Rektör Prof. Dr. Ahmet Polat, TRT Haber'de Muş Alparslan Üniversitesini Anlattı

Rektör Prof. Dr. Ahmet Polat, TRT Haber'de Muş Alparslan Üniversitesini Anlattı

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, TRT Haber tarafından yayımlanan ‘‘Öğrenci İşleri’’ programına konuk olarak üniversitemizi anlattı. TRT Haber ekibi, 26 Temmuz Pazartesi günü (bugün) yayımlanan program için Muş’a konuk oldu ve külliyemizde çekimler yapt

Muş Alparslan Üniversitesi sosyal medya hesabından:

"Programın açılışında 29 Mayıs 2007’de kurulan Muş Alparslan Üniversitesinin eğitim yolculuğuna 10 fakülte, 2 enstitü, 6 meslek yüksekokulu, 16 araştırma merkezi ve 600’den fazla akademik personelle devam ettiği vurgulandı. Program, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın verdiği demeçle devam etti. Rektör Polat, genç bir üniversite olan Muş Alparslan Üniversitesinin önemli bir bölgede konumlandığını söyleyerek konuşmasına başladı. Muş’un lisanslı sporcu sayısı açısından da yüksek sıralamalarda bulunduğunu belirterek sözlerini sürdüren Polat, göreve geldiklerinde şehrin bu potansiyelini fark ederek spor alanına özel bir ilgi gösterdiklerinin altını çizdi. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Spor Bilimleri Fakültesine dönüşme sürecinden de söz eden Polat, Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin şu an 5 bölümünün yanı sıra yüksek lisans ve doktora programları da olan biricik bir fakülte haline geldiğini söyledi.


Tarım çalışmalarına da değindi

Polat, demecinin devamında bölge tarımı ile üniversitemizin ilişkisi üzerine konuştu. Muş’un tarımda öncelikli illerden biri olduğunu vurgulayan Polat, özellikle kaba yem konusunda Muş’un Aksaray ile birlikte Türkiye’de başı çektiğini söyledi. 2017 yılında, ziraat ağırlıklı olarak tasarlanan Uygulamalı Bilimler Fakültesinin de kurulmasıyla, Muş Alparslan Üniversitesinin ‘‘Hayvancılık’’ alanında ‘‘Pilot Devlet Üniversitesi’’ seçildiğinin altını çizen Polat, Uygulamalı Bilimler Fakültesini kazanan istisnasız tüm öğrencilere her ay burs verildiğini vurguladı. Polat, bu fakülteyi ilk üç tercihi içerisinde yazan ve kazanan öğrencilere ise doğrudan devlet bursu verildiğini kaydetti.

Diş Hekimliği Fakültesini anlattı

Rektör Polat, konuşmasına yakın zamanda açılan Diş Hekimliği Fakültesini anlatarak devam etti. Polat, Muş Alparslan Üniversitesinin, istihdam olanakları ve prestiji ile son derece gözde bir bölüm olan Diş Hekimliği ile vites yükselttiği yorumunda bulundu.

İdeal öğretim üyesi ve öğrenci oranı

Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının 40’ın altında olmasının önemli bir akademik kalite göstergesi olduğunu söyleyen Polat, bu anlamda da velilere ve öğrencilere güvence verdi. Polat, sözlerini üniversitemizin sosyal ve sportif olanaklarını anlatarak sürdürdü. Polat, üniversitenin sosyal ve sportif olanaklarını anlatırken 2 yarı olimpik yüzme havuzu olan kapalı spor salonu, hazırlıkları sona ermek üzere olan FİFA standartlarındaki 2000 kişilik stadyum ve üniversite külliyesine sıfır olma özelliği taşımasıyla Türkiye’de tek olan kayak merkezini öne çıkardı. Polat, sosyal ve kültürel açıdan ise Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en iyi kültür merkezinin Muş Alparslan Üniversitesi 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi olduğunu söyledi. Üniversitemizin ses stüdyosu ve radyosundan da söz eden Rektör Polat, bu uygulama alanlarının öğrencilerin kullanımına sınırsız bir şekilde açık olduğunu belirtti. Polat, öğrenci kulüpleri, gruplar ve koroları da anlatarak öğrencilerin sosyal ve kültürel açıdan son derece aktif bir üniversite hayatı yaşayacaklarının garantisini verdi.

‘‘Hiçbir öğrencimiz barınma sorunu yaşamayacak.’’

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitemizin öğrencilerine son derece yeterli ve rahat barınma koşulları sunduğunu, hiçbir öğrencimizin yurt sorunu yaşamayacağını da sözlerine ekledi. Öğrencilerin, aile evi konforundaki öğrenci yemekhanesinde kaliteli ve ucuz bir şekilde beslenmelerinin mümkün olduğunun altını çizen Rektör Polat, ‘‘Dijital Dönüşüm’’ konusunda pilot devlet üniversitesi olan üniversitemizin öğrencilerine son derece hızlı ve güvenli bir internet erişimini de her noktada sunduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı. Polat, ‘‘Öğrenci arkadaşlarımız kendilerini aile ortamında okuyabilecekleri bir üniversitede bulacaklar’’ diyerek demecini sonlandırdı."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler