Okumak, İrfan Ve Aramak

Cumartesi Yazıları – 30

“ Evrenin tüm karanlığı, tek mum ışığını bile köreltemez.”

 

Okumak, İrfan Ve Aramak

Keşke başlığa bulak’ı da ekleyebilseydim; ama maalesef...
Aranarak bulunmaz, diyor erenler; ama aramamız gerektiğini de içimize sürekli hatırlatan bir aşkımız var.
Erenler der ki: “ Söyleyen bilmez, bilen söylemez.” Düşünsenize tüm bildiklerimiz, bilmeyenin söyledikleri, bilenin sustukları kadar. Sözün ve sükûtun rengine vurulmuşuz, bu bile kendimizden geçirmiş bizi.


Niyaz-i Mısri:” Tevhid-i zatı duyanın dili lâl olur, aklı mat.” diyor. Bir de duyup da susanları düşünsenize... Ne coşkulu, ne büyük, ne gürültülü, ne hacimli, ne derinlikli bir susuştur o.


“Derinleşmek için kazmayı hep aynı yere vurmalıyız.” diyen şairden ilham alanlar, arayanlar, erenler; tüm ibadetlerin, korku ve sakınmaların, düş ve düşlemelerin amacının cennetten ötesi olduğunu, öte bir amaca dair olduğunu söylerler ya... Bilmenin irfana, irfanın hikmete çağırması belki de.

Eskiler demiş ya: “ Oku, her kitaptan bir yüz oku.” Tanı, düşün, aklet, zikret zaman bulabilirsen de şükret! Kapaklarını taşamayan kitaplar, kirpiklerin arasında boğulurmuş. Halbuki her kirpik bir aşığın kalbine saplanan ok olması içindir, kitap boğmak için değildir.
Kapakları aşmak gerek. Günü bitirenin gece olmadığını, dünyanın ekseni etrafında da döndüğünü... Ardından günün ve gecenin sahibini... Aramak da erdemdir.

Okumak, bir kitap için yapılan işlerin en kolayıdır. Yazarın derdini, yazıp silmelerini, virgülün veya noktalı virgülün yerini, nerede ne boşluğu, hangi gönül hoşluğu... Hepsi uzun ve meşakkatli işler.
Okumak, bir kitap için yapılan işlerin en kolayıdır. Kolaysa esirgemeyin siz de. Okumak, düşünmek, irfan, hikmet ve aramak. Bazen yan yana bazen de sırt sırta sizinle olsun, gözlerinizde ve gönlünüzde...

Not: 6- 14 Ocak 2018 Adana’da 11. Çukurova Kitap Fuarı. Biliyorum ki sizler kitap için fuarları, okumak için boş zamanları beklemiyorsunuz; ama olur ya, ihtiyaçtır...

 

Hayati Koca

06.01.2018, Adana

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.