Referandumda hayır çıkarsa...

Referandumda hayır çıkarsa...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 12 Eylül'de oylanacak olan Anayasa değişikliğiyle ilgili çarpıcı bir yorumda buludnu.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 12 Eylül'de oylanacak olan Anayasa değişikliğiyle ilgili çarpıcı bir yorumda buludnu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Eğer bu referandumda 'hayır' gibi bir karar çıkarsa bundan sonra hiçbir meclis sivil bir iradeyle anayasa yapma gücünü kendinde göremez." dedi.

Davutoğlu, Memur-Sen Kahramanmaraş İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Dış İlişkiler ve Referandum' konulu konferansa katıldı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin dış politikada yaptığı atılımlardan bahsetti.

Hangi şartta olursa olsun kendilerini güçlü hisstettiklerini vurgulayan Davutoğlu, "Hangi şartta ve zeminde olursak olalım. İster güçlü ve zorlu bir müzakere yürütüyor olalım, isterse güç bir krizle baş ediyor olalım, hep arkamızda 72 milyonun geriye doğru milyonlarca atasının, ecdadının duasını arkamızda hissettiğimiz için kendimizi güçlü hissediyoruz. Çünkü bu topraklar, bu dualı topraklar, kendi toprağına çeki düzen verdiği gibi, dünyaya da düzen verecek bir güce sahiptir. İddialı olduğumuz için bazıları bizi suçluyor. Böyle bir milletin iddialı olmak dışında bir alternatifi yoktur. Büyük milletler ya iddialı olurlar, ya bir iddiayı dünyaya taşırlar, ya da yok olurlar. Bizim bundan sonra var olanı muhafaza etmek gibi bir hedefimiz yok. Var olanı muhafaza etmeye çalışırsan bu coğrafyada gittikçe küçülürsünüz. Var olanı muhafaza ediyoruz zaten, edeceğiz. Ama daha büyük ideallere çıkaracağız. Onun için çevremizde bir barış kuşağı oluşturmak istiyoruz. Çünkü biz dünyaya nizam-ı alem getirmişiz. Savaş dememişiz. Dünyaya bir nizam getirme misyonu üstlenmişiz. Gittiğimiz yerlerde barış olsun istemişiz. Onun için çevremizde artık düşman görmüyoruz. İç ve dış tehditler dönemi bitti. Bundan sonra içeride mutlak bir dayanışma, dışarıda barış mesajı var." diye konuştu.

Milletin her neferini, milletin asli unsuru olarak gördüklerini ifade eden ve onlarla birlikte bu toprakları ayağa kaldırma iradesine sahip olduklarına dikkat çeken Davutoğlu, "Dışarıda tabi bize meydan okuyacak olursa aynen o yıllarda Kahramanmaraş'a gelenler gibi, istiklalimize dokunacak olanlar olursa, her türlü kahramanlığı gösterecek güce, iradeye, yüreğe sahibiz. Ama o olmadıkça, bütün dünya bizim dostumuzdur." ifadelerini kullandı.

Referandum ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Davutoğlu, şöyle konuştu: "Anayasa bir toplumun toplumsal sözleşmesidir. Sizlerin devletle sözleşmesidir. O zaman nihai karar verici sizsiniz. Veya sizin adınıza TBMM'ye gönderdiğiniz temsilcilerdir. Bu anayasa reformu ile ilgili çalışmalar yapıldığında, gerçekten çok talihsiz ifadeler kullanıldı. Dendi ki bu meclis anayasa yapamaz. Aslında meclisin acziyetine yönelik bir ifade değil bu. Millete bir acziyet ifade etmektir. Bu milletin iradesi mecliste ve bütün TBMM millet adına anayasa yapma hakkına sahiptir. Onun için referandum şunu söylemektedir. Bu ülkede anayasayı benim seçtiğim meclisteki vekiller yapabilir."

Anayasa reformuna evet demenin sadece o maddelere evet demekle sınırlı olmayacağının da altını çizen Davutoğlu, "Eğer bu referanduma, olmasını beklemiyoruz, düşünmüyoruz ama hayır gibi bir karar çıkarsa, bundan sonra hiçbir meclis sivil bir iradeyle anayasa yapma gücünü kendinde göremez. Onun için bu halk oylamasının bizatihi kendisi önemlidir. Sizler bu iradeyi sandığa yansıtmak durumundasınız." şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler