İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Reina saldırganı sıradan terörist değil,

Beşiktaş Ortaköy'deki Reina'ya yeni yılın ilk saatlerinde düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği 65 kişinin de yaralandığı saldırı şekli ve saldırganın eylemsel kimliği bu olayın daha önceki terör saldırılarından çok daha farklı içinde buram buram gizli servis kokusu olan profesyonel bir eylem.

Öyle ki, saldırganın eylem yerine gelişi, mekâna girişi ve silahını çıkararak seri atışa geçişi Saldırıdan sonra silahını bırakıp, üzerini değişerek mekândan çıkması da profesyonel bir terörist olduğunu açıkça göstermektedir. Ayrıca görgü tanıklarının saldırgan hakkında rahat tavır sergilediğine dair ifadeleri de bunu desteklemektedir.

 

Saldırgan sıradan bir terörist değil,

Saldırgan ya yabancı servis elemanı yâda geçmişte yabancı servisler tarafından eğitilmiş hatta bünyesinde görev yapmış bir ölüm makinesi.

39 kişiyi öldürüp 65 kişiyi yaralayan bir kişi kullandığı uzun namlulu silahtan ortalama 6 şarjör kullanmış olması yani en az beş şarjör değiştirmiş olması gerekir ki, çift şarjör ters birbirine bantlanarak kullanmıştır. Saldırının bulunduğu mekân içerisinde 5-6 dakikalık bir süre kaldığı hesaplanırsa, terör kamplarında yetişmiş bir teröristin bu kadar kısa sürede bu denli sık şarjör değiştirmesi ve canlı hedefe karşı seri atışı gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Saldırı anına ait kamara görüntüsünde saldırganın kalça destekli atış yaptığı görülmektedir. Bu teröristlerin tercih ettiği uzun namlulu silah kullanma yöntemi değildir. Saldırgan daha önce bu tür atışların sıkı eğitimi almış hatta pratikte bu tür saldırıları gerçekleştirmiş profesyonel bir kişi.

 

Ayrıca terör örgütlerinin yetiştirdiği bir terörist ne kadar tecrübeye sahip olursa olsun bu kadar soğukkanlı olamaz. Sıradan bir teröristin 6 şarjör boşatıp toplamda 104 kişiye mermi isabet ettirmesi, sonrasında saldırının bulunduğu mekânı terk ederek ortadan kaybolması da, saldırganın sıradan bir terörist olmadığını ortaya koymaktadır. Saldırgan bilinen teröristlerden olsa silahlı saldırının ardından kendini patlatması gerekirdi. Bu da saldırganın kendinden ne kadar emin olduğunu yakalanma ve vurulma endişesini fazla taşımadığını ortaya koyuyor.

 

Saldırganın içeriden destek alıp almadığı konusuna gelince;

Saldırganın profiline ve eylem tarzına bakıldığında bu saldırının tek kişilik bir eylem olduğu öne çıkıyor. Ancak mekâna gelişi ve an itibariyle mekânın iç durumu hakkında istihbarat bilgisi almış olması ihtimaldir. Mekanda saldırgana istihbarat bilgisi veren bir yardımcı varsa muhtemelen birbirlerini tanımıyordur. Saldırgan mekana girmeden önce mekanı terk etmiş yada deşifre olmayacak, zarar görmeyecek şekilde kendisini gizlemiştir. Detaylı güvenlik kamara incelemesi bu olasılığı ortaya çıkarabilir.

 

Saldırgana zaman zaman terörist ifadesini kullanmak zorunda kalmamızın nedeni yaptığı eylemin bir terör eylemi olmasından kaynaklanıyor.

Bu saldırı çok iyi analiz edilmeli mekân, kamera görüntüleri çok hassas incelenmeli ve görgü tanıkları çok iyi dinlenerek hiçbir ayrıntı gözden kaçırılmamalıdır.

İçinde bulunduğumuz yıl daha öncede defalarca ifade ettiğimiz gibi ülkemizde ciddi terör eylemlerinin sıkça gerçekleşmesi olasılığının yüksektir.

Bu tür saldırıları gerçekleştirecek servisler ve elemanları kendilerini çok iyi kamufle ederler. İstihbaratın ve emniyetin teyakkuz durumunda olması, ciddiyeti elden bırakmaması gerekmektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanın “milli seferberlik” ilan etmesi de göz önüne alındığında, terör konusunda uzman emekli istihbaratçı, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının bu “milli seferberlik” çerçevesinde göreve davet edilmesi faydalı olacaktır.

Buradan açıkça ifade etmek isterim, böyle bir davet geldiğinde, eski bir asker ve istihbarat elemanı olarak bu davete düşünmeden icabet etmeye hazırız.     

 

İbrahim Halil SİPAHİ

02.01.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.