1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Nasrallah: Türkiye bölgede gerçek güç?.
Nasrallah: Türkiye bölgede gerçek güç?.

Nasrallah: Türkiye bölgede gerçek güç?.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Türkiye'nin hem bölge sorunlarıyla hem de Filistinlilerin sorunlarıyla en çok ilgilenen ülke olduğunu belirterek,...

A+A-


Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Türkiye'nin hem bölge sorunlarıyla hem de Filistinlilerin sorunlarıyla en çok ilgilenen ülke olduğunu belirterek, ''Türkiye gerçek bir bölgesel güçtür, İsrail bu yüzden Türkiye'den çekinmektedir ve Türkiye ile ilişkilerin kesilmemesi için hesaplar yapmaktadır'' dedi.

Uluslararası kuruluşlara yıllardır röportaj vermemesiyle bilinen Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili gelişen olayları değerlendirirken Türkiye'nin tavrının gerçekten özel bir tavır olduğunu belirtti.

Nasrallah, ''Türkiye konuyla en fazla ilgilenen ülkedir. Ben Türklerin özgürlük gemisindeki varlığının bu filoya ek değer kattığını düşünüyorum. Türkiye gerçek bir bölgesel güçtür, İsrail bu yüzden Türkiye'den çekinmektedir ve Türkiye ile ilişkilerin kesilmemesi için hesaplar yapmaktadır. Eğer Türkiye'nin bu gemilerdeki güçlü varlığı olmasaydı filodaki aktivistler bu kadar hızlı serbest kalamazdı. Maalesef birçok ülke, kendi vatandaşlarını yüz üstü bırakmaktadır. Ancak Türkiye'nin bu konudaki tavrı son derece mükemmel olmuştur -ki biz çok kez bu tavrı önemsediğimizi söylüyoruz-" dedi.

''ARAP HÜKÜMETLERİNİN TAVRI ZAYIF''

Arap hükümetlerinin tavrının son derece zayıf olduğunu belirten Nasrallah, şunları söyledi:

''Ancak bizi ilgilendiren halkların tavrıdır. Arap ve İslam halklarının tavırları, dünya halklarının ve onurlu insanların tavırları oldukça önemlidir. Bu insanlar İsrail'in saldırısına küresel düzeyde tepki göstermiştir. Bu tavır oldukça önemlidir.''

''İsrail'in gerçek yüzünün özellikle de son yıllarda yakın aralıklarla işlediği büyük katliamlar nedeniyle dünya halkları ve ülkeleri nezdinde belirginleştiğini'' söyleyen Nasrallah, İsrail'in başarısızlığı ve tedirginliğinin, içerideki zaaf ve güçsüzlüğü artıracağını söyledi.

Nasrallah, ''Şüphesiz İsrail bugün kaybettiklerinin hesabını yapmaktadır. Ben İsrail basınını da takip ediyorum. İsrail'deki birçok farklı ve önemli ses, son gelişmeyi yazarken kaybettiklerini sıralamakta ve bir kazanımdan bahsedememektedir. Bu cinayeti işlediği için İsrail'in medyatik, siyasi, diplomatik ve hatta psikolojik büyük kayıpları olmuştur. En önemlisi de İsrail'in kendisini Türkiye ile ilişkilerde zor bir duruma koymasıdır" dedi.

''İSRAİL TÜRKİYE'Yİ KAYBETME ÇİZGİSİNE GELDİ''

''Özgürlük Gemisi''nde olanların İsrail'i Türkiye'yi kaybetme çizgisine çektiğini belirten Nasrallah, ''İsrail her şeyi kaybedecek aşamaya gelmiştir. İsrail bugün için uluslararası toplum için bir yük haline gelmiştir. İsrail artık bir yüktür, ne kadar fazla suç, o kadar fazla uluslararası mevki kaybı ve destek kaybıdır. Bu da İsrail'i düşüş ve sona götürmektedir" diye konuştu. 

Nasrallah,  ''İsrail, Türkiye'yi kaybederse esas kaybeden İsrail mi olacaktır?'' sorusuna ise, ''Elbette, Türkiye hem Arap dünyasını kazanacaktır hem İslam dünyasını kazanacaktır. Hem Arap hem de İslam dünyasında önemli bir yere sahip olacaktır. Yine dünya halklarının saygısını kazanacaktır. Çünkü Türkiye, hakkı savunmakta ve vatandaşlarını yüzüstü bırakmamaktadır, ister şehit olsun, ister yaralı olsun, isterse de İsrail tarafından alıkonulmuş olsun'' diye cevap verdi.

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.