Ömer Çelik sert çıktı.....

Ömer Çelik sert çıktı.....

AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'i çileden çıkaran mektup...AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel...

AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'i çileden çıkaran mektup...

AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Parti New York Milletvekili Gary Ackerman'a, ABD'deki düşünce kuruluşu Woodrow Wilson Merkezi'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na "Kamu Hizmeti Ödülü" verme kararına ilişkin yayınladığı mektuba cevaben bir mektup gönderdi. Çelik, mektubun, içerik ve üslubu bakımından kınanmayı hak etmekte" ifadesini kullandı. Türkiye ve ABD'nin uzun süredir dost, ortak ve müttefik olduğuna işaret eden Çelik bölgesel ve uluslararası konu ve sınamaların üzerinde yakın işbirliğini devam ettirmek suretiyle, ilişkilerin süreceğini vurguladı.

DOSTLAR BİRBİRİNE HİÇBİR ZAMAN ŞANTAJ YAPMAZ

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısının gündeme getirilmesi gibi bir duruma yönelik soru üzerine, "Türkiye'nin İsrail ile ilgili haklı pozisyonunda destek görmesi gerekir. Bunun yerine Türkiye'nin önüne bir eleştiri getirilirse, olayla alakası olmayan bir şekilde Kürt, Ermeni meselesinden bahsedilirse, bu dostluğa sığmaz, dostlar birbirine şantaj yapmazlar. Şantaj kelimesini özellikle vurguluyorum. Çünkü birbirinden bağımsız ve bağlantısız konulardır" ifadesini kullandı. "İsrail, mevcut sorun Türkiye'den Başbakan Erdoğan'dan kaynaklanıyor gibi propaganda faaliyeti yapıyor. Bu propaganda faaliyetleri, birilerinin darbe ya da demokrasi dışı yolları kışkırtmasından ibarettir" dedi.

?İsrail özür dilemezse kriz daha derinleşir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İsrail'in özür dilememesi durumunda, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki krizin daha da derinleşeceğini ifade etti. İsrail'in Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısını da hiçbir şekilde unutmayacaklarını Amerikalı muhataplarına aktardıklarını söyleyen Çelik, ''9 Türk vatandaşının öldüğü saldırı Türk tarihinin en trajik olaylarından birisidir. Bu saldırıyı unutmamız ya da olayın ağırlığını hafifletmek mümkün değil. Eğer İsrail özür dilemezse ve uluslararası bağımsız bir araştırma komisyonunun kurulmasına destek vermezse, Türkiye- İsrail ilişkilerindeki kriz daha da derinleşecektir. Türkiye ve İsrail uluslararası tüm platformlarda karşı karşıya gelecektir'' dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.