Mutlu Ailelerin Sırları…

Amerika’da Nebraska Üniversitesin de aileler üzerinde yapılan bir araştırmada mutlu ailelerde üç ortak özellik tespit edildi.

Bunlardan ilki ve en önemlisi aile bireylerinin birlikte nitelikli zaman geçirmeleri idi. Bu tür aile bireyleri birlikte tatile gidiyor, yemekleri beraber yiyor, beraber bazı paylaşımlarda bulunuyor.

Bu tür ailelerde bulunan ikinci özellik tenkit suçlayıcı ve yargılayıcı sözler yerine takdir övgü,onay sözcüklerinin sık kullanmalarıdır.

Üçüncü bir özellik ise ailelerin düzenli olarak kiliseye gitmeleri. Yani aile bireylerinin ortak değerleri vardı; olaylara benzer bakışla bakıyor ortak kültürel paylaşımlarda bulunuyorlardı.

Bu araştırma verilerinden hareketle kendimizi soralım; en son ne zaman tüm aile bireyleri birlikte güzel bir tatil yaptık nitelikli bir zaman geçirdik.

Hep birlikte bir hafta içerisinde kaç defa yemek masasında ya da sofrasında bir araya geldik. Sahi eş ve çocuklarımızla en son ne zaman oturup sohbet ve muhabbet ettik.

Ortak dini değerler etrafında en son ne zaman bir arada bulunduk.

Birkaç yıl önce yurtdışında vermiş olduğum seminerlerden birinde 80 yaşlarında olan yaşlı bir amcaya eşi ile kaç yıllık evli olduğunu sorduğumda 60 yıla yakın oldu demişti.60 yıl süren bu mutlu evliliğin sırrını sorduğumda “Sohbet ve Muhabbet “ evladım diye cevap vermişti.

Evlerimizden sohbet ve muhabbetin sevginin eksik olmaması dileğimle.

Kalın sağlıcakla…..

unnamed.jpg

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.