Saadet Partisi kongreye gidiyor?

Saadet Partisi kongreye gidiyor?

Saadet Partisi'nde imzalar yeterli geldi, olağanüstü kongreye gidiliyor...Saadet Partisi kurucularından Mustafa Kamalak, ''Olağanüstü kongre için bugünden...

Saadet Partisi'nde imzalar yeterli geldi, olağanüstü kongreye gidiliyor...

Saadet Partisi kurucularından Mustafa Kamalak, ''Olağanüstü kongre için bugünden itibaren süreç başlamıştır.'' dedi.

Parti kurucularından Kamalak ve Temel Karamollaoğlu ile kongre delegesi Hasan Bitmez, olağanüstü kongre talebini içeren dilekçeleri Saadet Parti Genel Merkezi'ne verdi.

Yaklaşık yarım saat kaldığı parti genel merkezi binasından ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Kamalak, toplam 650 delegenin olağanüstü kongre talebini içeren dilekçeyi partinin özel kalemine sunduklarını bildirdi.

Kamalak, ''650 dilekçe var. Genel Merkez'e de sanıyorum 150 civarında dilekçe gelmişti. Bu durumda aşağı yukarı 700-800 civarında delege olağanüstü kongre talep ediyor'' diye konuştu.

Talep dilekçesinin Noter tasdikli olduğunu belirten Kamalak, kanuna göre, olağanüstü kongre için delegelerin 5'te 1'inin oyunun yeterli olduğunu söyledi.

Kamalak, ''Makul bir süre... Bu makul süre nihayet bir ayı aşmayan bir süredir. Çünkü kanuna göre seçim kuruluna 15 gün önceden müracaat etmek gerekiyor. Bugünden itibaren süreç başlamıştır. Gündemi ve kongrenin yapılacağı yeri belirlemek Genel İdare Kurulu'na (GİK) aittir. GİK, kanaatimce en kısa süre içerisinde bunu tespit edecektir diye düşünüyorum.'' dedi.

Bir gazetecinin ''Bir anlaşma olabilir mi?'' sorusu üzerine Kamalak, ''Ümidimiz odur, tabi olması lazım'' diye konuştu.

Kamalak, ''Tek genel başkan adayı ile olağanüstü kongreye gidilebilir mi?'' sorusunu, ''Şüphesiz tabi'' şeklinde yanıtladı.

''Numan Kurtulmuş yeniden Genel Başkan adayı olarak gösterilir mi?'' sorusuna Kamalak, ''Partimizin yetkili organları var. Biliyorsunuz delegelerin genel başkanı önermesi lazım'' yanıtını verdi.

Kamalak, bir başka soru üzerine de parti tüzüğünün değil, Siyasi Partiler Kanunun önemli olduğuna işaret etti. Kamalak, ''Tüzük, kanuna aykırı olamaz'' dedi.

''Partide bir bölünme söz konusu olabilir mi?'' sorusunu ise Kamalak, ''Sanmam. Hatta Türkiye'deki bölünmeyi biz önleriz. Bölünmeyiz biz'' cevabını verdi. (AA)

KURTULMUŞ'UN BÖLÜNME UYARISI DİKKATE ALINMADI

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu'nun yeni bir kongrenin partide bölünmeye yol açabilir uyarısına rağmen yeşil listeyi destekleyen ekip kongre toplanması için yeterli imzayı topladı.

Kongre sonrasında toplanan partinin Genel İdare Kurulu toplantısında oy birliği ile bir dizi karar alınmıştı. Bu kararlar arasında partinin yeniden bir kongreye götürülmesi durumunda bazı sıkıntılar yaşanacağına işaret edilmişti. GİK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, 'Kongrenin yenilenmesine yönelik girişimler; Milli Görüş mensupları arasında muhabbeti azaltacak, kırgınlıklara neden olacak, birlik ruhunu olumsuz etkileyecek ve bölünmelere neden olabilecektir.' denilmişti.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ve kızı Elif Erbakan kongredeki yaşananlarla ilgili Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u ağır bir şekilde eleştirmişti. Bu eleştirilere ise parti yönetimi cevap vermemişti.

Geçtiğimiz hafta içerisinde partinin eski kurmaylarından Şevket Kazan, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile bir araya gelmişti. Görüşmenin Saadet Partisi'ni kongreye götürmeyle ilgili olduğu yönündeki yorumlar yapılmıştı. Necmettin Erbakan ile Numan Kurtulmuş'un da bu konuyu görüşmek üzere bir araya geldiği ifade edilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.