1. HABERLER

  2. ADANA GÜNDEM

  3. Saadet Partisi Adana Kadın Kollarından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Saadet Partisi Adana Kadın Kollarından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Saadet Partisi Adana Kadın Kollarından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Nüfusumuzun %12.29’u yani takriben 9,5 milyonu engelli olarak sayılmaktadır.

A+A-

Saadet Partisi Adana Kadın Kollarından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Nüfusumuzun %12.29’u yani takriben 9,5 milyonu engelli olarak sayılmaktadır.Tıbbın hızlı gelişmesine rağmen buna karşın doğum öncesi bilinçsiz hamilelik dönemi, doğum sonrası gerekli tetkiklerin ve aşı takviminin takibinde ihmalkar davranışlar ,trafik,iş kazaları,terör ve benzeri sebepler göz önüne alındığında yukarıdaki oranın hızla artış gösterdiği hazin bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı,aksine özründen dolayı hiçbir imkan ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir.Bu maksatla atılacak her adım,engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır.

Saadet Partisi olarak en önemli özelliklerimizden birisi,engelli vatandaşlarımıza yapılacak olan hizmetleri göstermelik ve yapıyor gözükmek için değil,insani ve manevi değerleri önde tutmamız,dolasıyla özümseyerek yapmamızdır. Bu bağlamda;Milli Görüş partileri olarak bugüne kadar parlamentoda olduğumuz sürelerde gerek muhalefet gerekse iktidar dönemlerimizde,her alanda olduğu gibi “garson devlet” anlayışıyla,genelde tüm insanlığa,özelde de engelliler konusunda da sayısız hizmetler ortaya koyduk. 1992 yılında parlamentoda bulunan Refah Partisi,TBMM’ine araştırma önergesi vererek, “engelliler araştırma komisyonunun” ve “engelliler bakanlığının” kurulması hususu ilk defa gündeme getirmişti.Böylece söz konusu komisyonun çalışmalarıyla; eğitim,istihdam,sağlık,fiziksel çevrenin düzenlenmesi,sosyal ve kültürel problemlerin yanı sıra bakım ve rehabilitasyon hizmet ve çözümü hususundaki konuların meclisin gündemine taşınması sağlanmıştır. Refah Partisi,1996 yılında 54.Hükümeti kurarak merhum Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığında 3 Aralık 1996 tarihinde TBMM’yi, özel gündemle toplayarak kanun hükmünde kararname yetkisi almış ve 571-572-573 sayılı kanun hükmünde kararnameleri çıkarmak suretiyle şimdiki adı “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olan o zaman ki adıyla “Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı kurulmuştur.

Bu süreçte;

İstihdam oranının %2’den %3’e çıkarılması, Engelli araç ve gereçlerinin gelir durumuna bakılmaksızın sosyal dayanışma fonundan ihtiyaç sahiplerine verilmesi, İmar kanunundaki değişiklikle binaların fiziksel yapısının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi, Belediyelerin ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak çevrenin iş gücü ihtiyacına göre engellilere yönelik mesleki kursların açılması, Toplu ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına ve ulaşabilirliğine uygun olmasını sağlanması ve bu araçlardan ücretsiz veya indirimli faydalanılması, Aile danışma ve rehabilitasyon merkezlerinin kurulması, Okul eğitimine hazırlanması ve aile içi uyumu sağlanması,bunlar gibi haklar ve hizmetler verilmesini sıralayabiliriz.

Engellilerin toplumun önemli ve saygıdeğer bir bölümünü teşkil ettikleri göz önünde bulundurarak,çalışacak iş sahalarının hazırlanmasına,insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına,her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken kolaylık sağlayıcı yatırımların yapılmasına özel bir itina gösterilecektir.

Ayrıca, engellilerin engelinden dolayı her türlü araç ve gerecin, külfetsiz bir şekilde karşılanması için kolaylık sağlanacaktır.Bunları üreten tesislerin kurulması ve gelişmesi teşvik edilecektir. Ağır engelliler için “Kerim Devlet Anlayışı” esas alınarak hizmetler yürütülecek,tüm engellilere gelir durumlarına göre belli oranlarda maddi destek sağlanıp,ağır engelliye sahip ailelere devlet tarafından yerinde bakım ve tıbbi hizmet verilecektir.

Engellilere verilen hizmetler ile ilgili yerel yönetimlere özel yetkiler ve imkanlar sağlanacaktır. Başta ibadethaneler olmak üzere,binalara kolayca girmeleri,ibadetlerini yapmaları,hutbe ve vaazlardan yararlanabilmeleri için gereken her türlü tedbirin alınmasına ve şartların sağlanmasına özel bir itina gösterilecek; engellilerle ilgili hizmetlerin,yurt çapında aksamadan yürütülmesi için denetleme ve izleme çalışmalarını da önem verilecek ve gerekilen her türlü tedbir alınacaktır.

Tüm bu hizmetler yönetmelik ve genelgelerle değil kanunlarla hükme bağlanacaktır.

Engellilerin, bu toplumun engelli olmayanda gibi her türlü hak ve eşitliklere sahip olduğunu bilincinin devlet politikası olarak benimseyip, toplumunda bu anlayışla hareket etmesini sağlayacak atılım ve projeleri hayata geçirmeği kendimize görev addediyoruz.

Eğer bir devlet,engellilerine gereken önemi vermiyorsa,onlarla yetirince birlikte olamıyorsa,

“medeni devlet” olması mümkün değildir.

Onun için her birimizin,bu alanda üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek zorundayız.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle,öncelikle kalplerimizdeki engeli kaldırarak,

“engelli vatandaşlarımızın hayatına 5 dakika empati yapmaya davet ediyoruz..”

ÇÜNKÜ…

“HAYAT BİRLİKTE GÜZEL…”

KAMUOYUNA DUYURULUR..

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.