Sıcaktan kentler boşaldı, sahiller, yaylalar taştı ?

Sıcaktan kentler boşaldı, sahiller, yaylalar taştı ?

Türkiye'nin en sıcak yörelerinden Adana ve Mersin'de, kent merkezleri hayalet kente dönüşürken, sahiller ve yaylalarda nüfus patlamasının yaşandığı...

Türkiye'nin en sıcak yörelerinden Adana ve Mersin'de, kent merkezleri hayalet kente dönüşürken, sahiller ve yaylalarda nüfus patlamasının yaşandığı bildirildi.

Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kentte sıcaklık sabah saatlerinde 33 derece olarak ölçülürken, nemin yüzde 55 olması sıcaklığın 43 derecelerde hissedilmesine neden oldu.

Sıcaklığın günün ilerleyen saatlerinde 36 dereceye, nemin ise yüzde 96'lara çıkmasının beklendiği Adana'da, ramazanın da sıcak günlere denk gelmesi kentin boşalmasına neden oldu. Serin yerlerde oruç tutmak isteyenlerin yaylalara gitmesi, kalanların da sıcak nedeniyle sokağa çıkmamayı tercih etmesi adeta Adana'yı ''hayalet kent'' görünümüne büründürdü.

Kentin en işlek caddelerinden Ziyapaşa, Atatürk ve Gazipaşa caddelerinde, parmakla sayılacak kadar araç trafiği görüldü. Seyhan Nehri'nin yanında bulunan ve kış günlerinde yoğun kalabalığı ile dikkati çeken Merkez Park'ta da sessizlik hakim olurken, bazı çocukların da park ve caddelerdeki süs havuzlarında serinlemeye çalıştıkları gözlendi.

Kentteki bu sessizliğe karşın, sahil ilçeleri Yumurtalık ve Karataş plajları hareketlenirken, Pozantı'nın Akçetekir ve Gülek yaylalarında ise nüfus patlamasının yaşandığı gözlendi.

Doğu Akdeniz'in bir başka sıcak kenti Mersin'in de kent merkezi, Adana'dan farklı değil. Buna karşın sahil kentinin özellikle Erdemli ilçesi sahilleri serinlemek isteyenlerle doluyor.

İlçeye bağlı tarihi ve turistik Kızkalesi beldesi, ramazanda sıcak ve yoğun nem nedeniyle en kalabalık günlerinden birini yaşıyor. Yurt içinden ve yurt dışından gelen her yaştan tatilciler, Kızkalesi sahilinde denize girerek serinlemeye çalışıyor. Bazı tatilcilerin de deniz kenarında oturarak başlarına su döktükleri gözlendi.

Yörede turistik tesis işletmeciliği yapan esnaf da ramazanın ilk günlerinde sahillerde sessizlik olduğunu ancak, bunun uzun sürmediğini, başlayan bu yoğunluğun eylül ayı ortalarına kadar süreceğini tahmin ettiklerini kaydettiler.

Meteoroloji yetkilileri ise, kentte hava sıcaklığının sabah saatlerinde 31 derece, nem oranının ise yüzde 28 olarak ölçüldüğünü, sıcaklığın günün ilerleyen saatlerinde 37 dereceye, nem oranın ise yüzde 74'e kadar çıkmasının beklendiği kaydettiler.

Adanalılar Ramazan'da yaylalara koştu?

Ramazan ayının yaz tatiline denk gelmesi ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi insanları yaylalara yöneltti.

Sahillerden kaçan vatandaşlar nem oranı sıfır denecek kadar az ve çok serin olan yaylalara çıkarak Ramazan'ı burada geçiriyor. Aşırı sıcakların etkili olduıu Adana'da bu yıl yaylalar sakinlerinin haricinde orucunu serin havada tutmak isteyenlerle doldu. Birçok çalışan da yıllık iznini Ramazan ayında kullanarak 40 dereceyi bulan şehir merkezi yerine serin yaylalarda oruç tutmayı tercih ediyor.

Aşırı nem ve sıcaktan bunalanların yaz mevsimi başında akın ettiği yaylalara, bu yıl ilgi daha fazla. Adana'nın Pozantı ilçesinin Akçatekir, Bürücek ve Kamışlı, Kozan ilçesinin Horzum ve Göller, Karaisalı ilçesinin Kızıldağ, Aladağ ilçesinin Başpınar ve Meydan yaylaları, bu yıl sakinlerinin yanı sıra, Ramazan nedeniyle gelen misafirlerini de ağırlayacak. Adana'da en fazla yaylanın bulunduğu Pozantı'da vatandaşlar serin havada oruç tutmanın rahatlığını yaşıyor. Bu yıl ramazan nedeniyle şehir merkezinde hava sıcaklıklarının 40 dereceyi aştığını belirterek, Ramazanda çareyi yaylaya çıkmakta bulmuş. Anlar, "Burada hava çok serin üstelik nem sıfır denecek kadar az. Adana merkezinde oruç tutmak gerçekten çok zor. Sürekli terliyoruz. Su kaybı çok fazla. Ama burada bırakın terlemeyi geceleri üzerinizi örtmek zorunda kalıyorsunuz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.