New York'ta cami tartışması?

New York'ta cami tartışması?

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, İkiz Kulelerin yakınına cami yapılmasın tezine bu sözlerle karşı çıktı.New York Belediye Başkanı Michael...

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, İkiz Kulelerin yakınına cami yapılmasın tezine bu sözlerle karşı çıktı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 11 Eylül terör saldırısı sonucu yıkılan ikiz kulelerin bulunduğu ve ''sıfır noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan ve geçtiğimiz mayıs ayında inşasına izin verilen, ''Park51-Cordoba Evi'' adlı İslami Kültür Merkezine başka bir yer bulunması fikrine karşı çıktı.

Bloomberg, dün akşam New York'taki Amerikalı Müslüman cemaat için verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, ABD'nin 200 yıldan beri özgürlükler ülkesi olduğunu belirterek, içinde konferans salonu, toplantı odaları, tiyatro, yüzme havuzu, okul, çocuklara bakım merkezi gibi odaların yanında caminin de yeralacağı kültür merkezinin, inşaat halindeki Dünya Ticaret Merkezi'nin bulunduğu semtte ''sıfır noktasına'' 2 blok ötede inşa edilmesine karşı çıkılmaması gerektiğini vurguladı.

Dini özgürlükler konusunda ''orta yol'' bulunmadığını ifade eden Bloomberg, konuşmasında şunları kaydetti:

''Eğer Dünya Ticaret Merkezi inşaat alanınına yakın bölgede kültür merkezi ve cami yapılmasın dersek, özgürlükler çerçevesinde terörle mücadele hedefimizden taviz vermiş oluruz. Amerikalılar'ın korumak için canlarını feda ettikleri değer ve ilkelere zarar vermiş oluruz. Bu şekilde dünyaya, sanki ABD'de Müslümanlar'ın sadece hukuk önünde eşit oldukları ama toplum içinde farklı muameleye tutuldukları yönünde yanlış bir mesaj vermiş oluruz. Ayrıca terör yuvalarına da sanki ABD'nin savaşı İslam diniyleymiş gibi yanlış bir propoganda malzemesi vermiş oluruz. Dünya Ticaret Merkezi'ne İslam dini değil, terörist örgüt El Kaide saldırdı, bu terör örgütünün yaptıklarını İslam dini gibi güzel bir dine maletmek haksızlıktır ve Amerika'ya yakışmaz. Biz bugün İslam diniyle değil, özgürlüklerden nefret eden El Kaide ve diğer radikal gruplarla savaş haindeyiz.''

İslam Kültür Merkezi için Dünya Ticaret Merkezi'nden daha uzakta bir mekan bulma yönündeki çabaların farkında olduğunu ve 11 Eylül terör saldırılarında İkiz Kulelerde ölenlerin yakınlarının acılarını çok iyi bildiğini söyleyen Bloomberg, ancak kültür merkezi konusunda taviz vermekle sorunun halledilemeyeceğini söyledi.

''Kültür merkezini başka yere alsak bu sefer soru merkezin sıfır noktasından ne kadar uzakta inşa edilmesi gerektiği olacak. Dünya Ticaret Merkezi alanından 4 blok ötede başka bir cami daha var, o zaman onun da mı başka yere taşınması lazım?'' diye konuşan Bloomberg, bu konuda gösterilecek tutumun Amerikan değerlerine olan bağlılığı test edeceğini vurguladı.

Bloomberg, ''Kolay olanı değil, doğru olanı yapmalıyız'' diye konuştu.

New York'ta son birkaç haftadır her pazar günü içinde cami de bulunacak İslam Kültür Merkezi'nin inşasına karşı çıkan gruplar ellerindeki pankartlarla Dünya Ticaret Merkezi yakınında toplanıp kültür merkezini protesto ediyorlar. Projeyi savunan ve içlerinde Müslüman Amerikalılar'ın yanı sıra diğer dinlere mensup kişilerin oluşturduğu diğer grup da projeye karşı çıkanları protesto etmek için toplanıyor.

İçinde cami de bulunacak ''Park51-Cordoba Evi'' projesinin inşaatı, terör saldırısında yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu Dünya Ticaret Merkezi inşaat alanının dışında, 2 blok ötede yer alıyor. İnşaatı devam eden Dünya Ticaret Merkezi alanı içine yapılacak yeni kuleler ve anma müzesi dışında herhangi başka bir binanın yapılması yasak. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.