1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Şehit askerler memleketlerine yollandı...
Şehit askerler memleketlerine yollandı...

Şehit askerler memleketlerine yollandı...

Hakkari ve Van'daki terör saldırılarında şehit düşen 7 Mehmetçiğin cenazesi, Van'da düzenlenen Vali ve komutanların da katıldığı törenin ardından...

A+A-


Hakkari ve Van'daki terör saldırılarında şehit düşen 7 Mehmetçiğin cenazesi, Van'da düzenlenen Vali ve komutanların da katıldığı törenin ardından 2 askeri uçakla memleketlerine gönderildi.

Hakkari'nin Çukurca ilçesi dağlık arazi kesimindeki askeri birliğe gece saatlerinde terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen saldırıda şehit olan 6 asker ile Van'ın Gürpınar ilçesi Yalınca bölgesinde, operasyon halindeki güvenlik güçlerine teröristlerce ateş açılması sonucu şehit düşen 1 askerin cenazesi, helikopterle Van Asker Hastanesi morguna kaldırıldı.

Otopsinin ardından morgdan alınan 7 askerin cenazesi, 4 ambulansla Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgut Kışlasına getirildi.

Askerlerin omzunda ambulanstan indirilen şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşı, Vali Münir Karaloğlu ile askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından 2 askeri uçakla memleketlerine gönderildi.

Hakkari'de çatışma: 6 şehit?.

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiindeki birliğe sızmak isteyen PKK'lılar ile çatışma çıktı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, ilk belirlemeye göre 6 asker şehit oldu.

Alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK üyeleri, Kayseri'den gelen birliğin bulunduğu Kavuşak köyü Hantepe mevkisinde konuşlu askeri birliğe saldırdı.

Saldırıya karşılık verilmesiyle çıkan çatışmada 6 asker şehit oldu, bazı askerler yaralandı.

6 ŞEHİDİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Çukurca İlçesi'nin Hantepe bölgesindeki çatışmada şehit olan 6 askerin kimliği şöyle: Piyade üsteğmen Çetin Aylar, piyade uzman çavuş Mesut Keklikçi, piyade uzman onbaşılar Samet Yılmaz, Ayhan Say ve Turgay Yılmaz ile onbaşı Hakan Yutkun.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞUN BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ


Şehidin, bir hafta önce söz kestiği, önümüzdeki günlerde de nişanlanacağı öğrenildi. Hakkâri'nin Çukurca ilçesindeki saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ayhan Say (23)'ın Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki baba evine ateş düştü.

Şehit askerin ailesine acı haberi Dörtyol Kaymakam Vekili Erzin Kaymakamı İlhan Abay, Dörtyol Garnizon Komutanı J. Yrb. Hakkı Çetin, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Mustafa Çömez, Dörtyol Emniyet Müdürü Mustafa Yavuzyolcu ve Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin verdi. Şehidin evinde sağlık ekipleri de hazır bulundu.

Dörtyol Belediyesinde işçi olarak çalışan baba Hasan Say'a acı haber ilk önce çalıştığı deniz sahiline giden Belediye Başkanı Fadıl Keskin verdi. Başkanla birlikte eve gelen babayı diğer askeri yetkililer karşıladı.

Baba Hasan Say, "Oğlumun şehit olması önemli değil ama bu vatan hainleri sizin içinizde. Bunları temizlemeden bu feryatlar bitmez. Önemli olan bunun temizlenmesi." dedi.

Bir aile ziyareti için İskenderuna giden anne Ayşe Say ise acı haberi komşularından duyduktan sonra evine döndü. Şehidin kızkardeşlerinin sinir krizleri geçirerek ağladıkları evde annenin gelmesiyle feryatlar koptu. Anne Ayşe Say, "Bir hafta önce söz kestik. Önümüzdeki günlerde tatlısını yiyecektik. Vatan sağ olsun." diyerek ağladı.

5 kardeşi bulunan Uzman Çavuş Ayhan Say, yarın Dörtyol Ocaklı mezarlığında toprağa verilecek.

NEVŞEHİR ŞEHİDİNE AĞLIYOR

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK üyeleri tarafından askeri karakola düzenlenen saldırıda şehit düşen Uzman Çavuş Turgay Yılmaz'ın baba ocağına ateş düştü.

Şehit haberini alan Nevşehir Jandarma Kıdemlı Albay Turgay Aras, Avanos Kaymakamı Aylin Kırcı Duman ile birlikte Avanos ilçesi Mahmatlar kasabasında bulunan şehidin babasının yaşadığı eve gitti. Baba Abdulkadir Yılmaz'a acı haberi Kıdemli Albay Turgay Aras verdi. Fenalaşan baba Abdulküdir Yılmaz evin içerisine taşınırken, komşuda bulunan anne Gülsüm Yılmaz, evin önündeki kalabalığı görünce oğlunun şehit olduğunu anladı. Evin önünde 112 Acil Servis ambulansı ve sağlık ekipleri hazır tutuldu.

Şehit ailesini Kaymakam Aylin Kırcı Duman ile Kıdemli Albay Turgay Aras sakinleştirmeye çalıştı. İki gün önce baba Abdulkadir'i aradığı öğrenilen Şehit Yılmaz'ın meraklanmamasını istediği, kendisinin iyi olduğunu söylediği öğrenildi.

Önümüzdeki hafta içerisinde izine gelmeyi planladığını söyleyen baba Abdulkadir Yılmaz, evladının fotoğraflarına bakınarak avunmaya çalıştı. 2 kardeşi bulunan ve bekar olduğu öğrenilen şehit Yılmaz'ın cenazesinin yarın Avanos ilçesine bağlı Karacauşağı köyünde toprağa verileceği bildirildi.

EYLÜL AYINDA İZİNE ÇIKACAKTI

Hakkari'nin Çukurca ilçesi Hantepe Karakolu'na bir grup PKK'lı terörist tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit olan Gaziantepli Jandarma Komando Uzman Çavuş Mesut Keklikçi'nin bir yıl önce uzman çavuşluğa başladığı öğrenildi.Eylül ayında izne gelmeyi planlayan Keklikçi'nin babasının, 3 yıl önce bir trafik kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Oğlunun şehit olduğu haberini 106. Topçu Alayı'ndan Topçu Yarbay Haydar Erdoğan'dan alan anne Gülşen Kaklikçi, gözyaşlarına boğuldu. Annesiyle bir gün önce telefon görüşmesi yapan şehit Keklikçi'nin, eylül ayında izne gelmeyi planladığı kaydedildi. Anne Gülşen Keklikçi, oğlu ile en son dün telefonda konuştuğunu belirterek, "Kız kardeşini istiyorlar, tatlısını yiyeceğiz dedim. Ağabeyinin de düğününü yapacağız dedim. O da Eylül ayında izne geleceğim, kardeşimi o zaman verin. Ağabeyimle de benim düğünümü birlikte yaparsınız." dedi." diyerek ağladı.

Acılı Anne Keklikçi, teröre lanet okudu. Öte yandan şehidin babası Ethem Keklikçi'nin 3 yıl önce bir trafik kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi.

ASKERE GİDİŞ PARASINI ÖĞRETMENLERİ KARŞILAMIŞ

Van'ın Gürpınar ilçesinde, terör örgütü PKK üyelerince, operasyon halindeki güvenlik güçlerine açılan taciz ateşinde şehit olan Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt'un acı haberi Adana'nın Kozan ilçesi Bucak köyündeki ailesine bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Kozan Garnizon Komutanı Personel Kıdemli Binbaşı Bülent Siper ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kubilay Ünal, beraberindeki sağlık ekipleri ile Yeşilyurt'un Bucak köyündeki ailesinin evine gitti.

Baba Ümmet Yeşilyurt ile görüşen Siper, daha sonra oğlunun şehit olduğu haberini sağlık görevlileri nezaretinde söyledi.

Baba Yeşilyurt, oğlu ile iki gün önce telefonla görüştüğünü, oğlunun kendisine bir arkadaşının mayına basarak şehit olduğunu anlattığını ifade ederek, ''Bu olaya çok üzülmüştüm. Allah vatana millete zeval vermesin. Allah bütün askerlerimizi korusun. Terörün elleri kırılsın. Vatanımız milletimiz sağ olsun. Ne zaman duracak bu gözyaşı'' dedi.

Anne Zeliha Yeşilyurt'a da oğlunun şehit olduğu haberi sağlık görevlileri eşliğinde verildi.

Bu arada, 6 çocuklu ailenin ikinci çocuğu olan Serdar Yeşilyurt'un askere gitmeden önce ailesine yük olmamak ve para biriktirmek için Sivas'ta bir lokantada çalıştığı, askere de köydeki öğretmenlerin verdiği yol parası ile gittiği öğrenildi.

Kasım ayında terhis olacağı bildirilen Yeşilyurt'un, 6. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığındaki eğitimi sırasında takdirname ile ödüllendirildiği kaydedildi.

Yeşilyurt'un cenazesinin yarın Bucak köyünde kılınacak cenaze namazı sonrası Acarmantaş köyü mezarlığına defnedileceği bildirildi.

BİR HAFTA SONRA ESAS GÖREV YERİNE DÖNECEKTİ

Hakkâri'nin Çukurca ilçesi Hantepe Karakolu'na teröristlerin gerçekleştirdiği saldırı sonucu şehit düşen 6 askerden Piyade Üsteğmen Çetin Aylar, bir hafta sonra asıl görev yeri olan Edirne'ye dönecekti.

Edirne'de bulunan 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli olan Çetin Aylar, yaklaşık 2 yıldan bu yana geçici görevle Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bulunuyordu. Tolga isminde 4 yaşında bir çocuğu bulunan Üsteğmen'in eşi Bilge Aylar, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapıyor.

Bilge Aylar, eşinin şehit olduğu haberini Edirne merkezde kaldığı askeri lojmanlardaki evinde aldı.

Ayların kaldığı ev gelenlerle doldu. Gelenler arasında Edirne Vali Yardımcısı İsmet Akyol, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen de vardı.

Şehit eşiyle görüşüp başsağlığı dileyen yetkililer, daha sonra askeri lojmanlardan ayrıldı. Şehit eşi için sağlık ekipleri ve bir askeri ambulans lojmanlara geldi. Bilge Aylar, şehit cenaze törenine katılmak üzere eşinin memleketi olan Tokat'ın Turhal ilçesine hareket etti.

AJANSLAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.