Mustafa Altınsoy'dan 10-16 Mayıs Engelliler Hafta Mesajı

Mustafa Altınsoy'dan 10-16 Mayıs Engelliler Hafta Mesajı

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Engelliler Haftası Kapsamında Hazırlanan Pograma Katıldı..

meb-adana.1-jpg.jpg

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy:

"10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında ilimizde bulunan tüm özel eğitim kurumlarımızın katılımlarıyla hazırlanan programa hoş geldiniz diyor; sizleri saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının, ülkemizdeki ve ilimizdeki engelli büyüklerimiz, kardeşlerimiz, gençlerimiz ve çocuklarımız için bir farkındalık vesilesi olmasını temenni ediyorum.

Kıymetli Konuklar, Sevgili Öğrenciler,

Engellilik, ülke nüfusumuzun aileleri ile birlikte değerlendirdiğimizde, yaklaşık üçte bire yakınını ilgilendiren hassas bir meseledir. O sebeple kamudan sivil topluma, odalardan birliklere, üniversitelere kadar toplumumuzun tüm kesimleri bu önemli mesele karşısında gerekli duyarlılığı göstermelidir. Tüm kesimler, engelli kardeşlerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin toplum hayatına tam anlamıyla katılımları noktasında gerekli adımları atmalı, seferberlik ruhuyla hareket etmelidir. Tüm paydaşlar, önce insan diyerek bu yolculuğa çıkmalı, yaratılmışların en şereflisini her hal ve şartta baş tacı etmeli, engelli kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak, eğitim imkanlarını artıracak ve eğitim ortamlarını güzelleştirecek her türlü çalışmayı hayata geçirmelidir.

Bu bağlamda bizler de kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermeli, sorunlarının çözümünde onlara destek olmalıyız. Engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirmesinin, eşit vatandaşlar olarak toplumda yer almalarının önünü açmalıyız.

Kıymetli Konuklar, Sevgili Öğrenciler,

Özel eğitim; kendilerini ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen engelli vatandaşlarımıza devlet ve özel kurumlarımız eliyle ulaştırılan imkanların başında gelmektedir. Özel eğitim; fiziksel, zihinsel, iletişimsel, sosyal ve duygusal gelişimlerindeki özellikler nedeniyle normal gelişimden farklılık gösteren ve normal eğitim-öğretimden yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı hâlde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireyler için; özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından sunulan, özel programlarla verilen eğitimdir. Bu eğitimler, özel öğrencilerimizin eğitim-öğretim görmesi amacıyla çeşitli kademelerde açılan kurumlar vasıtasıyla yavrularımıza sunulmaktadır.

Bu kapsamda ilimizde Özel Eğitim alanında hizmet veren toplam 11 Özel Eğitim Okulu-Merkezi, 4 Rehberlik ve Araştırma Merkezi, 2 Bilim ve Sanat Merkezimizin bulunduğunu belirtmek isterim. Bu kurumlarımıza devam eden öğrencilerle birlikte tam zamanlı kaynaştırma, özel eğitim sınıfı, evde eğitim de dahil olmak üzere ilimizde toplam 6500 özel öğrencimiz, eğitimlerine devam etmektedir. Ayrıca ilimizde 85 adet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bulunmakta olup bu merkezlerde 12 bin 32 engelli kardeşimiz de destek eğitiminden faydalanmaktadır. 2018 Mart ayı itibari ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine 7 milyon 944 bin 456 TL ödeme yapılmıştır.

Kıymetli Konuklar, Sevgili Öğrenciler,

En büyük engel, hiç kuşkusuz sevgisizliktir. Sevmeden, sevgimizi hissettirmeden, alemde tek bir adım atmamız mümkün değildir. Her şeyin insanları, doğayı, hayvanları kısacası yaratılan her bir varlığı sevmekle başlayacağını asla unutmayalım. Zira dünyanın yaratılışının sebebi aşktır, sevgidir. O nedenle birazdan bizlere birbirinden güzel gösterileri sunacak yavrularımızı ve onların dışındaki tüm engelli kardeşlerimizi en başta sevgimizle kucaklayalım. Her birimizin aslında birer engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Her daim kendimizi engelli kardeşlerimizin yerine koyalım, empati yapalım. Hayatta başkalarından beklediğimiz ilgiyi, öncelikle bizler başkalarına gösterelim. Bunu yapmaktan asla çekinmeyelim.

Bu vesile ile gelecekte spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atacaklarına yürekten inandığım çocuklarımızı bir kez tebrik ediyor, alkışlıyor, yaşam boyu mutluluk ve başarılar diliyorum.

Böylesine anlamlı bir programın hazırlanmasında emeği geçen özel öğrencilerimiz başta olmak üzere, tüm kurumlarımızın idareci, öğretmen ve velilerine ayrı ayrı teşekkür ediyor, sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum."dedi.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler