Muhammed Ölmüş

Suriye’de savaş başladığı ilk günlerde evimize Suriyeli bir aile misafir olmuştu, çocuklarından bir tanesi ağır bir hastalık ile pençeleşiyordu. Tedavisi birkaç ay içerisinde yapıldı, ağzındaki tümör alındı ve aile Gaziantep’e doğru yola çıktı.

Kadın ile yıllar sonra (ADYAR-İHH) yetim ailelere yardım dağıtımı yaparken karşılaştık, çok yorgun ve bitkin bir haldeydi, çocuklarını sordum, sağlık durumu nasıl diye, ardından eşini, biz buradan ayrıldıktan sonra Halep’e döndük bir bombalama esnasında eşim vefat etti, dedi.

İlerleyen zaman zarfında ailece ziyaretlerimiz de oldu, evde birkaç aylık bir bebek vardı, kimdir diye sorduk, akrabamızın çocukları, anne ve babası bombalama esnasında vefat etti, bana bakar mısın, diye sordular kabul ettiğim için gönderdiler, dedi.

Eşini kaybetmiş,  hasta çocuğu ve artık hem yetim hem öksüz bir emaneti ile zor şartlarda hayata tutunan bu kardeşimize yaptığı fedakârlık karşısında gereken desteği vereceğimizi söyledim ve elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık, çalışıyoruz.

Kadın çocuktan çok memnundu, çocuklarından ayırt etmiyor, evimizin neşesi bereketi diyordu.

Daha sonra bu çocuğa bir aile evlat edinmek istedi ama kadın kesinlikle buna yanaşmadı, gerçekten ailenin bir parçası olmuştu Muhammed bebek.

Birkaç gün önce haberini aldım, bir kaza sonucu Muhammed bu dünyadan ebedi âleme göç etmiş.

İşte bir Suriyeli kadın ve yaşadıkları..

Evi başına yıkılmış, bilmediği bir ülkeye sığınmak zorunda kalmış, eşini, emanet edilen bebeğini kaybetmiş, çocuğu hasta, tedavi görüyor, bundan sonra kendisini neler bekliyor, bilmiyor ama yaşadığı tüm acılara rağmen dua ediyor ve ayakta kalmaya çalışıyor.

Burası dünya bir yanda bir avuç mutlu azınlık diğer yanda onların kahrolası iktidarı için can veren milyonlar…

Şairin dediği gibi Bu ne beter çizgidir bu/Bu ne çıldırtan denge/Yaprak döker bir yanımız/Bir yanımız bahar bahçe

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.