. Biz milletin emanetini en ideal yerde harcayacağız. Ama muhalefet, 'Ben söyleyemem iktidara gelince söyleyeceğim' derse terör gibi bir mesele de herhalde bunun izahı olmaz.."

TERÖRİSTLERİN RESİMLERİNİ BİLE VERDİK

Başbakan Erdoğan, teröre destek veren bazı Avrupa Birliği ülkelerini ise şu sözlerle eleştirdi: "PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiş olmasına rağmen terör örgütü üyeleri bugün AB üyesi ülkelerde elini kolunu sallayarak geziyor. Bizim is-tihbaramızın o ülkenin istihbaratına bilgi belge aktarımı olmuştur. Bende yok diyenlere onların kabine üyeleriyle kol kola kokteyllerde filan resimlerini aktardık. Şimdi nasıl kalkıp da bu ülkeler samimidir diyeyim. Dürüst davranmıyorlar.'

AÇIKLAMAM DOĞRU OLMAZ

Üçlü mekanizmanın da beklentileri karşılamadığını belirten Erdoğan, "Ama her geçen gün Irak'taki münasebetler her geçen gün daha iyi hale geliyor. Müşterek çalışmaya yönelik çok daha olumlu yaklaşımlar var. Bu yaklaşımlardan bir şeyler elde edeceğimizi umuyoruz" dedi.

"Paket olabilir mi" sorusuna "Çok şeyler var. Hassasiyeti açısından açıklamak doğru olmaz" yanıtını veren Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden bazılarının PKK konusundaki tutumlarını eleştirdi.

SIRBİSTAN İLE VİZELER KALDIRILDI

Başbakan Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Cvetkoviç ile bir araya geldi. İki ülke arasında 6 anlaşmanın imzalandığı görüşmede Türkiye ile Sırbistan arasında vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı.

Bosna Hersek'te Srebrenitsa kurbanlarını anma törenine katılan Başbakan Erdoğan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a geçti. Güne resmi temaslarla başlayan Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç tarafından Başbakanlıkta resmi törenle karşılandı ve ardından liderler ikili görüşmeye geçti. Görüşmede iki ülke arasındaki vize uygulaması kaldırıldı. Sırbistan ile vizelerin kaldırılması sonucunda Türkiye'ye vize uygulamayan ülke sayısı 62'ye yükseldi.

Erdoğan daha sonra, Sırbistan'da Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Yeni Pazar'da, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile Türk Kültür Evinin açılışını yaptı. Erdoğan'ı, kalabalık bir grup ellerinde Türk bayrakları; ''Erdoğan'' ve ''Türkiye'' sloganlarıyla karşıladı. Kültür evinin açılışında kadınlardan oluşan koro, ilahiler okudu. Erdoğan, Sancak bölgesindeki Yeni Pazar şehrinde açılan Türk Kültür Evi'nin iki ülke arasında kurulan ''gönül köprüsünün'' bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, ayrıca İslam Kültür Merkezi için arazi tahsisi konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı da Tadiç'e teşekkür etti. Erdoğan, açılışın ardından Tadiç ile birlikte bir süre Sancak bölgesinde yürüdü ve halkı selamladı.

HABER: Adem Yavuz ARSLAN - BELGRAD / BUGÜN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.