Okuma (ma) engellerimiz..

Gallius ‘Kitaplar sessiz öğretmenlerdir’der.

21.yy dünyasına baktığımızda, yaşanan teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanında ve her noktasında kendisini tamamıyla hissettirir durumdadır. Yaşanan her teknolojik gelişme bireyleri ve toplumları etkilemekte ve değişimlere ayak uydurmaya sürüklemektedir. Bu durumdan kitaplarda kendine düşen payı almış görünüyor.

Göz alıcı oyuncakların ve baş döndürücü teknolojinin hareketli dünyasında çocukların ilgisini kitaplara çekebilmek eskiye göre oldukça zorlaştı. Yine de ilkokul dördüncü sınıf, ortaokul beş ve sekizinci sınıftaki öğrencilerimizin kitaba karşı ilgileri oldukça sevindirici seviyede.

Ancak bu ilgi ve alakayı üst sınıflarda ve üniversite öğrencilerinde görmek mümkün değil.

Peki, ne oluyor da sınıf seviyesi ile orantılı bir şekilde artması gereken okuma becerileri geliştirilemiyor.

Anne babalar olarak ne yapmalıyız ki; çocuklarımızdaki okuma alışkanlığını bir daha ellerinden kitap düşmeyecek bir alışkanlığa döndürelim.

Unutmayınız ki; olumlu veya olumsuz alışkanlıkların temeli küçük yaşlarda atılır.

Kitap belli yaştaki insanların okuması gereken bir şey değildir. Her yaşın bir kitabı vardır.

Her akşam başköşeye kurulan sözünü dinleten, aile bireylerinin uğruna konuşmayı dahi bıraktığı televizyonda dizi dizi diziler arka arkaya dizilmişler.

Evlerde bu dizi saatleri iple çekiliyor.

Peki, evlerimizde neden kitap okuma saatinin iple çekildiği bir zaman yok?

Çok değil günlük on dakikalık bir okuma zamanı düzenlemek hem bizleri hem de aile bireylerini bir araya getiren çok önemli bir etkinlik saati olabilir.

Kitap en güzel hediyedir. Bunun için, çocuklarımıza her fırsatta kitap hediye etmeye çalışalım.

Çocuklarımızın mutlaka kendilerine ait bir kütüphaneleri olmalı.

Evde yeterince kitap olmaması, çocuğunuzun kendine ait kütüphanesi olmaması onu kitaptan uzaklaştıracaktır.

Çocuklarımızı zaman zaman kitapevlerine fuarlara götürüp kitapların yazarları ile tanıştırmalı yazarların imzalı kitaplarından onlara hediye kitap almalıyız.

Son olarak Montesguieu’un ‘okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir’ sözünden hareketle güzel saatlerde buluşmak dileğiyle…

 

Not: Muş'ta, değerli dost güzel insan Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ beyefendinin de büyük katkı ve destek sunduğu  "Oku Muş" projesi kapsamında bir araya gelen yaklaşık 9 bin öğrenci, kaldırımlara oturarak kitap okudu. Valilik, Belediye ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Bu kapsamda Karayolları Kavşağı'na gelen yaklaşık 9 bin öğrenci, belediye meydanına kadar olan iki kilometrelik yol boyunca kaldırımlara oturarak 3 saat kitap okudu. Etkinliğe bazı öğretmenler de katıldı. Hükümet Konağı önünde öğrencilerle kitap okuyan Vali Aziz Yıldırım, kitap okuma konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Muş’ta öğrencilere kitap dağıttıklarını ve tavsiyelerinde bulunduklarını belirten Yıldırım, "Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini istiyoruz. Kitap okumak insanın kültürlü, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamaktadır." dedi. Darısı tüm illerimizin başına.

02.11.2017

Kalın sağlıcakla…

Sait Özdemir

Uzman Psk Dan&Aile Eğitimi Uzmanı

www.saitözdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.