İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Satacak bir şey kalmayınca ne olacak?

Bugün ödediğiniz her kuruş vergi, yarın size hizmet olarak geri dönecektir “Sloganı ile milletin alınteri vergileri toplayan ve bu vergilerin oluşturduğu ülke bütçesini millet yararına hizmet ve yatırımlarda kullanmak yerine büyük bir bölümünü plansız ve programsız birharcayan, harvurup harman savuran iktidarlar. Bundan dolayı verdikleri bütçe açıklarını kapatmak için milletin sırtına yeni vergiler yükleyerek, uluslararası kuruluşlardan kredi alarak veya devlete (kamuya) ait taşınmazları satarak karşılamaya çalışıyorlar. Ancak dökme su ile değirmen taşı dönmüyor.

 

İkinci Dünya savaşından sonra dışarıdan borç almaya başlayan ülkeyi yöneten iktidarların her birinin ardından gelen bir öncekinde çıtayı bir yükseğe taşıdılar.

Çok partili parlamenter sisteme geçişle iktidara gelen AdnanMenderes yönetimindeki Demokrat Parti aralarında Almanya, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerininde bulunduğu, Avrupa, Asya ve Amerika kıtasından birçok ülkenin aldığı “Marshall yardımı”[İHS1] ’nı aldı. Bu yardımı alan ülkelerin tamamı sanayi yatırımına yönelirken Menderes yönetimi cüzi bir kısmı

ile yatırım yaparken aldığı para ile “her köşede bir milyoner yaratacağız” diyerek har vurup harman savurdular. Borç ödeme vadesi gelince yeni borç için kapı çalmaya başladılar. Ardından gelenlerde zora düşünce aynı yolu takipetmekzorunda kaldılar.

 

1980 Askeri darbesinin ardından iktidar gelen Anavatan Partisi ve Turgut Özal İMF ve Dünya Bankasından aldığı borçlarla her geçen gün batağa giderken Özelleştirme kapsamında Kamu İktisadi Kuruluşları (KİT) leri birer birer elden çıkarmaya başladı. Buradan elde ettiği gelirleri ise hayali ihracatçılara dağıttı.

 

15 yıldır iktidarda olan AKP’de Özal’ın yolundan yürüyerek çıktığı yolda çıtayı çok yükseklere çıkardı. Her biri fahiş fiyatlara yaptırılan duble yollar, boğaza köprü ve üç beş ili kapsayan Hızlı Tren dışında neredeyse ciddi bir yatırım yapamayan AKP iiktidarı.Verdiği bütçe açıklarını kapatmak için bilinen yöntem “vurun abalıya ”diyerek milletin sırtına yeni vergiler yüklemeyi yetmeyince Kamu mallarını satmayı ilke edindi.

Kamuda neredeyse satmadık kurum ve kuruluşları kalmadı. Şimdi sıra devlet arazileri, kamu binaları, sosyal tesisleri ve meraların satışı ile Topkapı sarayının bahçesi ile koyların imara açılmasında.

 

Cumhuriyeti kuranlar 15 yılda ne büyük yatırımlar, ne bitmez mülkler bırakmışlar ki, 70 yıldır gelen satıyor giden satıyor bir türlü bitiremiyorlar.

Devletin sanayi kuruluşları enerji, telekomünikasyon, yeraltı yerüstü kaynakları, yolları, köprüleri vs. Birer birer elden çıkarıldı. Şimdi kışlalar, okullar, Ata yadigârı saraylar, AOÇ arazisi satılıyor.

 

Korkarız yakında, satış sırası nehirler, göller, denizler, dağlar , taşlar ve sokaklara sıra gelecek. Güneşten, aldığımız nefes, toprağımıza, düşen yağmurdan vergi alınacak.

Lakin hiç bir şey sonsuz değildir, her şeyin mutlak bir sonu, bir bitimi var. Satacak bir şey kalmayınca ne olacak.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

20.10.2017 /adanapost.com

twitter.com /ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.