Öksürük deyip geçmeyin!

Öksürük deyip geçmeyin!

Kışın soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunduğu için insanlar pek çok hastalıklara yakalanma...


Kışın soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunduğu için insanlar pek çok hastalıklara yakalanma riski artıyor.


Uzmanlar, bu dönemde sık görülen öksürüklerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, öksürüğün mutlaka bir hastalığın belirtisi olacağına dikkat çekti.

Özel Tekden Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Uzmanı Dr. Hacer Özkan, bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürüğün, uzaması durumunda kişinin performansını düşürdüğünü ve ani oluşan öksürüklerin ise astım krizinin gelişini ifade ettiğini söyledi. Öksürüğün anlamı, yabancı uyaranlara karşı vücudun geliştirdiği savunma mekanizması olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Hacer Özkan, öksürüğün şekillerini ve anlamlarını şu şekilde anlattı: "Öksürük vücudun savunma mekanizmasıdır. Solunum yollarındaki salgılama veya yabancı cismin refleks yolu ile atılması nedeni ile oluşur. Normal bir reflekstir. Ancak bazen normal olmayan refleks olarak da karşımıza çıkabilir. Öksürüğün tipleri vardır. Kronik ve akut öksürük olmak üzere sınıflandırılabilir. Akut öksürük özellikle çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları, yabancı cisim, sıvı veya katı bir maddenin emilmemesi akla gelir. Kronik öksürük ise 3 haftadan uzun süren öksürük olarak tariflenir. Kronik öksürüklerde astım, kronik bronşit, tüberküloz, sinüzit, reflü, verem ve akciğer kanseri gibi birçok hastalık düşünülmelidir. Bununla birlikte öksürüğü yaş ve kuru olarak sınıflandırabiliriz. Kuru öksürük beraberinde balgam çıkarılmayan olarak tariflenir. Yaş öksürük ise birlikte balgam çıkarılan olarak tariflenir. Akut öksürüğün sık nedenleri arasında üs solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gelmektedir. 3 haftadan fazla öksürük şikâyeti olan hastaların mutlaka hekime başvurmaları gerekmektedir. Öksürükle beraber kan tükürmede varsa hastalarda, Tüberküloz, bronşit ve akciğer kanseri belirtileri olabileceğinden mutlaka hekime başvurulmalıdır."

Uzman Dr. Hacer Özkan, öksürüğün bir hastalık değil bir belirti olduğuna işaret ederek, "Öksürükten çok öksürüğe neden olan hastalığı tespit edip bunu tedavi etmek gerekir. Öksürüğü kendiniz tedavi etmeye kalkarsanız, eğer altta yatan farlı bir hastalık var ise biz bunun tanısını geciktirmiş oluruz. Dolayısıyla tedavide de gecikmeye yol açmış oluruz. Akciğer kanseri, kronik bronşit ve astım gibi hastalıklarda da gecikmeden meydana gelmektedir." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.