İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Referandum üzerine,

16 Nisan Pazar günü yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’için anayasa değişikliği halk oylaması bilindiği üzere yapıldı. Yüzde 48,59 Hayır oyuna karşılık yüzde 51.41 Evet oyu ile de kabul edildi.

Seçim sonuçları illere göre dağılımı ile de gösteriyor ki, seçmen tarafından anayasa, sistem değişikliği üzerinden değil siyasi tercih esasına göre yapılmış. Resmi olmayan sonuçlara göre “Evet” oylarının önde olmasını duyan Erdoğan taraftarları sokaklara çıkarak bir zafer kutlaması yaptılar.  Neyin zaferi ise? Sonuç itibariyle bu bir anayasa değişikliği oylaması milletvekili veya yerel seçim değil.

 

Bu halk oylaması sonucuyla;

Öyle veya böyle 7 Kasım 1982 tarihinde halkın yüzde 91,37’sinin kabul ettiği 1982 anayasası 6bEylül 1987’de “Siyasi yasakların kaldırılması”, 21 Ekim 2007’de  “Milletvekili seçimi ve Cumhurbaşkanı seçiminin 5 Yılda yapılması Cumhurbaşkanının halk oylaması ile seçilmesi.” 12 Eylül 2010’da “HSYK, Yargı ve Anayasa Mahkemesi ağırlıklı torba yasa” ve 16 Nisan 2017 “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’ adı altında 18 maddelik parlamenter sistemi devre dışı bırakan anayasa değişikliği” 1982 anayasası referandumlarla parça parça değiştirildi.

 

Maalesef ülkemizde anayasa değişikliği için TBMM’ de 3/2 çoğunluk gerekiyorken, yapılan halk oylaması (referandum) ‘larda yarıdan bir fazla nisabına göre yani yüzde 50.01 oy kabul için yeterli oluyor. Böyle bir sonuçta ise neredeyse halkın yarısı istemese de değişiklik kabul edilmiş oluyor.

 

12 Eylül 2010 anayasa değişikliğinin halk oylamasına sunulduğu dönemde de, bu son 18 maddelik değişiklik gündeme geldiğinde de sürekli anayasa değişiklerinin normal seçimler gibi değerlendirilmemesi gerektiği 4/3 veya en azından TBMM kurallarında olduğu üzere 3/2 çoğunluk esas alınarak yapılması gerektiğine vurgu yapmıştım. Demokrasilerde çoğulculuk esastır.

 

İşte 16 Nisan 2017 günü anayasa değişikliği için yapılan halk oylaması da bunlardan biri, hem de en önemli olanı. Nedeni, 94 yıllık parlamenter sistem ortadan kaldırılıyor, dahası ülke yönetimini olağanüstü yetkiler ile donatılmış tek bir kişinin eline bırakan bir anayasa değişikliği yüzde 48,59 Hayır oyuna karşı 51,41’ Evet oyu ile halkın neredeyse yarısının kabul etmemesine karşılık kabul ediliyor.

 

Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde daha önce de parça parça değişiklik yapılarak yamalı bohça haline gelen 1982 Darbe anayasasının tüm partilerin üzerinde uzlaşacağı, milletimizi topyekûn kucaklayan, yerli ve milli yeni bir anayasa yapılmasının daha doğru olacağına vurgu yapmıştık.

Bu onsekizmaddelik“Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’(başkanlık sistemini)’ni içeren anayasa değişikliği R.Tayyip Erdoğan’ın egosuna yönelik hazırlanmış bir tasarı ve sırf Erdoğan istiyor diye kabul edilen bir değişiklikoldu.

Bu nedenle 94 yıllık parlamenter sistemin halkın yüzde 51.41 evet demesiyle değiştirilmesi, geride kalan yüzde 48,59’a dayatılması kısa zamanda büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olacaktır.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

19.04.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.