Sevim Tekin Anadolu Lisesi Yunanistan Hareketliliği

Sevim Tekin Anadolu Lisesi Yunanistan Hareketliliği

Sevim Tekin Anadolu Lisesi, 2020 yılında hibe almaya hak kazanan Avrupa Birliği Erasmus+ KA229 Okullar Arası Stratejik Ortaklıklar projesi “Researching European And Cultural Heritage to Share”ın beşinci hareketliliği 5-11 Mart 2023 tarihleri arasında..

sevim-tekin-anadolu-lisesi-1.jpg

Sevim Tekin Anadolu Lisesi, 2020 yılında hibe almaya hak kazanan Avrupa Birliği Erasmus+ KA229 Okullar Arası Stratejik Ortaklıklar projesi “Researching European And Cultural Heritage to Share”ın beşinci hareketliliği 5-11 Mart 2023 tarihleri arasında Yunanistan’ın Atina kentinde gerçekleştirildi.

Avrupa’nın kültürel mirasının araştırılması ve gelecek nesillere aktarılması üzerine çalışmalar yürütülen proje, 6 ülkenin öğretmen ve öğrencilerini bir araya getirdi. Proje ortakları Fransa, Türkiye, İspanya, Yunanistan, Romanya ve Portekiz’den 25 öğrenci ve 12 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen faaliyette ülkemizi okulumuz öğretmenleri Şerife YÜKSEL ve Özlem BOĞA, öğrencilerimiz Sudenur ÇETİN, Yağmur TERMANOĞLU, Hüseyin Mert UZUN ve İzzet TOKKUZUN temsil ettiler.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin hemen ardından gerçekleşen hareketlilikte, ortak kurum müdürü yaptığı konuşma ile iki ülke arasında dayanışma mesajı vererek içten taziyelerini iletti. Öğrenci ve öğretmenler Yunanistan’ın UNESCO tarafından korunan kültürel miraslarını tanımak amaçlı gerçekleştirdikleri faaliyetlerde Sounion – Poseidon Tapınağını, Atina Akropolis’ini, Delphi Antik Kentini, Apollo Tapınağını, tarihi Agorayı görme ve buraların dünya tarihindeki yerini öğrenme fırsatını yakaladılar. Katılımcılar, Gerakas Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Unesco kültürel mirasları hakkında bilgi sahibi oldular. Her ülkenin kendi UNESCO miraslarıyla ilgili sunumların da gerçekleştirdiği konferansta bölgenin diğer okul müdürleri ve bölge valisi konuşmalarıyla kültürel mirasın korunması konusuna dikkat çektiler.

Öğrenciler düzenlenen küçük yarışmalara katıldılar. Türk öğrenciler özellikle birbirine yakın olan iki ülke kültürünü ve farklılıklarını gözlemleme şansı yakaladılar. Altı ülkeden öğrencilerin keyifli vakit geçirdikleri etkinliklerde kaynaşma fırsatı yakalayarak çok kültürlülük algısının gelişmesine katkıda bulundular.

Projenin altıncı ve son hareketliliğinin ortak ülkelerden öğretmenlerin katılımıyla 3-5 Temmuz 2023 tarihleri arasında Romanya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler