Ortadoğu Birliği AB'ye misilleme mi?

Ortadoğu Birliği AB'ye misilleme mi?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik partisinin "Türkiye Buluşmaları" adlı toplantısı için Fethiye'ye geldi.Akşam saatlerinde karayoluyla...


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik partisinin "Türkiye Buluşmaları" adlı toplantısı için Fethiye'ye geldi.

Akşam saatlerinde karayoluyla Fethiye'ye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Fethiye'deki balık halinde yemek yedikten sonra kısa süre sokakta dolaşarak vatandaşlarla sohbet etti. Ardından kordonda bir kafede çay içen Hüseyin Çelik burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Eski Bakan Hüseyin Çelik son günlerde sıkça konuşulan Orta Doğu Birliği'ne ilişkin yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği'nin (AB) yanı sıra alternatif bir arayış içerisinde değiliz. Avrupa

Birliği'nin Türkiye'ye çifte standart uyguladığı biliniyor. Biz doğunun en batısında, batının en doğusunda olan bir ülkeyiz ve köprü olan bir ülkeyiz. Antenlerimiz bütün dünyaya açık olmalı. Bu antenler de 360 derece dönecek. Aslında bu olması gereken bir dış politikadır. Türkiye bundan önceki gibi sadece ABD ve NATO ekseninde bir dış politika izleyebilecek bir ülke değildir" dedi.

"ORTADOĞU BİRLİĞİ AB'YE MİSİLLEME DEĞİLDİR"

AK Parti Genel Baºkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Orta Doğu Birliği'nin, Avrupa Birliği'ne misilleme olarak, alternatif bir arayış içerisinde kurulmadığını belirterek, "Avrupa Birliği Türkiye'nin en çok önem verdiği ve en çok ulaşmak istediği hedeflerden biridir. Avrupa Birliği'nde bizi istemeyen liderler olmasına rağmen, bizi isteyen ülkeler de var. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye çifte standart uyguladığı doğrudur. Ama bu hedeften asla vazgeçmiş değiliz. Avrupa Birliği'ne alternatif olacak bir arayış içerisinde de değiliz. Türkiye, Türk dünyasının bir parçasıdır. Türkiye İslam Konferansı Örgütü'nün faal ve kurucu üyelerinden biridir. Türkiye Avrupa Birliği'ne aday ülkedir. Türkiye Avrupa Konseyi'nin üyesidir, NATO üyesidir. Bu üyelikler diğerinin alternatifi değildir. Bunların olması diğerinin yok olmasını gerektirmiyor. Biz doğunun en batısında, batının en doğusunda olan bir ülkeyiz ve köprü olan bir ülkeyiz. Mevlana, pergelin daima düzgün daireler çizdiğini anlatarak bu daireleri düzgün çizmesini bir ayağının devamlı sabit olmasın bağlamıştır. Bizim de bir ayağımız kendi ülkemizin topraklarına basacak. Bizi biz yapan, bize has güzelliklerin ve özelliklerin üstünde olacak ama antenlerimiz bütün dünyaya açık olacak ve bu antenlerimiz 360 derece dönecek. Aslında bu olması gereken bir dış politikadır. Türkiye bundan önceki gibi sadece ABD ve NATO eksininde kendisine bir dış politika rolü biçemez" dedi.

"CHP BİR ÇOK DARBENİN ARKASINDA OLMUŞTUR"

Hüseyin Çelik CHP'nin Türkiye'deki birçok darbenin arkasında olduğunu belirtti. Çelik, "Bugüne kadar maalesef CHP birçok darbenin arkasında olmuştur. 1960 darbesinin arkasındaki isim bizzat İsmet Paşa'dır. 28 Şubat sürecinde CHP destek olmuştur. 27 Nisan bildirisinde de alkış çalmıştır. CHP Genel Başkan Yardımcısı 27 Nisan bildirisine alkış çalarken, bu bildiriyi onaylarken Sayın Kemal Kılıçdaroğlu grup başkanvekiliydi. Ama Kemal Kılıçdaroğlu'nun aksi yönde bir beyanı olmamıştır. Biz eyleme bakarız, söyleme değil" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler