Şehidin namazını kılmayanlar, cenazeye şov yapmaya geliyor...

Şehidin namazını kılmayanlar, cenazeye şov yapmaya geliyor...

Son zamanlarda şehit cenazelerinde gözlenen provokatif eylemler şehit derneklerinin de tepkisini çekti. Dernek başkanları cenazelerde taşkınlık yapanları...

Son zamanlarda şehit cenazelerinde gözlenen provokatif eylemler şehit derneklerinin de tepkisini çekti. Dernek başkanları cenazelerde taşkınlık yapanları eleştirdi. Tepkilerin siyasi amaçlı olduğunu vurgulayan başkanlar, "Şehidin namazını kılmayanlar, cenazeye şov yapmaya geliyor." dedi.

Son günlerde şehit cenazelerinde çıkan olaylar toplumun her kesiminden tepki görüyor. Şehit derneklerinin başkanları da, şehit cenazelerinde taşkınlık yapanları eleştirdi. Cenazelerdeki tepkilerin siyasi amaçlı yapıldığını vurgulayan şehit yakınları, eylemlerin acılarını bir kat daha artırdığını ifade etti. Geçen ay Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri'de, eski Bakan Kürşad Tüzmen de Adana'nın Kozan ilçesinde şehit cenazelerinde saldırıya uğramıştı. Benzer bir girişim de Şırnak'ta, şehit olan piyade er Muhammet Özbek için memleketi Denizli'deki cenaze töreninde yapıldı. Kortej yürüyüşü sırasında bir grup olay çıkardı. AK Parti milletvekillerine ve bazı protokol üyelerinin üzerine yürümek istedi, polis tarafından engellenince slogan atarak plastik şişe fırlattı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şube Başkanı Volkan Kaya, şehidin cenaze namazını kılmayanların şov yaptığını söyledi. Şehit cenazelerinde taşkınlık çıkaranların, saygısızlık ve siyasi amaçlı şov yapmaya geldiğini vurgulayan Kaya, siyaseti cenazelere bile bulaştırdıklarını belirtti. Türk örf ve âdetlerine göre cenazeye saygıdan dolayı küslerin bile barıştığını vurgulayan Kaya, bu insanların sadece siyaset yapmak uğruna şehide saygılarının kalmadığını aktardı. Bu çıkışların amacının hükümeti yıpratmak olduğunu iddia etti.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ise şehit cenazesinin siyaseti, ticareti ve sömürüsü olamayacağını söyledi. Şehitlik ve gaziliğin Türk milletini millet yapan en önemli değerlerden biri olduğuna dikkat çeken Uran, buna saygı için siyasetten uzak durulması gerektiğini vurguladı. Son olaylarda şehitlerin artmasından dolayı toplumun tepkili olduğunu kabul eden Uran, "Bu tepkinin gösteriliş tarzını hoş bulmuyorum. Sonuçta hiçbir devlet yetkilisi, kimsenin şehit veya gazi olmasını istemez. Tepki gösterilecek yer, şehit cenaze törenleri değildir. Eğer tepki gösterilecekse, bunun yeri seçim sandığıdır. Şehit cenazeleri, grupların gövde gösterisi yeri değildir." dedi. İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yavuz Alphan da kan üzerinden siyaset yapılmamasını istedi. Hükümeti yıpratmanın en kolay yolunun, şehit cenazelerinin gelmesi olduğuna dikkat çeken Alphan, "Şehitler yetmiyormuş gibi bir de içimizde birbirimizi vuruyoruz." ifadelerini kullandı.  ZAMAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler