Papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalı....

Papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalı....

Taciz iddiasında Papa eleştirilerin ortak noktasıRoma Katolik Kilisesi'ne bağlı bazı papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalının...

Taciz iddiasında Papa eleştirilerin ortak noktası

Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı bazı papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalının Vatikan'da yol açtığı tartışma Paskalya yortusu döneminde de tüm hızıyla sürüyor.

Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı bazı papazların çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüz skandalının Vatikan'da yol açtığı tartışma Paskalya yortusu döneminde de tüm hızıyla sürüyor.

Vatikan Vaizi Peder Raniero Cantalamessa'nın skandalın örtbas edildiği gerekçesiyle Papa 16. Benediktus'a yöneltilen eleştirileri Yahudi aleyhtarlığına benzetmesinin, Vatikan'ın resmi görüşünü yansıtmadığı açıklandı.

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Papa'yı hedef alan eleştirileri, Yahudi aleyhtarlığına benzetmek doğru değil" dedi.

Peder Lombardi, "Çocuklara taciz ve tecavüz meselesi yüzünden Papa'ya yöneltilen eleştiriler ile Yahudi aleyhtarlığı arasında bağ kurmak, Vatikan'ın resmi çizgisini yansıtmamaktadır. Peder Cantalamessa, Papa'ya destek amacıyla bir Yahudinin gönderdiği mektuptan bir alıntı yapmış, ancak söz konusu ifadeler yanlış anlaşılmaya neden olmuştur" diye konuştu.

Peder Lombardi, Peder Cantalamessa'nın konuya ilişkin beyanatının yazılı metin olarak basına da dağıttı. Dağıtılan metinde, şu ibarelerin yer alması dikkati çekti:

"Bir Yahudi arkadaştan şu sıralarda bir mektup aldım ve kendisinin izniyle mektubun bir bölümünü sizlerle de paylaşmak istiyorum. Mektupta şöyle diyor: Kilise, Papa ve inananlara, tüm dünyadan gelen şiddetli saldırıları büyük bir üzüntüyle izlemekteyim. Bireysel sorumluluk ve suçun kolektif hale getirilmesi biçimindeki klişe, pek çok açıdan bana Yahudi aleyhtarlığını çağrıştırmaktadır".

Vatikan'da "Papalık Vaizi" olarak görev yapan Peder Cantalamessa'nın dün kullandığı söz konusu ifadeler, Yahudi dünyasında ciddi tepkilere neden olmuştu.

Tepkilerde Papa'ya yöneltilen eleştirilerin Yahudi aleyhtarlığıyla mukayese edilmesinden duyulan rahatsızlık dile getirilirken, Almanya Yahudiler Kurulu Başkanı Stephan Kramer de "Ben Vatikan'da Aziz Petrus Meydanında Katolik papazları hedef alan bir şiddet kampanyası falan göremiyorum. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Vatikan suçluları mağdur gibi gösterme gayretinde" diye konuşmuştu

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler