PKK planı suya düştü...

PKK planı suya düştü...

4 askerimizin şehit olduğu Tunceli'deki Sarıyayla Karakolu'nda daha önce görev yapan bir askerin iddiaları gündeme bomba gibi düştü.Tunceli?deki Sarıyayla...

4 askerimizin şehit olduğu Tunceli'deki Sarıyayla Karakolu'nda daha önce görev yapan bir askerin iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Tunceli?deki Sarıyayla Karakolu?nda bir dönem görev yapan bir asker, çarpıcı açıklamalarda bulundu: Karakol korunaksız, askerlerin elindeki silah ve techizat da çok yetersiz. 5 yıl önce orada ne kadar silah varsa bugün de öyle... Bugüne kadar ciddi bir saldırı almadığı için özel bir korunak ve yığınak yapılmamış. Teröristler yatakhane kapısına kadar dayanmış. Girebilselermiş çok fazla zayiat olurmuş.

PKK tarafından basılan Tunceli'deki Sarıyayla Karakolu'nda görev yapan ve şehit olan askerleri yakından tanıyan bir asker karakolun durumunu ve eksikleri anlattı. Karakolun korunaksız olduğunu söyleyen asker, silahların ve teçhizatın yetersiz olduğunu öne sürerek 4 askerin şehit olduğu ve görev yaptığı karakolun bütün ayrıntılarını ortaya koydu. Karakolun üstünlük kurmak amacından çok mahrumiyet bölgesinde yer aldığını savunan asker, Taraf'tan Yasemin Çongar'a şehit arkadaşlarının durumunu ve Sarıyayla Karakolu'nun detaylarını şu çarpıcı ifadelerle anlattı:

ÖZEL BİR KORUNAK YOK

1988'de kurulan karakola ekim ayında gittim Karakol 60-70 kişiden oluşur. Bugüne kadar, ciddi bir saldırı almadığı için de özel bir korunak, yığınak yapılmamış. Yani beş yıl önce orada hangi silahlar varsa bugün de öyle... Acaba bizim TSK'mız terörle mücadele ediyor mu, yoksa acaba terörü mü destekliyor? Bence teröristin aradığı şartları zafiyetle oluşturan kişi de terörist kadar suçludur.

MAHRUMİYET BÖLGESİ GİBİ

Bir kere, 1850 rakımlı. Yılın pek çok ayı yağış alan bir yer, sisli. İki-üç ay boyunca hiç kimse ulaşamıyor. Üç aylık erzağımız geliyordu, o şekilde idare ediyorduk. Güneş açtığı zaman Skorskyler gelir, bir şey varsa getirir ya da gelecek gidecek adam taşırdı. Karakoluma ulaşmam için 15 gün beklemem gerekti. Karakol, birisine üstünlük sağlama amacıyla kurulmuş olamaz, daha ziyade bir mahrumiyet bölgesine birilerini göndermek gibi bir şey.

DUA EDELİM SALDIRMASINLAR!

Herkese G3 veriyorlar. Halbuki teröristlerin elinde Kalaşnikof var ve suda bile çalışır. Oysa bizdeki silahlar yağışta çalışmıyor. Zaten şehit düşen komutanım Hasan Özüberk bana şunu demişti, "Dua edelim ki terörist bize saldırmasın. Çünkü bu elimizdeki silah mühimmatla bir hiçbir şey yapamayız."

EL BOMBASIYLA ÖLDÜRDÜLER

Evet, iki Bixi makineli tüfek, bir de Koch makineli tüfek. İki tane de uçaksavar var. Tank, BTR, akrep bunların hiçbiri yok. Uçaksavarlardan birini kullanamamışlar. Şehit düşen Ahmet Eyce uçaksavarla elindeki mermisi bitene kadar çatışmış. Mermisi bitince teröristler onu el bombasıyla öldürmüşler.

KOMUTANLARI TANIYORLARMIŞ

Yatakhanedeki bir arkadaşım, "Abi," dedi, "yatakhanede bekliyorduk. Kapıları zorluyorlardı." Karakol komutanının ve komutan yardımcısının simasını çok iyi biliyorlarmış. Onları arıyorlarmış özellikle. Arkadaşlarım, "Abi, biz hiç önemli değildik, bizle hiç ilgilenmediler. Komutanla komutan yardımcısını arıyorlardı" dedi. Karakol komutanımız ile komutan yardımcımız Serkan Payza çok cengâverce çarpışmış.

TERMAL KAMERA BOZUKMUŞ

Termal kamera vardı ama hiçbir zaman kar ve yağmurda göstermez. Yine de karakolun termal kamerası zaten bozukmuş. Şahingözü denen başka bir cihaz var. Şahingözü kar olsun, yağmur olsun her ortamda teröristi gösterebilen bir teknoloji. Karakolumuzda bu cihaz yok... Diğer karakollarda bu cihazın başında olan arkadaşlarım diyor ki, "Şahingözü sayesinde, karda, yağmurda yedi kilometre ötesini görebiliyoruz."

KISA DÖNEM NÖBETTE

Orada kısa dönem askerlik yapan bir arkadaşım nöbet tutuyormuş. Komutanımız yeterli sayıda askeri olmadığı için karakola en yakın yere kısa dönem arkadaşı koymuş. Bilgisayar mühendisi olan bu arkadaşımız şimdi hastanede. Teröristleri görünce birkaç el ateş etmiş, bacağından vurulmuş.

ŞEHİTLERİN BAŞINDA NÖBET

Çocuklar, "Abi, yardım erken gelse, bu kadar şehidimiz olmazdı" diyorlar. Sabaha kadar yaralıların başında beklemişler. Askerler arkadaşlarının parçalanmış vücutlarının başında yarımşar saat nöbet bekleyerek geçirmişler geceyi. Karakoldaki arkadaşların şu anki hali felaket. Onlara eziyet ediliyor sanki "Niye çarpıştın, niye vatanı savundun" diye...

HALAY ÇEKECEKLERMİŞ

Arkadaşların saydığına göre 13 tane zaiyat vermişler ve cesetlerini alıp gitmişler. Yoksa normalde karakolu almaya gelmişler. Halay çekeceklermiş karakolun içinde. Niyetleri Dağlıca'daki gibi yapmakmış yapamamışlar. Ancak karakolun girişinde, PKK'lıların sızma yaptığı yerde askerler sonradan cesaret verici iğneler, adrenalin kapsülleri bulmuşlar... 

HABER: İSTANBUL / BUGÜN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler