İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Pedofili eğilimlilerin seks turizmi,

 

Son yıllarda toplumumuzu derinden yaralayan ve neredeyse her gün farklı bir olayın medyaya yansımasına şahit olduğumuz, çocuklara yönelik cinsel istismar, Pedofili hastalığı.

Pedofili; “Tıp dilinde  yetişkin bir kimsenin ergenlik ve ergenlik öncesi çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve kişinin cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık.” Olarak ifade ediliyor. Bu hastalığa yakalanan kişiye de “pedofil” deniyor. Halk dilinde ise buna “sübyancılık- sübyancı” denir. Ayrıca hastalıktan ziyade, sapıklık olarak görülür ve bu kişiler” sübyancı” toplumdan tecrit edilmeye çalışılır. Bu suçtan cezaevine düşen kişilere de diğer mahkûmlar tarafından pek hoş olmayan muamele yapıldığı yaygın olarak bilinir.

 

Ülkemizde çocuklara yönelik cinsel istismar, yaygın olarak çocukların toplu olarak eğitim aldıkları ve barındıkları yerlerde, okul, kreş, çeşitli kursların verildiği kurumlar ve sosyal bakım-barındırma evleri gibi yerlerde baş gösteriyor. Dolayısıyla da pedofili hastaları bu yerlerde konuşlanıyor.

Maddi durumu, imkânları müsait olan pedofiller ise farklı şekillerde temin ettikleri çocuklar ile maalesef bazı çocukları da ailelerinin bilgisi dâhilinde para karşılığında bu emellerine alet ettikleri gerçeği araştırmalar ve medyaya düşen haberlerden anlaşılıyor.

 

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan pedofili çocuk istismarı maalesef ülkemizde son yıllarda ciddi bir artış göstermekte olduğuna şahit oluyoruz. Cinsel saldırı ve istismara uğrayan çocukların büyük çoğunluğu, tacizi yapanlardan ve ailelerinin tepkisinden korkarak ailelerine söyleyemiyorlar. Söyleyenlerin bir kısmı ise aileleri tarafından suçlu muamelesi görüyor, hatta cezalandırılıyor. Bazı ailelerde utandıkları için polise dahi söyleyemiyorlar. Bir kısmının aileleri de tacizde bulunan kişi tarafından maddi yardım karşılığında susturuluyor.

 

Şimdi Türkiye’deki 18 yaş altı çocuklarla, cinsel ilişkiye girme düşkünü olan sapıklar seks turizmine başladılar;

Türkiye’de son zamanlarda arka arkaya çıkan cinsel istismar olayları pedofili eğilimli Türk vatandaşlarını bu eğilimlerini eyleme geçirmek için yurt dışına seks turlarına katılmaya yöneltti.

Uluslar arası Çocuk Merkezi (ICC),Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü ile ECPAT Internasyonal işbirliği ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye’den Doğu Avrupa’ya gidenlerin önemli bir kısmının çocuk istismarına karıştıklarını ortaya koyuyor.

Türk işadamları ve vatandaşlarının seks turizminde gözdesi Ukrayna’yı, Belerus, Romanya, Bulgaristan, Moldova, Uzakdoğu’da Kamboçya, Tayland ve Filipinler, Afrika’da ise Uganda izliyor.  

 

Türkiye’den Moldova’ya gidenlerin hafta sonlarına özel, kiralık dairelerde ücret karşılığında, çocukları istismar etmesi.. Ukranya’ya grup halinde veya bireysel olarak seks turlarının yaygınlaşmasından bahsedilen raporda, çocuk istismarında Türk vatandaşlarının liste başı olduğunu yer veriliyor. Ayrıca bu turlara katılanların cinsiyet ayırmadan küçük yaştaki çocuklar ile 18 yaş ve altı bakire kız çocuklarını tercih ettikleri belirtiliyor.

 

Türkiye’de Şanlıurfa’da da bir araştırma yapan araştırma merkezi, Suriyeli çocukların cinsel istismara uğradığını, araştırma sırasında bazı görgü tanıklarının, Suriyeli çocukları pikaplara bindirerek mahallelerde dolaştıklarını söylediklerini yazıyor.

Ülkeyi yönetenlerin ve onların vesayeti altında olan yargının çocukların hayatlarını ve geleceklerini karartan cinsel istismar olaylarını hafife alması ve bu olayın üzerine ciddiyetle gidilmediği de bir gerçektir. Bunun en göze çarpan örnekleri;

 

İzmir'in Menderes ilçesinde 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine “porno film izlettiği” ve “cinsel istismarda bulunduğu” iddiasıyla hakkında 102 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan emekli müdüre, mahkemenin tutuksuz yargılama kararı vermesi. Bitme aşamasında olan davayı, aynı okulda görev yapan Saadet öğretmenin olayın peşini bırakmaması ve BİMER’e şikâyeti ile tekrar gündeme getirmesi mahkemenin kararını değiştirmesine neden oldu. Geçtiğimiz gün yapılan duruşmada hâkim tutuklama kararı verdi.

 

Bir başka cinsel istismar olayı ise; Ülkenin uzun süre gündemini meşgul eden, geçtiğimiz Mart ayında, Karaman Ensar vakfında bir öğretmen tarafından 43 çocuğa cinsel istismarı olayının ortaya çıkması. Bu istismar olayının ardından yaşananlar ise gerçekten kamuoyunda hayretle karşılandı. Dönemin Aile ve Sosyal -Politikalar Bakanı Sema Ramazanoglu’nun, “bir yerde bir kez bu olayın yaşanması ile kurum karalanamaz” diyerek. Cinsel saldırı olayını hafife alması ve ardından, Karaman'da tecavüz olayı sonrası zorla kurulan olayı araştırma komisyonda konuşma yapan AKP’li Hatice Dudu Özkal’ın "Bu çocukların böyle olmasında önce aileler yani çocuğu edinen, çocuk sahibi olan herkes çocuğuna sahip olabilseydi ve kendi nefsine sahip olabilseydi, bu sapkınlıklar yaşanmazdı." Demesi. AKP iktidarının çocuğa yönelik cinsel istismara bakış açısını ortay koyarken ülkede artan çocuk istismarına da şaşırmamamız gerekir.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

02.07.2016/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.