MÜSİAD Adana ‘Zimem Defteri’ Uygulamasını Hayata Geçirildi..

MÜSİAD Adana ‘Zimem Defteri’ Uygulamasını Hayata Geçirildi..

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Türkiye’nin güçlü olmak zorunda olduğunu, bunun sadece kendisi için değil, dünyadaki tüm mazlumlar için gerektiğini söyledi.

4.-oncelik.jpg

MÜSİAD Adana ‘Zimem Defteri’ Uygulamasını Hayata Geçirildi..

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Türkiye’nin güçlü olmak zorunda olduğunu, bunun sadece kendisi için değil, dünyadaki tüm mazlumlar için gerektiğini söyledi.

Güçlü Türkiye’nin değer üreten bir ekonomiye ve kendi kaynaklarıyla oluşturulan savunma sanayiine ihtiyaç duyduğunu belirten MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, “Dünyada bir tarafın terörü destekleyerek diğer tarafın sevgiyle gelişmek istediği iki kutup oluştu. Türkiye hoşgörüyle, mazlumların yanında olarak gelişmiş ülkeler arasına girmek istiyor. Ama bu bedel ancak güçlü bir ekonomi ile sağlanabilir. O yüzden icatlarla, markalarla, katma değeri yüksek ürünlerle üretmeye devam etmek zorundayız” dedi.

 

Yerlileşme Ve Millileşme Yeni Alanlar Doğuracak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi’nin geleneksel iftar yemeğinde konuşan Kavak, Türkiye’nin enerjiden savunma sanayiine, ilaçtan yazılıma, elektronikten petrokimyaya kadar birçok alanda yerlileştirme ve millileştirme süreci başlattığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomimizin en temel sorunu cari açığımızı artıran ‘ithal etmek’ zorunda kaldığımız ürünlerle ilgili ekonomi yönetimi ve özel sektör çalışmalarını sürdürüyor. Bu alanda özel teşviklerin, üniversite-sanayi işbirliğinin, genç girişimcileri sahaya çekme ve iş dünyasını özendirecek çabaların artmasını temenni ediyoruz.  Biz MÜSİAD Ailesi’nin her bir ferdi olarak şirketlerimizi büyütürken şehrimizin, bölgemizi büyütürken de ülkemizin geliştiğinin bilincindeyiz. O yüzden geleceğe Genç MÜSİAD’lılarla birlikte güvenle bakıp çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

Sponsorlar Zimem Defterleri Satın Aldı

Göktekin Enerji, Altıneller Okulları, Beta Çay, Sunar Grup ve Kıvanç Tekstil firmalarının sponsorluğunda gerçekleştirilen MÜSİAD Adana iftar programında Osmanlı döneminde esnaf ve borçlular arasında kullanılan ‘Zimem Defteri’ uygulaması da hayata geçirildi. Kavak, Adana’nın farklı mahallesindeki bakkalların veresiye defterlerinin satın alındığını, borçlarını ödemekte güçlük yaşayan birçok kişinin bu sıkıntılarının giderildiğini söyledi. Kavak, iftar programına destek veren sponsorlara teşekkür ederek, “Sponsorlarımızdan elde ettiğimiz gelirin bir bölümü ile veresiye (zimem) defteri satın aldık. Durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın bakkallarındaki borç sayfalarını sponsorlarımıza takdim ettik. Bu güzel Osmanlı geleneğini yaşatıp yaygınlaştırdığımız için mutluyuz. Ne vatandaşımız borcunu kimin kapattığını bilecek ne de sponsorumuz hangi garibanın borcunu ödediğini öğrenecek. Ama yüzler gülecek, huzur bulunacak” diye konuştu.

 

İslam Âlemine Huzur Ve Birliktelik Gelsin

Ramazan ayının dünyadaki tüm insanlığa huzur, İslam âlemine birliktelik ruhu ve bereket getirmesini dileyen Kavak, son olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faiz karşıtı, kur yerine altın ekonomisi söylemlerine de katıldıklarını sözlerine ekledi.

MÜSİAD Adana’nin Park Zirve tesislerinde gerçekleştirilen iftar programına Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu, Genç MÜSİAD Genel Başkanı Engin Akdağ,  Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, ADASO Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler