Olaylara  Ön Yargılı Ve At Gözlügü İle Bakmak….

Allport  ‘’erken yargılar yeni bilgilerle yüzleşince değişmiyorsa önyargıya dönüşmüş demektir’’ der.

Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir hüküm verme durumudur.

Bir zamanlar dört oğlu olan bir bilge kişi varmış.

Çocuklarına acele ve erken karar vermemelerini ve önyargılı olmamalarını öğretmek için onları eğitmek istemiş. Her birini sırayla uzak bir yerde bulunan ağacın yanına gidip ona bakmak için göndermiş.

 İlk oğlan kışın gitmiş, ikincisi İlkbaharda, üçüncüsü yazın, sonuncusu sonbaharda gitmiş. Sonra bir gün hepsini bir araya toplamış ve ne gördüklerini sormuş. İlk oğlan ağacın çirkin, yaşlı ve kupkuru olduğunu söylemiş. İkinci oğlan, "Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı," demiş. Üçüncü oğlan başka fikirdeymiş, "Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki, daha önce hiç böyle bir güzellik görmemiştim," demiş. Sonuncu oğlan, hepsinin de haksız olduğunu ve ağacın meyvelerle dolu, canlı ve hayat taşıyor olduğunu bildirmiş.

Yaşlı adam oğullarına hepsinin haklı olduğunu söylemiş, çünkü hepsi farklı mevsimlerde bu ağacı görmeye gitmişlermiş.

Onlara; "bir ağacı veya bir insanı, kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını ve neye sahip olup olmadıklarını güzelce anlatmış. "

Hani toplumda bir söz vardır “At gözlüğü takmak” diye. Peki, neden olaylara önyargı ile at gözlüğü takmış gibi yorum getiriyoruz acaba;

Atlar insan gözüne göre çok yetenekli bir göz yapısına sahiptirler. Atların göz kasları 360 derece dönebilecek şekilde halk edilmiştir. Bu sayede sadece öndeki bir şeyi değil yandaki ve hatta arkadaki bir şeyi de fark eder. Aynı zamanda iki gözü ayrı ayrı kullanma yeteneğine de sahiptirler. Ata bu gözlüğü takmaktaki amaç, atın bakması gereken yere, yola bakmasını sağlamaktır. At yaptığı işin dışında başka şeylerle uğraşmasın, dikkati dağılmasın böylece yaptığı işi daha rahat yapsın diye kullanılır at gözlüğü. Peki, insanın at gözlüğü takmasına ne demeli!

At gözlüğü insanın kendine yakışanı yapmasıdır, söylemesidir, düşünmesidir, giymesidir! Sadece kendine göre yakıştığını düşündüğü yakışmadığı halde yakıştırmaya çalışıp yakıştıramayan, rezil olan, çevresini göremeyen onların görüşüne değer vermeyen kişilere de at gözlüğü takmış denir.

Günlük yaşamda çoğu zaman olaylar geniş ve farklı açılardan bakmak, üstünde düşündüğümüz şeyin çevresini, etkileyenlerini, etkilenenlerini değerlendirip buna göre hareket etmek daha sağlıklı olmakla birlikte bu hep böyle olmaz. Önyargılardan arınmış objektif bakan gözlere sahip olmamız dileğimle.Kalın sağlıcakla….

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psk Danışman&Aile Eğitimi  Uzmanı

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.